×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2012
Drukāt

Aptuveni 100 tūkstoši ungāru prasa ES cienīt Ungārijas suverenitāti

Vairāki tūkstoši cilvēku nedēļas nogalē izgāja Budapeštas ielās, lai paustu atbalstu Ungārijas premjerministram Viktoram Orbanam, kurš nonācis kritikas krustugunīs par pretrunīgi vērtētās konstitucionālās reformas īstenošanu.


Kā novērtēja aģentūras AFP korespondents, demonstrācijā piedalījās aptuveni 100 tūkstoši cilvēku. Akciju organizēja žurnālisti, kas ir saistīti ar Orbana pārstāvēto centriski labējo partiju “Fidesz”, un tās mērķis bija parādīt, ka viņa valdība joprojām bauda masu atbalstu. Demonstrācijā, kuru 2. janvārī organizēja opozīcijas partijas un atsevišķas pilsoniskās sabiedrības organizācijas, protestējot pret jaunās konstitūcijas spēkā stāšanos, piedalījās aptuveni 70 tūkstoši cilvēku. Neilgi pēc opozīcijas protesta akcijas ārlietu ministrs Jānošs Martoņi paziņoja, ka valdība var “ielās izvest desmitreiz vairāk cilvēku”.

Cilvēki, kas piedalījās nedēļas nogales demonstrācijā, bija ieradušies no visas Ungārijas, kā arī no kaimiņvalstīm, kur mitinās lielas ungāru minoritātes, piemēram, no Rumānijas un Slovākijas. Gājiens sākās Budapeštas Varoņu laukumā, un tā dalībnieki devās uz parlamenta ēku. Virs viņu galvām plīvoja Ungārijas karogi, un daļa demonstrantu nesa plakātus ar uzrakstiem: “Mēs mīlam mūsu Ungāriju, mēs mīlam Viktoru.” Daļa demonstrantu nesa arī plakātus, uz kuriem bija lasāmi pret Eiropas Savienību vērsti saukļi.

 

“Mēs redzam, ka, pateicoties pārspīlētām un aizspriedumainām ziņām, mūsu valsts tiek attēlota netaisnīgā un apkaunojošā veidā un ka tas kaitē mūsu ekonomikai un tautai,” teikts akcijas organizatoru paziņojumā, kurā viņi aicināja cilvēkus izrādīt atbalstu valdībai.

 

“Mēs negribam neko citu kā to, lai Eiropas un Savienoto Valstu tautas saprastu, ka mēs vēlamies dzīvot brīvībā, demokrātijas ietvaros, cienot citus. Mēs, demokrāti, ticam mūsu valsts neatkarībai, mēs ticam tās nākotnei un tagadnei.”

Demonstrācija noritēja mierīgi. Tās dalībnieki atkārtoti dziedāja Ungārijas himnu un 1948. gada revolūcijas laika dziesmas. Pēc parlamenta sasniegšanas demonstranti sāka pamazām izklīst.

ES Ungārijai devusi mēnesi, lai tā grozītu atsevišķas pretrunīgi vērtētās normas jaunajā konstitūcijā. Īpaši tas attiecas uz normām, kas ierobežo centrālās bankas neatkarību un kuru dēļ nonāca strupceļā Budapeštas sarunas ar ES un Starptautisko valūtas fondu par 20 miljardu eiro liela aizdevuma piešķiršanu. Rīt Orbanam paredzēta tikšanās ar Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Barozu, un Ungārijas premjers izteicies, ka šajās sarunās, iespējams, tiks panākta “politiska vienošanās”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+