×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Saldus pensionāru biedrība sadarbojas ar sociālo dienestu

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Pilsētā, kurā dzīvo trīsarpus tūkstoši pensionāru, gados veco cilvēku problēmas risina tikai divi sociālie darbinieki. Ko tad viņi vieni paši var izdarīt!” saka Saldus pilsētas pensionāru biedrības vadītājs Kārlis Sergejevs.

Apseko senioru 
dzīves apstākļus


Tādēļ biedrība, kas pirms vairāk nekā 20 gadiem tika dibināta kā sociālās pašpalīdzības fonds, lai apzinātu visus pilsētā dzīvojošos seniorus, palīdzētu risināt viņu problēmas un sniegtu nepieciešamo palīdzību, arī šobrīd aktīvi sadarbojas ar sociālo dienestu, ziņojot par vecajiem ļaudīm, kas nonākuši grūtībās. Pilsētas sociālais dienests ar biedrību noslēdzis brīvprātīgu sadarbības līgumu, saskaņā ar kuru tās biedri reizi gadā apmeklē mājās visus Saldū dzīvojošos pensionārus, lai iepazītos ar viņu dzīves apstākļiem un iegūto informāciju nodotu sociālajiem darbiniekiem, kā arī nekavējoties ziņotu par krīzē nonākušiem senioriem. Katram biedram iedalīts noteikts pilsētas rajons, bet adreses tiek ņemtas no sociālā dienesta datu bāzes.

“Biedrība panāca, ka kādam vientuļam pensionāram, kurš dzīvoja necilvēciskos apstākļos, atradās vieta sociālajā mājā. Apzināti vēl trīs seniori, kuriem arī būtu nepieciešams sociālais dzīvoklis, taču pilsētā visiem to nepietiek,” stāsta Kārlis Sergejevs. Lai risinātu situāciju, pašvaldība plāno ierīkot dzīvokļa tipa sociālo māju namā, kurā šobrīd atrodas sociālais dienests. Liela problēma ir arī vientuļo senioru iekārtošana pansionātā, jo pilsētā nav sava ilgstošās aprūpes centra, bet Lutriņos un Brocēnos tie ir pārpildīti. Piemēram, kāda 90 gadus veca pensionāre spiesta dzīvot viena pati, jo pansionātā nav vietas, bet kāda cita savu vienistabas dzīvokli vēlas nodot pilsētai ar nosacījumu, ka viņu iekārto pansionātā. “Tikt iekšā valsts sociālās aprūpes centrā ir tas pats, kas izlīst caur adatas aci! Arī visi pašvaldību pansionāti burtiski ir pārpildīti, un vecajiem ļaudīm jāgaida rindā. Tā ir problēma, ko pašvaldība viena pati nevar atrisināt,” uzskata biedrības vadītājs.

Biedrība ar savu namu 


Saldus pilsētas pensionāru biedrība ir Latvijā vienīgā senioru organizācija, kurai pieder namīpašums. Deviņdesmito gadu sākumā denacionalizēto divstāvu ēku atguva kāds pensionārs, kurš to atdeva biedrībai. “Māja bija īsts grausts. Abus tās stāvus atjaunojām par projektu naudu. Neticami, ko var izdarīt, ja vien grib,” saka K. Sergejevs. Ļoti lielu atbalstu nama atjaunošanā sniedzis Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Pašvaldība palīdz namu uzturēt. Piemēram, norīkojusi palīgā “simtlatniekus”, bet Nodarbinātības valsts aģentūra palīdzējusi ar jauniešiem, kuriem vajadzīga darba pieredze. Viņi ziemā kurinājuši zemspiediena katlu, ar kuru apsilda biedrības telpas, tīrījuši sniegu un veikuši citus darbus. Pašvaldībai arī tiek savs labums. Līgums ar sociālo dienestu paredz, ka maznodrošinātie pensionāri šeit var izmazgāt drēbes veļas mašīnā, bet ziemas mēnešos – arī nomazgāties dušā. Ar “Ziedot. lv” un Latvijas valsts mežu atbalstu tikko iegādāti trīs trenažieri, kas senioriem būs pieejami bez maksas. Tāpat biedrībai ir pienākums bez atlīdzības izīrēt telpas vairākām nevalstiskajām organizācijām: “Daugavas vanagiem”, politiski represēto apvienībai, multiplās sklerozes un diabēta biedrību Saldus nodaļām.

Taču tam, ka biedrībai pieder nekustamais īpašums, ir arī savas ēnas puses. Piemēram, tā nevar atvērt senioru dienas centru ar pašvaldības algotu darbinieku. Tā vietā biedrība aktīvi iesaistās pašvaldības un Eiropas Savienības projektos. Piemēram, par “LEADER+” programmas projekta līdzekļiem iegādāts projektors un ekrāns, kas lieti noder, rīkojot dažādus pasākumus. Biedrība ir apņēmības pilna arī turpmāk piedalīties citos ES projektos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+