×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. aprīlis, 2014
Drukāt

Atklāta vēstule par Latvijas Vēstures institūtu (19)

gramatas452

Valdis Bērziņš, habil.vēstures doktors, emeritētais LZA akadēmiķis, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris
Ināra Bērziņa, Dr. Hist., Latvijas vēstures institūta bijusī zinātniskā sekretāre

Mūsu neatkarīgā valsts tālajā 1936. gadā, labi apzinoties vēstures lomu un nepieciešamību, nodibināja Latvijas vēstures institūtu kā valstisku pētniecības iestādi ar valdības noteiktu finansējumu un uzdevumiem Latvijas vēstures izzināšanā un popularizēšanā, ko minētais institūts arī veica.

Padomju okupācijas apstākļos to nelikvidēja, un institūts, spiests pakļauties svešai ideoloģijai, vismaz arheoloģijā un etnogrāfijā, arī atsevišķos vēstures jautājumos, sagatavoja un publicēja nozīmīgus pētījumus. Tādēļ ir nesaprotami un nožēlojami, ka, mūsu sabiedrības vairākumam, izprotot latviešu valodas, Latvijas vēstures un oriģinālliteratūras svarīgumu un nepārvērtējamu nozīmi valsts pastāvēšanai un normālai attīstībai, ierēdniecība sarosījusies likvidēt Latvijas vēstures institūtu, kura darbība aptver mūsu vēstures pētniecības procesu no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām, sagatavojot un publicējot ne tikai monogrāfijas un zinātniskus rakstus, bet arī nozīmīgus apkopojošus izdevumus par dažādiem mūsu vēstures periodiem.

Šai ziņā institūtu nekādi nespēs aizvietot LU Vēstures un filozofijas fakultātes Vēstures nodaļas mācībspēki, pamatos aizņemti ar lekciju kursiem, kursu un bakalauru, maģistru un arī doktoru darbu izstrādes vadīšanu, bet arheologu, etnogrāfu aktivitātes un pieaugošais arhīvu materiālu, arī ārzemēs apzināto dokumentu liecības par Latvijas vēstures jautājumiem, klāsts nav aptverams, darbojoties no mācību procesa brīvajos brīžos. Jau tagad Latvijas vēstures institūta stipri sarukušajam zinātnieku kolektīvam pētniecības uzdevumus paveikt kļūst arvien grūtāk. Vairākkārt samazināta atalgojuma dēļ daudzus pensionējušos zinātniekus nav aizstājuši jaunie, redzot, ka institūta zinātniekiem nākas meklēt papildus iztikas iespējas skolās vai muzejos, praktiski līdz nepieļaujamam minimumam sarucis bāzes finansējums un līdzekļi grāmatu izdošanai.

Latvijas vēstures institūts pastāv un darbojas mūsu sabiedrības un valsts interesēs, tādēļ ļoti jāšaubās, vai pāris Eiropas Savienības atsūtītu pārbaudītāju vērtējums par šo darbību ir atbilstošs institūta patiesajam veikumam, kaut vai apkopojošiem izdevumiem par Latvijas senvēsturi, “Divdesmitā gadsimta Latvijas vēsturi” 2000. un 2003. gada divi iznākušie sējumi, attiecīgi 869 un 1022. lpp. apjomā aptverot laiku no 1900. līdz 1940. gadam, sagatavots pamatos arī 3. sējums par laika posmu no 1940. līdz 1960. gadam), turklāt institūta zinātnieki aktīvi piedalījušies Latvijas vēsturnieku komisijas 26 sējumu izdevumos, kuros daudzi pētījumi atspoguļoti arī svešvalodās. Plaši un auglīgi institūta arheologi un etnogrāfi, antropologi sadarbojas ar citu valstu pētniekiem.

Latvijas vēstures institūta likvidēšana, ja izglītības un zinātnes ministrei Dr. philol., LZA korespondētājloceklei Inai Druvietei neizdosies to nosargāt, nedos nekādu līdzekļu ekonomiju, toties pierādīs mūsu valdības nevajadzīgu un pat apkaunojošu pakļaušanos pārliecīgi uzblīdušajam ierēdņu korpusam un nespēju tikt ar to galā, turklāt būs milzīgs morāls zaudējums, īsta “dāvana” visiem mūsu valsts nedraugiem un ienaidniekiem Latvijas neatkarīgās valsts100. Gadadienas priekšvakarā.

Atliek vien piebilst, ka līdz ar to Latvijas pašreizējā valdība uzņemsies smagu atbildību un neizdzēšamu kaunu sabiedrības un ne tikai tās priekšā, bet arī starptautiskā mērogā, jo būs kapitulējusi “maigās varas” izplatītājiem. Tā kā tuvākajā nākotnē tad atjaunot Latvijas vēstures institūtu nebūs iespējams, varam tikai cerēt un vēlēties, lai līdz tam notikumi nenonāktu, lai tiktu nodrošināts nepieciešamais finansējums, domājot ne tikai par esošās kapacitātes saglabāšanu, bet gan attīstības līmeņa sasniegšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Laidzīvo Latvijas valdība,kas vsisādi – ar tiešmaksājumiem un milzīgiem nodokļu atlaidēm vecināja Puķina naglas iedīšanu latvijiešu sirdis ar čekas ģinamo izdotiem daudziem desmitiem miljonu Pasaulē ledus hokejs ir izrāde,kur par ienālumiem maksā nodokļus. Latvijā šos parazītus uztur par nodokļu maksātāju naudu. Tādēl Latvijas vēsturē tam nav vietas. Kā pašai vēsturei.

 2. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Tas verķis,kas redzams bilde ir krivuvirsskānas bumbvedējs Tu 22. To var apskatī dabā Ŗīgas aviācijas muzjā, Rīga diežēl nav spējīga sakārot šādu unikālu muzeju. Latvijas armijas aviacijas pulkā bija 140 lidmašinas, Aisargu aviācija 30 Latvija ražtas kara lidmašinas KOD – 1 un KOD -2. Avicāija pulka mdernos arngķu iznicinātājus Gloster Gladiator nopirka par tautas saziedotio naudu. Likteņa ironija ka daudzi Latvijas glosteri karoja Somijā un notrieca daudsus krievu bumbvedējus,kuri devās bombardēt Helsinkus. Patrez Latvijai nav kara aviācijas.

 3. Izskatās, ka nākamā būs mankurtu paaudze! Nožēlojami, uz kurieni mēs ejam?! Cilvēki attopieties, mēs paši sev bedri rokam!!!

 4. Latvijas vēstures un latviešu valodas pētniecībai vajag savu nacionālo programmu, nevis gaidīt, ka to finansēs starptautiska uzņēmējdarbība, fondi vai tml. ar saviem pasūtījumiem konkursu kārtā. Tas jāsaprot rudenī ievēlētajai jaunajai Saeimai. Balsojiet par cilvēkiem, kas saprot Latvijas vēstures pētīšanas nozīmību un, kuriem neienāktu pat prātā doma likvidēt LVI.

 5. Vēstures institūta likvidēšana būtu valsts pamatu graušana – tauta un valsts nevar pastāvēt bez savas vēstures zināšanas. To jau saprata 19. gadsimtā! Varbūt atstāsim Latvijas vēstures rakstīšanu un interpretāciju Kremļa idiologu ziņā? It īpaši pašreizējos apstākļos.

 6. Johaidī, kā vispār kaut kas tāds var ienākt prātā!

 7. Nepieciešama institūta stiprināšana, bet slēgšana jau būtu viens solis tuvāk Latvijas beigām!

 8. Mums taču nav pat vajadzīgi ne zvejas kuģi,ne cukurfabrikas,kur nu vēl institūti!

 9. Samazinās institūtu skaitu,ne jau divreiz lielāko,nekā Šveicē,Lielbritānijā,Rumānijā,Ungārijā un Kiprā ministriju skaitu!

 10. Rīgā esot vieta vēl vienam lielveikalam!

 11. Sākām ar skolām,slimnīcām,sanatorijām,rūpnīcām,fabrikām un dzelzceļiem,pabeigsim ar lauku ceļiem un institūtiem!

 12. Vēstures institūta vietā atjaunosim likvidētās uzņēmumu padomes. “Mēs noteikti nāksim ar ierosinājumu,pretrunīgi vērtētu,atjaunot valsts uzņēmumos padomes,kas atbilst labiem pārvaldības principiem. To likvidācija nebija tas labākais lēmums no uzņēmumu pārvaldības principu vadības viedokļa”,raidījumam teica EM valsts sekretārs Juris Pūce.” Skat.”EM rosinās atjaunot likvidētās uzņēmumu padomes”,TVNET/LETA,LTV “De facto”,22:25,24.aprīlī 2011.

 13. Zinātniska institūcija, kuras pamata uzdevums ir Latvijas vēstures pētīšana, ir vajadzīga. Obligāti vajadzīga! Tieši tāpat kā ar valodu un folkloru, varbūt arī literatūru. Bet vai tai institūcijai jābūt tieši tādai, kāds šobrīd ir Vēstures institūts? Jau kurais raksts par LVI — bez miligrama paškritikas. Varbūt tomēr daļa vainas pie šīm nebūšanām ir meklējama pašā LVI, tā vadībā?

 14. Latvijas Vēstures institūta darbi un spēks ir augstā līmenī, tie vajadzīgi mums. Nu nav tik labi zināmi ārzemēs Prieks jau, ka mūsu ierēdņi labi zina un lasa tik maķedoniešu, rumāņu, slovēņu vēsturnieku darbus, jo tie jau Eiropā plaši pazīstami. Ja galvenais ir citējums starptautiskās datu bāzēs, noteikti noformēti darbi un tikai tie ir vērtība, nevis padarītais darbs, zinātnē nekas nemainīsies. Bet varbūt – nacinālo zinātņu koncentrēšana ir ar nodomu, vieglāk būs vadīt ne tikai finansiāli, bet arī idejiski. Savstarpēja konkurence mazināsies, ilgākā periodā arī pētījumu skaits. Tas būtu reformas mērķis?

 15. Skaidrs, ka mācībspēkiem nav laika, un arī nevajag, jo viņu vietā arhīvā sēž studenti, kuru izrakto tad arī uzrāda savos darbos. Zinātnieki vismaz ir godīgi, un visu dara paši. Par fin. ietaupījumu uz zinātniekiem atļausiet pasmaidīt.

 16. Saucot lietas īstā vārdā,Vēstures institūta likvidēšana ir kārtējais latviešu kā tautas iznīcināšanas pasākums.

 17. Absurds.Nu tad nākamais būs Folkloras institūts un visi pārējie.
  Zāģējam zaru, uz kura sēžam.Mūsu sabiedrībā ir citas prioritātes – valdes, komitejas, komisijas, mapes un papīri priekš Eiropas.
  ZA ēkā var ierīkot tirgus paviljonu vai kādu bankas filiāli…Letiņi izdarīs to, ko neizdarīja PSRS

 18. Rodas pamatots jautājums: “Vai tajā “vēstures institūtā” ir arī kāds tiešām vēsturnieks…, nevis tikai par tādu sevi uzskatošs klerks, kurš PSEIDO vēsturnieka “izglītību” ieguvis balstoties uz galvas, un apziņas piesārņojuma ar padomju ideoloģijas materiālu, kurš tolaik bija noteicošais?
  Ir pamats tā teikt, jo tiešām mūsu senatnes, izcelsmes izpēte pie mums NENOTIEK, nav pat apzināta kā iespējama tematika. Un tas ir tikai pateicoties tieši tāda līmeņa “speciālistiem”, kuriem gan augstprātības par savu bikšu deldēšanas svarīgumu un statusu gan netrūkst.
  Varu pat pateikt vairāk un konkrētāk – jau kad šis jautājums par to izformēšanu tikko kā aktualizējās, nosūtīju tiem e- pastu, uz kuru…, protams minēto iemeslu dēļ atbildi un reakciju neesmu sagaidījis, ar konkrētu tematisku piedāvājumu izejai no šī stagnatīvā stāvokļa, atbalstīt jau ievirzītus darbus tālākai izstrādei, kas aptvertu ne tikai Latvijas, bet ar to saistīto valstu vēstures, apņemot plašu izpētes loku, kāds ir nepieciešams, lai apzinātu ar mūsu izcelsmi saistītos ceļus, un kas ļautu tiem reabilitēt savu pastāvēšanu. Bet nekā. Tos mūisu nepētītā, iespējams vispār vēture, senatne neintersē, kā izskatās, tie vairāk specializējas tieši birokrātiskās aktivitātēs, “gudrās” runās par savu nepieciešamību, tajā pašā laikā neko būtisku nedarot. Un priekš kam tiem idejas, atklājumi…, tie taču traucē tēlot svarīgumu, bet prasa darbu…

 19. jālikvidē Vēstures institūts? Kam tas traucē?
  Izpuriniet tos kafijotāju ierēdņu blāķus, tur noteikti būs lielāka ekonomika

Draugiem Facebook Twitter Google+