Pasaulē
Vēsture

Ar mūsdienīgu DNS testu palīdzību beidzot noskaidrota Džeka Uzšķērdēja identitāte0

Foto – Fotolia

Britu zinātnieki beidzot noskaidrojuši slavenākā 19. gadsimta slepkavas Džeka Uzšķērdēja identitāti, ziņo “Journal of Forensic Sciences”.

DNS tests pierādījis, ka vairāk nekā gadsimtu par nenotveramu uzskatītais daudzkārtējais slepkava maniaks ir Ārons Kosminskis, ebreju tautības frizieris no Klodavas (tagad Polija, 19. gadsimtā atradās Krievijas impērijā).

Liverpūles Džona Mūra universitātes speciālisti slepkavas identitāti noskaidrojuši, izmantojot DNS, ko ieguvuši no viena upura asiņainā lakata.

Par Džeku Uzšķērdēju londonieši 1888. gadā iesauca nežēlīgu slepkavu, kurš tobrīd kriminālākajā – Vaitčepelas – rajonā Londonā veica asiņainus noziegumus. Nezināms ļaundaris uzbruka prostitūtām, pārgrieza viņām rīkli, tad uzšķērda vēderu un izņēma iekšējos orgānus.

Pirmā slepkavība notika 1888. gada 30. septembrī, un par upuri kļuva Elizabete Straida, Tikai dažas stundas vēlāk slepkava uzbruka Ketrīnai Edousai.

Savukārt 15. oktobrī Vaitčepelas uzraudzības komitejas pārstāvis Džordžs Lasks saņēma vēstuli “No elles”, kurā slepkava pavēstīja, ka apēdis pusi no Edousai izgrieztās nieres. Otra puse, izmērcēta etanolā, bija pievienota vēstulei.

Līdzās Ketrīnas Edousas līķim atrada viņas zīda lakatiņu, kas mirka asinīs un spermā.

Šo lakatiņu 2007. gadā izsolē nopirka 48 gadus vecais uzņēmējs Rasels Edvardss un pēc pāris gadiem nodeva to zinātniekiem analīzēm. Pirmos rezultātus, kas norādīja uz Kosminski, eksperti noraidīja kā nepietiekami pārliecinošus.

Kosminskis, kurš 1888. gadā 23 gadu vecumā bija iebraucis Lielbritānijā peļņā, jau izmeklēšanas laikā uzskatīja par galveno aizdomās turamo – viņš esot ticis pieķerts viena nozieguma vietā, tiesa, ne tā izdarīšanas brīdī.

Kosminski aizturēja un ievietoja Braitonas slimnīcā garīgi slimiem noziedzniekiem pēc tam, kad viņš centās nogalināt savu māsu; tur viņš nodzīvoja visu atlikušo dzīvi un 1919. gadā nomira.

Šoreiz izmeklētāji salīdzinājuši uz Edousas lakatiņa atrastos DNS paraugus ar viņas un Kosminska radiniekiem mūsdienās. Tika noskaidrots, ka DNS patiešām pieder viņiem abiem. Tāpat pierādījās, ka slepkavam bijušas brūnas acis un mati – tas atbilst aizdomās turamā aprakstam, kuru snieguši liecinieki.

Saistītie raksti

Autori atzīst, ka ārējās pazīmes nav unikālas, taču uzsver, ka veikta “vissistemātiskākā un mūsdienīgākā ģenētiskā analīze”.

Bez Kosminska bija vēl arī citi aizdomās turamie, tostarp krievu ķirurgs Aleksandrs Fedorčenko (šo versiju savā romānā “Dekorators” spoži apspēlējis krievu rakstnieks Boriss Akuņins), karaļnama ārsta Džordža Viljamsa sieva, akušiere Lizija Viljamsa, un pat princis Alberts…

LA.lv