×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Aptauja: 93% autovadītāju pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu

Foto: StockxhngFoto: Stockxhng

Lielākā daļa jeb 93% autovadītāju pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu, turklāt 24% to dara regulāri, liecina “SEB bankas”, “draugiem.lv”, Valsts policijas un Drošas braukšanas skolas (DBS) veiktais pētījums.

Tikai 7% no aptaujātajiem atbildējuši, ka nekad nav pārkāpuši atļauto braukšanas ātrumu.

Atbildot uz jautājumu, cik lielā mērā visbiežāk nācies pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu, puse (51%) respondentu atzinuši, ka ātrumu pārsniedz robežās no 11 līdz 20 kilometriem/stundā (km/h), bet 42% – līdz 10 km/stundā. Ievērojami mazāks ir lielāka ātruma pārkāpēju skaits – 5% atzīst, ka nācies pārsniegt atļauto ātrumu 20-50 km/stundā robežās. 1% pārsniedz atļauto ātrumu par vairāk nekā 50 km/stundā.

Pētījuma autori atzīmē, ka satraucošs ir fakts, ka nepilna trešdaļa (33%) autovadītāju pirms auto vadīšanas kādreiz lietojuši alkoholu, narkotikas vai citas apreibinošās vielas. 67% norāda, ka nekad nav braukuši reibumā.

Sniedzot atbildes uz jautājumiem, kas liecina par autovadītāja attieksmi pret drošības jostas lietošanu, 71% atzīst, ka vienmēr piesprādzē drošības jostu. 18% piesprādzējas, tikai sēžot automašīnas priekšējā daļā – vadītāja vai blakussēdētāja krēslā, bet nesprādzējas, atrodoties automašīnas aizmugurējos sēdekļos. 11% respondentu norāda, ka vispār nelieto drošības jostas.

Savukārt, ar automašīnu pārvadājot bērnus augumā līdz 150 centimetriem, lielākā daļa (64%) vienmēr lietojot bērnu sēdeklīšus vai speciālos paliktnīšus atbilstoši bērna svaram un vecumam. Tomēr katrs trešais automašīnas vadītājs to nedara vai dara dažreiz.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis norāda, ka vairāki pagājušajā gadā notikušie ceļu satiksmes negadījumi iezīmējuši būtisku tendenci – daudzos no tiem bojā gājuši tieši pasažieri, kuri nebija piesprādzējušies. Dažos īpaši traģiskos negadījumos secināts: ja pasažieri būtu lietojuši drošības jostas, visticamāk, būtu dzīvi.

“Aptaujas rezultātos redzams, ka nozīmīgs skaits respondentu drošības jostas nelieto vispār vai lieto tikai priekšējos sēdekļos, tomēr notikušie nelaimes gadījumi parādīja, cik būtiski jostas lietot arī pārējiem pasažieriem. Tas pats attiecas uz pareizu bērnu pārvadāšanu. Katrs trešais respondents ignorē šo normu, pakļaujot draudiem bērna veselību un reizēm pat dzīvību. Lai notiktu nelaime, nereti pietiek pat ar nelielu triecienu, taču no tā varam izvairīties, ievērojot šos noteikumus,” tā Krapsis.

Aptauja par drošu braukšanu veikta interneta vidē 2014. gada decembrī un 2015. gada janvārī. Atbildes snieguši 1842 respondenti vecumā no 20 līdz 65 gadiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+