×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. decembris, 2013
Drukāt

Aprit mēnesis kopš Zolitūdes traģēdijas; pārbauda desmitiem tūkstošus dokumentu (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Šodien aprit mēnesis kopš Zolitūdes traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, gāja bojā 54 cilvēki.

Zolitūdes traģēdijas iemeslus oficiāli izmeklē Valsts policija (VP), kura līdz šim krimināllietā izņēmusi vairākus desmitus tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesējus, aģentūru LETA informēja VP.

Pašlaik sagruvušā lielveikala teritorijas ārējā daļa ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt traģēdijas vietu līdz brīdim, kad notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka būs nodota īpašnieka rīcībā.

Izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt šobrīd nedrošajā ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Lai to paveiktu, nepieciešama konstrukciju nostiprināšana, jo pašlaik atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Kad konstrukcijas būs nostiprinātas, darbu notikuma vietā varēs sākt arī būveksperti.

Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaista 11 ekspertu grupu no Latvijas. Nepieciešamības gadījumā ekspertīžu veikšanas procesā tiks izmantotas ārvalstu laboratorijas un to speciālisti. Tāpat norit sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas, lai izanalizētu izmeklēšanas procesu, veiktās ekspertīzes un to rezultātu izmantošanu dažādās izmeklēšanas stadijās.

Kriminālprocesā izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, papildus tikuši piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai – cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai.

Cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem ir atdotas mantas, kas tika atrastas notikuma vietā un kurām identificēti īpašnieki. Pašlaik kriminālprocesā par cietušām ir atzītas 97 personas. Saņemts daudz pieteikumu no juridiskām personām.

Lai pēc iespējas ātrāk rastu atbildes par notikušā patiesajiem cēloņiem un novērstu tamlīdzīgas traģēdijas atkārtošanos nākotnē, lielveikalu būvējusī SIA “Re&Re” un piesaistītie nozares eksperti noskaidro pirms diviem gadiem ekspluatācijā nodotās būves jumta sabrukšanas iespējamos iemeslus, aģentūru LETA informēja “Re&Re” biznesa attīstības un komunikācijas direktore Mārīte Straume.

“Re&Re” speciālisti patlaban ir veikuši atkārtotu un padziļinātu “Maxima” būvniecības procesa dokumentācijas un procedūru pārbaudi, bet neatkarīgs sertificētais būvkonstruktors Aldis Grasmanis ir veicis būvkonstrukciju projekta ekspertīzi.

“Pēc “Re&Re” uzaicinājuma Lielbritānijas uzņēmuma “BRE Global” pārstāvji veic papildu traģēdijas tehnisko izmeklēšanu ar mērķi konstatēt, kas notika, kā notika un kāpēc notika. Patlaban tiek analizēts liels apjoms apkopotās pieejamās informācijas – par projektu un tā dokumentāciju, par būvdarbu veikšanu un izpilddokumentāciju, kā arī par pašu negadījumu. Svarīgs izmeklēšanas faktors ir piekļuve objektā, lai varētu veikt objekta un konstrukciju apskati uz vietas, izņemt materiālus laboratorijas testiem utt. Pirmais “BRE Global” izmeklēšanas starpziņojuma termiņš ir noteikts līdz šī gada beigām,” sacīja Straume.

Paralēli tam “Re&Re” ir izveidota atsevišķa struktūrvienība, kuras inženieri veic un arī turpmāk veiks pārbaudes papildus esošajai būvkonstrukciju autoruzraudzībai no projektētāju puses – tieši konstruktīvajiem risinājumiem. Nepieciešamības gadījumā projektam un risinājumiem tiks veiktas papildu projekta ekspertīzes. Savukārt gada sākumā ieplānots veikt ārpuskārtas ārējo auditu uzņēmuma kvalitātes sistēmai un procedūrām.

Līdz 17.decembrim labdarības organizācija “Ziedot.lv” Zolitūdes traģēdijā cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem izmaksājusi ziedojumus 401 467 latu apmērā, liecina organizācijas mājaslapā apkopotā informācija. Palīdzība sniegta 51 no 54 bojāgājušo ģimenēm par kopējo summu 219 318 lati. Kā aģentūrai LETA pastāstīja “Ziedot.lv” komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne, ar trīs ģimenēm vēl notiek līgumu parakstīšanas process. Katrai ģimenei paredzēts vienreizējs 4500 latu pabalsts.

Tādu pašu palīdzību līdz šim saņēmuši arī 43 cietušie. “Ziedot.lv” pārstāvji uzsver, ka patlaban pabalsts 4500 latu apmērā ir garantēts 41 cietušajam – tie ir cilvēki, kuri tika hospitalizēti 21.novembrī. Savukārt 17 vieglāk cietušajiem izmaksās pabalstu atkarībā no traumas smaguma – šie cilvēki tikuši hospitalizēti pēc 21.novembra vai arī netika ievietoti slimnīcā, bet traģēdijas rezultātā guva nopietnas veselības problēmas.

Vēl 30 000 latu līdz 17.decembrim ir noguldīti trīs bērnu pilngadības depozītos.

Atbalsta sniegšana turpinās, un katru dienu “Ziedot.lv” biroju apmeklē 21.novembra traģēdijā iesaistītie, uzsver organizācijas pārstāvji. Līdz 18.decembra plkst.13 iedzīvotāji un uzņēmumi traģēdijā cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem bija saziedojuši 936 858 latus.

Pagājušajā nedēļā tika arī izveidota sabiedriskā komisija Zolitūdes traģēdijas seku izvērtēšanai un risinājumu meklēšanai, lai nākotnē šādas traģēdijas nepiemeklētu Latvijas iedzīvotājus. Tomēr patlaban no komisijas vadītāja amata ir atkāpies bijušais Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Kažociņš, tāpat no amata atkāpušās komisijas locekles – bijusī ”Sabiedrības par atklātību – Delna” pārstāve Inese Voika un uzņēmēja Baiba Rubesa.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Tagat zinās cik grūti ir tādiem ,,augšuzņēmējiem” kā Re&Re u.c. kuriem ikdienā jācilā A4 formāta lapas desmitiem un desmitiem tūkstošus.5-8 % no kopējās tāmes par to tādas kapeikas vien ir.

 2. Sabruka-jo Misters20% – nokreijo būves stiprības krējumu.
  Bērziņam liek -tas šantažē Lācīti! Tam nu – “Jutassoļi” nerūp vairs! Maizīts – neko diktu – tik KNABa zīdtārpiņam ieliek vērtējumu apmierinõšu – kurš pieļauj – Glābt Asiņaino Mister20%! Rīgas Domei nedraud – “Jutas soļi”. Bērziņš – Pēc pasūtījuma – veicis 54 Dvēseļu Apgānīšanu …Par ārstu Šicu – Liepājas ugunsdzēsēju – sāk norimt viss!
  Zelta Teļa diktatūra !
  Lukašenko?
  Žurnālisti/diktatorpozīcijās – raudzīja kaunināt Saeimas deputātu:”Braucāt spēlēt ar diktatoru?”
  Mr20% , ārsts Šics, Liepājas Ugunsdzēsējs, Juta Strīķe – pīpējamo zālīšu tirgotavas …
  Kur ir – Zelta Teļa Diktāts?
  Baltajākrievijā?

Draugiem Facebook Twitter Google+