×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Ārsti atvaļinājumu izmanto spēlfilmas veidošanai

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Grupa jauno ārstu kopā ar domubiedriem šonedēļ Cesvaines novadā pavada savu atvaļinājumu, uzņemot mākslas filmu. No mediķiem pārtapuši aktieros, režisoros un kino producentos, viņi izspēlē novada vēstures leģendas un ainas no Cesvaines pils barona Vulfa piedzīvojumiem.


“Medību pili šeit viņš uzcēla par godu savai Lotei – vienkāršai latviešu sievietei, kuru jaunais barons satika un iemīlēja, kādu dienu jājot gar ezeru kopā ar draugu baronu fon Aderkasu. Tomēr lielākā daļa filmas sižeta notiek mūsdienās, kad pilij uzrodas mantinieki – gan īstais barona pēctecis, gan dažādi viltus mantinieki – un cīnās par to, kurš iegūs vērtīgo īpašumu,” atklāj topošās filmas režisors un producents kardiologs Andris Skride. Filmas nosaukumam veidotāji izvēlējušies seno vācisko Cesvaines nosaukumu “Sesswegen”. Tās pabeigšanas svinības plānotas novembrī kinoteātrī “Splendid Palace”, kur sešu ārstu un viņu domubiedru apvienība “Vilkatis Group” savu veikumu pirmoreiz uz lielā ekrāna noskatīsies plašā draugu, radu un atbalstītāju pulkā. Pēc tam jauno spēlfilmu izrādīs plašākai auditorijai Cesvaines, Madonas un citos Latvijas kinoteātros.

Šī “Vilkatim Group” ir jau sestā filma. Apvienības kodolu veido seši ārsti, kuri pirms divpadsmit gadiem satikās Rīgas Stradiņa universitātē kā medicīnas studiju pirmkursnieku grupa. Lai draudzīgais studiju biedru kolektīvs neizklīstu, pēc medicīnas grādu iegūšanas 2006. gadā tas pārtapa apvienībā “Vilkatis Group” un sāka veidot savas filmas. Šogad endokrinoloģei Laumai Zariņai, anestezioloģei un reanimatoloģei Anetei Šlēziņai, aritmologam Jānim Pudulim, stomatologam Guntaram Lazdānam, tiesu medicīnas ekspertei Zanei Šēnbergai un kardiologam Andrim Skridem jau piepulcējies kupls radu un draugu pulks, kuri iesaistās viņu kinoprojektos. L. Zariņa skaidro, ka, lai arī viņi nav pārlieku paškritiski, katru gadu prasību latiņa filmas kvalitātei tiek celta. Mediķi var lepoties, ka viņu aktiermeistarību atzinīgi novērtējuši pat profesionāli kinokritiķi. Pērn Kristīne Matīsa atzinusi, ka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārste A. Šlēziņa jau ir ļoti laba, gandrīz profesionāla līmeņa komēdiju lomu tēlotāja. Turklāt filmas veidošanā tiek iesaistīti arī profesionāļi. Scenāriju pēc ārstu ieceres šai filmai veidoja rakstnieces Ieva Plūme un Dace Šteinberga, operatori Imants Pulkstenis un Māris Kreicbergs ikdienā strādā televīzijas sižetu un filmu veidošanā, bet mūziku filmai ir solījusi sarakstīt komponiste Anna Veismane. Visticamāk, šos skaņdarbus filmai ieskaņos izcilā vijolniece Lauma Skride.
Cesvaine_KM_5

Izaicinājums filmēšanas grupai šogad ir dzīvnieku – zirgu un suņu – iesaistīšana, kas vienmēr ir pārbaudījums pat pieredzējušām filmu studijām. Pirmo reizi visa filmēšanas grupa veselu nedēļu arī dzīvo uzņemšanas vietā Grašu muižā. Režisors stāsta, ka tur valdot stingra disciplīna – astoņos no rīta visi jau brokasto, lai deviņos sāktu pirmo ainu filmēšanu Cesvaines pilī, baznīcā, Grašu pilī vai Dzelzavas muižā un pēdējās uzņemtu tikai ap pieciem vakarā. Valsts prezidenta preses sekretāra vietnieks Mārtiņš Drēģeris, kurš “Vilkata Group” filmās piedalās jau trešo gadu un šoreiz tēlo 19. gadsimta Cesvaines luterāņu mācītāju, skaidro, ka, neskatoties uz smago darbu, filmēšanās viņam ir viens no labākajiem veidiem, kā izmantot brīvdienas. “Šis man ir viens no oriģinālākajiem un labākajiem atvaļinājumiem. Te būšu pavadījis kvalitatīvi piepildītu laiku, radot kaut ko jēgpilnu un paliekošu tā vietā, lai pludmales smiltīs cepinātos saulē,” viņš skaidro.

Pirmā “Vilkatis Group” filma bija drīzāk joks nekā mākslas kino un kopš tā laika mainījies gandrīz viss, bet saglabātas divas tradīcijas. Ik gadu filmas scenārijam tiek izvēlēts kāds notikums vai leģenda no Latvijas pagātnes, lai tā veidotājiem kļūtu arī par savas dzimtenes vēstures pētījumu. Tajā ir arī viens neiztrūkstošs tēls – lapsa. A. Skridi studiju biedri dēvējuši par Rudo Lapsu un reiz savā vārda dienā viņš ciemiņus pārsteidzis, sagaidot lapsas kostīmā. Tad lapsa kļuvusi par viņu pirmās filmas galveno varoni un vēlāk jau par visas grupas simbolu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+