×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. novembris, 2013
Drukāt

Atjaunota pērn nozagtā piemiņas plāksne kapulaukā ”Baltie krusti”

Foto no Rīgas domes arhīva.Foto no Rīgas domes arhīva.

Piemiņas plāksne kapulaukā ''Baltie krusti''.

I Meža kapos kapulaukā ”Baltie krusti” ir atjaunota pērn nozagtā piemiņas plāksne.

Nozagtā plāksne bija no metāla un tika uzstādīta 2006.gadā. Jaunā plāksne ar identisku tekstu ir izgatavota no melna un pelēka granīta. To veidojis tēlnieks Jānis Karlovs, kurš ir arī autors 5,5 metrus augstajam piemineklim ”Ēna” ar iekaltiem noslepkavoto vārdiem.

“Ļoti ceram, ka šī plāksne tagad stāvēs mūžīgi. Esam pacentušies to atjaunot pirms Lāčplēša dienas un valsts svētkiem, lai pieminētu tos cilvēkus, kas ir atdevuši savu dzīvību par Latvijas brīvību,” ziņu aģentūrai LETA norādījis Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko.

“Balto krustu” kapulauks ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, kur apbedīti pēc aptuvenām aplēsēm ap 120 komunistiskā terora upuri.

Viena no labi zināmām komunistiskā terora epizodēm ir Valsts drošības tautas komisāra Semjona Šustina parakstītā rezolūcija uz 78 apcietināto saraksta: „Sociālās bīstamības dēļ – visus nošaut“. Nevainīgo cilvēku mirstīgās atliekas atrada pēc vācu okupācijas varas ienākšanas, apraktus Centrālcietuma pagalmā un pēc ekshumācijas. ”Balto krustu” kapulaukā pirmie apbedījumi veikti 1941.gada 6. jūlijā. ”Baltajos kurstos” guldīti vēl līdz pat 1944. gadam masu kapos atrastie upuri. 1969.gadā virs upuru kapavietām sāka veidot jaunus apbedījumus.

Šobrīd “Balto krustu” kapulaukā atrodas viens liels balts krusts, 110 mazi balti krusti un piemineklis “Ēna”.

Kapulauku atjaunoja Rīgas dome, kas arī pieņēmusi lēmumu slēgt šo vietu apbedījumiem un rosinājusi pārapbedīt tos, kas šeit tika apglabāti padomju gados.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+