Ekonomika
Bizness

Atklāj karteli meliorācijā. Vai vainīgie saņems sodu?0

Foto: Ieva Lūka/LETA

Šonedēļ briest Konkurences padomes (KP) paziņojums par karteli meliorācijas uzņēmumiem iepirkumos meliorācijas darbu veikšanai, liecina “Latvijas Avīzes” izdotā pielikuma “Latvijas Bizness” rīcībā esošā informācija.

Uzņēmumi aizliegti vienojušies par cenām, runā arī, ka par piedalīšanos ar tīšu uzskrūvētu cenu, lai uzvarētu sarunātais. Trīs uzņēmumi tikšot arī sodīti.

Zināmā mērā uz sarunāšanu vedinājuši arī Lauku atbalsta dienesta (LAD) pieprasītie noteikumi iepirkuma procedūrai, kad pat par katru lauku grāvi cenu aptaujā jāiesaista vismaz trīs uzņēmumi.

Tāpat nav izslēgts, ka LAD varētu tikt pieminēts šai ziņojumā.

Otrs meliorācijas tirgus vērtēšanas aspekts ir līdzīgs, kā bija ar auto tehniskajām apskatēm.

“Latvijas Bizness” atgādina, ka jūlijā KP vērsās pret VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) monopolstāvokli, tās četrām kapitālsabiedrībām veicot tehniskās apskates.

Šoreiz kritikas bulta ķeršot Zemkopības ministriju, kuras īpašumā esošā valsts SIA “Meliorprojekts”, kurš veic darbus situācijā, kad tos varot vēl daudzi citi.

Konkurences situācija neprasot valstij iesaistīties komercdarbībā – par to liecina, ka “firmas.lv” meliorācijas uzņēmumu TOP20 šis “Meliorprojekts” ar apgrozījumu 430 tūkstošiem eiro ir 20. vietā.

Pēc “firmas.lv” datiem, Uzņēmumu reģistrā uzskaitīts 71 uzņēmums, kas nodarbojas ar meliorācijas darbu veikšanu, pieskaitot projektēšanu – 145 uzņēmumi, taču tikai 50 uzrāda apgrozījumu virs 50 tūkstošiem gadā.

Trīs lielāki uzņēmumi (ar apgrozījumu virs 2 milj.) ir SIA “Valkas meliorācija”, SIA “Talsu meliorators” un SIA “Meliorceltnieks” Tukumā.

LA.lv