×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

Atklāts antīkās pasaules pretpaģiru līdzeklis (1)

Foto: Wikimedia commonsFoto: Wikimedia commons

Aleksandrijas laurs (latīniski Danae racemosa).

Atšifrējot 1900 gadu senu, Ēģiptē atrastu papirusu, zinātnieki cita starpā konstatējuši, kas antīkajā pasaulē tika uzskatīts par labākajām zālēm pret paģirām, vēsta “Discowery news”.

Tā sauktos Oksirinhas papirusus britu arheologi atrada izrakumu laikā pie tāda paša nosaukuma antīkās pilsētas Ēģiptes teritorijā 1898. gadā. Oksirinha bija plaukstoša pilsēta kā Aleksandra Lielā iekarojumu, tā romiešu un vēlāk bizantiešu laikā. Tās iemītniekiem piemita paradums visu nevajadzīgo, visus atkritumus izgāzt tuksnesī.

Vienai no šādām vietām 19. gadsimta beigās arī uzdūrās arheologi, turklāt reiz kā nevajadzīgi izmestie papirusi sausajās smiltīs bija labi saglabājušies. Kopš tiem laikiem tūkstošiem papirusa tīstokļu ar dažāda satura pierakstiem glabājas Oksfordas universitātes bibliotēkā.

Pakāpeniski notiek grieķu valodā uzrakstīto tekstu tulkošana un publicēšana, bet pēdējā sējumā, 80. pēc kārtas, iekļauts 30 medicīniska satura papirusos rakstītais. Jaunākajā tulkojumu sējumā teksti pamāca, kā cīnīties pret hemoroīdiem, zobi sāpēm veikt acu operācijas, taču tajā ir arī sadzīviska pamācība paģiru mazināšanai.

Izrādās, pret paģiru izsauktām galvassāpēm līdzējusi Aleksandrijas laura (latīniski Danae racemosa) kaklarota. Šis lēni augošais mūžzaļais krūms mūsdienās ir izplatīts Turcijas, Irānas, Sīrijas teritorijās un tāpat Aizkaukāzā. Antīkajā pasaulē ar lauru vainagu apbalvoja izcilus atlētus, oratorus un dzejniekus, taču par laura ārstnieciskajām īpašībām nebija zināms.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko nu,- tagad veikalos būs lauru lapu deficīts, vai?

Draugiem Facebook Twitter Google+