Sports
Citi sporta veidi

Kā jauna mīlestība. Pļaviņa un Toča izcilais sākums0


Uz goda pjedestālā Hāgā pa kreisi no Mārtiņa Pļaviņa un Edgara Toča (centrā) viņu finālā pieveiktie poļi Bartošs Losjaks un Pjotrs Kantors, pa labi – Rio olimpiskās bronzas laureāti holandieši Aleksandrs Broivers un Roberts Mēuvsens, kuri latviešiem padevās grupas turnīrā.
Uz goda pjedestālā Hāgā pa kreisi no Mārtiņa Pļaviņa un Edgara Toča (centrā) viņu finālā pieveiktie poļi Bartošs Losjaks un Pjotrs Kantors, pa labi – Rio olimpiskās bronzas laureāti holandieši Aleksandrs Broivers un Roberts Mēuvsens, kuri latviešiem padevās grupas turnīrā.
Foto – FIWB.COM

Iebūvēti labi pamati pludmales volejbola sezonai un gūta pārliecība, ka sadarbībai ir potenciāls – Mārtiņš Pļaviņš un Edgars Točs cer, ka spēs sevi apliecināt arī turpmāk. Šodien viņi Pelhržimovā (Čehija) startēs Eiropas čempionāta posmā.

Vienkāršs volejbols

Pļaviņš un Točs svētdien Hāgā (Nīderlande) sensacionāli uzvarēja pirmajā kopīgajā Pasaules kausa (PK) izcīņas posmā, kuram bija četru zvaigžņu vērtība, sešās spēlēs zaudējot tikai vienā setā. Mārtiņš šāda ranga turnīrā nebija triumfējis kopš 2012. gada, kad vēl spēlēja kopā ar Jāni Šmēdiņu, bet Edgars savos 29 gados nemaz nebija tuvojies cīņai par medaļām.

“Tam nav izskaidrojuma,” par uzvaru Hāgā godīgi atbild Mārtiņš Pļaviņš. “Skaidrs, ka citas komandas mūs sākumā nenovērtēja, laikam bija arī parocīgi pretinieki, lai gan uzvarējām arī turnīra otro, trešo un ceturto komandu. Mēs spēlējām vienkārši, bez sarežģītām izspēlēm un aizsardzības. Edgars bija ļoti labs blokā. Turpmāk pretī nāks daudzi elites dueti, kas šo posmu izlaida, un tad būs jādomā, ko likt pretī, bet pierādījām, ka pret šādas raudzes komandām varam spēlēt kā līdzīgi ar līdzīgiem.”

“Vēl neesmu sapratis, ko paveicām. Mazliet eiforija. Svarīgi, ka ieguvām daudz reitinga punktu un turpmāk varētu iekļūt pamatturnīros bez kvalifikācijas. Tas vasaru iezīmē gaišās krāsās,” teic Edgars Točs, salīdzinot debijas turnīru ar jaunu mīlestību – cilvēks gribot negribot cenšas sevi pierādīt. Iegūtā prēmija 20 tūkstoši ASV dolāru lieti noderēs sezonas budžetam. “Jānotur garša, jo tālāk būs tikai grūtāk,” viņš piebilst.

Dueta treneris Genādijs Samoilovs uzsver, ka Točs bija turnīra labākais bloķētājs, bet Mārtiņš aizsardzībā pakāpeniski sāk spēlēt savā līmenī. “Uzņemšana nebija slikta, labas planējošās serves, kas zālē ir pats bīstamākais variants. Katrs spēlē tā, kā viņam atļauj. Mēs poļiem finālā neļāvām, un viņi izskatījās ļoti švaki, bet neteikšu, ka konkurenti bija galīgi negatavi,” spriež Samoilovs uzreiz norāda, ka brīvdabas laukumos aina būs citāda, tāpēc ļoti cītīgi jātrenējas.

Viņi trenējas kopā ar Latvijas labāko duetu Aleksandru Samoilovu un Jāni Šmēdiņu, un nākamnedēļ visi dosies uz treniņu nometni Ēģiptē, kur ar pauzi divu PK posmu dēļ – februāra beigās ASV un marta sākumā Katarā – trenēsies līdz aprīļa vidum.

Mērķis – Tokija

Pērn Mārtiņš Pļaviņš pieņēma sāpīgu lēmumu šķirties no ilggadējā trenera Aigara Birzuļa, kurš nereti zaudēja cīņā ar zaļo pūķi, un pārinieka Haralda Regžas, viņa vietā aicinot Edgaru Toču, kurš līdz tam spēlēja kopā ar Rihardu Finsteru. “Kad savulaik Mārtiņš no manis aizgāja (pēc olimpiskajām spēlēm 2008. gadā Pekinā), solīju – ja būs grūts brīdis, palīdzēšu,” atminas Genādijs Samoilovs. “Tagad viņš to atgādināja, un sākām strādāt. Toču viņš jau bija izvēlējies. Pirmajā turnīrā izšāva par visiem simt procentiem, tagad galvenais nesadomāties, ka lieta darīta. Bija prieks pēc uzvaras dzirdēt, ka Edgars teica – trener, jāturpina strādāt.”

Točam šī būs pirmā sezona profesionālā režīmā. Treneris norāda, ka vēl pagājušajā vasarā viņš spēlējis klasisko volejbolu, bet nu pārorientējies. Vairākiem Pļaviņa iepriekšējiem partneriem tas līdz galam neizdevās. “Kad Graudiņa un Kravčenoka atnāca pie manis, teicu – jūs nemākat spēlēt pludmales volejbolu. Viņas smējās: bet mēs taču esam Eiropas U-20 čempiones! Pēc nedēļas viņas vairs nesmējās, bet pēc divām – raudāja. Tagad Anastasija saka – es vēl nemāku spēlēt.”

Saistītie raksti

“Genādijs solīja, ka būs jāgrauž smiltis. Pagaidām gan vairāk bija dziļo muskuļu nostiprināšana un mazas izspēles. Smagākais sāksies Ēģiptē, domāju, ka būšu tam gatavs,” spriež Točs. Viņš aizgājis no trenera darba Mārupes sporta centrā un “Brazīlijā”, lai pilnībā varētu koncentrēties volejbolam.

Jaunā dueta mērķis ir skaidrs – kvalificēties 2020. gada olimpiskajām spēlēm Tokijā. “Būs melns vai balts, labi vai slikti – pa vidu nederēs nekas,” apņēmības pilns ir Pļaviņš, kurš iepriekšējām spēlēm Riodežaneiro nekvalificējās, lai gan izmēģināja vairākus pāriniekus – Jāni Pēdu, Hermani Egleskalnu, Aleksandru Soloveju, Haraldu Regžu. Šosezon svarīgākais turnīrs būs Eiropas čempionāts jūlijā Hāgā.

LA.lv