×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
7. maijs, 2015
Drukāt

Ar Eiropu sirdī

Foto - Feliks SitņikovsFoto - Feliks Sitņikovs

Līdz 30. maijam restaurētajā Bauskas pilī skatāma Aizputē dzīvojoša Rīgas mākslinieka Jāņa Gunāra Kalnmaļa gleznu izstāde “Plenērs Eiropā”. Gleznas tapušas Eiropas Savienības valstīs, kurās mākslinieks plenēros devies kopā ar dzīvesbiedri Birutu. Kopskaitā tās šoreiz būs vien 26, kaut māksliniekam gleznas un skices, kas veltītas Eiropas pilsētām, ir neskaitāmas.

Pērn izstāde par Eiropas tēmu bija aplūkojama Rīgā, Pētera baznīcā. Jāpiebilst, ka arī tagad savos 75 gados Kalnmalis katru dienu glezno pēc citzemēs un pašu Latvijā, Kurzemē un Aizputē, smeltām idejām. Kopš 1988. gada Kalnmaļi gandrīz ik gadu dodas uz Somiju, lai piedalītos turienes mākslinieku organizētajā starptautiskajā kopizstādē vai uz Jāņa personālizstādēm šajā valstī. Arī šovasar esot tāds plāns.

“Tā kā Latvija šogad ir prezidentūras valsts, esmu iecerējis parādīt darbus, kur ir lūkojama Brisele, Somijas skati, Luksemburga, Venēcija un citas vietas. Bauskā mani darbi būs pirmoreiz, un arī, cerams, nākamgad savu izstādi par citu tēmu parādīšu Bauskas muzejā,” atklāj mākslinieks. Bauska viņam vēl esot jāiepazīst, jo šo pilsētu gleznotājs nav redzējis. Tikai jaunības dienās caurbraucot. Varbūt rodas vēl kāda iecere no šīs mazpilsētiņas.

Kalnmalis glezno paša izveidotajā autortehnikā. Viņa vadmotīvs – lai skatītājiem patiktu uzgleznotais. Aizputnieks glezno ainavas, portretus, klusās dabas, ziedus, visu laiku mainot tēmas. Pērn Jānis Gunārs Kalnmalis svinēja 75 gadu jubileju Somijā, jo no turienes aizsākās Kalnmaļu pāra klejojumi pa pasauli. Tie ir bijuši dažādi plenēri un izstādes, kurās mākslinieks ir piedalījies grupu izstādēs un personālizstādēs. Protams, izstāde jubilejas sakarā bija arī pašu mājās – Liepājas muzejā.

Tajos gados, kad abi Kalnmaļi ceļoja pa pasauli, iegūti daudzi draugi, ar kuriem vēl šobrīd tiek uzturēti kontakti. Jānim kolekcijā ir daudz skaistu mākslas grāmatu par dažādu valstu gleznotājiem. “Mana sirdslieta ir mākslas grāmatas,” atzīst Kalnmalis. Izrādās, ka mākslinieks gandrīz nepagūst apskatīties to valstu mākslas muzejus, kurās ir pabūts. Jāmeklē vietas gleznošanai, motīvi un apmešanās vietas.

Vaicāts par turpmākajiem plāniem, Jānis tikai nosmej: strādāšu, cik ilgi vien spēšu. Mākslinieks ir ļoti pateicīgs savai krustmātei Annai Ekmanei, kura krustdēlam savulaik novēlējusi māju Aizputē, tā tagad ir vieta, kur novietot daudzos jaunos darbus. “Bet arī tur tagad kļuvis par šauru,” smaidot saka Kalnmalis un piebilst, ka Aizpute ir jauka vieta dzīvošanai, tomēr tāla vieta no centriem, lai būtu klāt vērienīgajos mākslinieciskajos notikumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+