Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Verners, Muntis
Otrdiena, 19. septembris, 2017
29. jūlijs, 2016
Drukāt

Spridzāni – dzimta, kas lepojas ar 1055 zariem. “LA” godina Latvijas kuplākās dzimtas (11)

1. Jauno rubriku "Dzimtu salidojums" ievada Spridzānu klans

1no5
Foto no Spridzānu dzimtas arhīvaFoto no Spridzānu dzimtas arhīva

“LA” šonedēļ rubrikā “Dzimtu salidojums” sākusi publicēt savu lasītāju stāstus par dzimtu apzināšanu un saietiem. 30. un 31. jūlijā pie Rāznas ezera notiks salidojums, uz kuru pošas vairāki simti cilvēku. Nē, šoreiz runa nav par kādas skolas absolventu, bet gan dzimtas salidojumu. Spridzānu dzimtas koka zari jau pirms diviem gadiem notikušajā salidojumā pletās 11 metru garumā un metra platumā uz milzīga papīra ruļļa, taču nu tas kļuvis vēl par trešdaļu lielāks. Ar dzimtas pētniecību jeb ģenealoģiju Latvijā aizraujas arvien vairāk interesentu, gan darot to paši, gan algojot profesionāļus. Izdrukāt Spridzānu dzimtas koku iespējams vien ar īpašu tehniku. Tajā ietvertās 1055 personas 8 paaudzēs izvietotas uz 1,6 m plata un 5,5 m gara papīra palaga. Papildus vēl izdrukāti atsevišķi zari, kuru sasaiste ar lielo koku vēl ir meklēšanas procesā. Par aktuālā dzimtas koka izdruku pirms sestdien gaidāmā salidojuma rūpējās viens no dzimtas pārstāvjiem IT speciālists Valentīns Voronkins.

“Esam aizrakušies līdz 18. gs. beigām, un dzimta apvieno 100 dažādus uzvārdus,” stāsta Biruta Eglīte, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības vadītāja, viena no Spridzānu dzimtas izpētes aizsācējām. “Viss sākās aptuveni pirms 15 gadiem, kad ar vīru darba darīšanās atradāmies Liepājā un tur nācās pārnakšņot. Broņislavs atvēra telefonu grāmatu, lai apskatītos, vai šajā pusē nav kāds Spridzāns. Un bija! Ilgi nedomādams, zvanīja. Izrādījās, ka tie ir mūsu radi. Tāpat eksperimenta pēc rīkojāmies, arī viesojoties Alūksnes pusē. Un jau atkal uzgājām savus radus,” atminas Biruta. Tā pamazām kļuva par lielu aizraušanos, līdz vienā brīdī pāris nolēmis, ka visus radurakstus jāsāk piefiksēt uz papīra. Vēlāk atklājās, ka arī citi dzimtas pārstāvji sākuši vākt ziņas par radiem un dzimtas koka zari turpināja plesties.

 1. Jauno rubriku "Dzimtu salidojums" ievada Spridzānu klans
 2. Agrāk vai vēlāk – radi
 3. Ziņkārība un pašsaglabāšanās instinkts
 4. Izvilkt radus no nezināšanas dzīlēm
 5. Cilvēcīga vēsture

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. gaidi, ka pie godīga darba, pjankas , jā

 2. Priecājos un lepojos, ka man rados ir tik kupla dzimta.

 3. Vai noskaidroja arī vārda “Spridzāns” izcelsmi ?
  Parasti uzvārdiem maz pievērš uzmanību.

  • Esmu no Spridzānu zara un ģimenē ir nostāsts par 4 vai 5 brāļiem , kas aizmukuši no barga kunga un viņi nākuši no Madonas puses Bērzaunes un tur ir Spridzēni,apdzīvota vieta. Domājams , ka brāļiem cēlies uzvārds no apdzīvotas vietas nosaukuma /vai ciema/ , viņi pārcēlušies pār Lubānam , no sākuma mituši purvainā vietā vai salā , iedzīvojušies un no Varakļānu grāfa sākuši rentēt zemes strēmeles , tāds ir stāsts . Secinājums , ka sākums šai dzimtai bijis Vidzemē , netālu no Gaiziņa , bet laika gaitā kādu apstāķļu dēļ jau apmetušies Lubāna krastos Domājams latgaļu valodas iespaidā ir mainījusies uzvārda galotne ,no Spridzēna uz Spridzāns .

   • ir ari itaids variants Atbildēt

    A maņ otkon stuostēja, ka vacais Sprydzāns asūt bejs zvīdru karaveirs, kurs pēc zvīdru kara palics iz dzeivi Vydzemē. Varātu byut, ka itī 4 voi 5 bruoļi beja juo dāli voi mozdāli nu Spridzēnu solys. Kaidam teirasineiguokajam juosataisa genetiskū analīze – juopazaver asom zvīdri, balti voi sūmugri.

  • vai Spridzāni arī ir PAR Latgales APSR ?
   Vai tikai slāviskotais(slāviskais) saturs ?

   • Čūļu pipšu valodā ir daudz ģermānismu, starp citu Atbildēt

    Nu Sprydzānu dzymtys daudzi beja gon legionā, gon vāluok nacionalajūs partizānus. Labi šuova krīvu okupantus. Bet beja zaudieju ari storp myusejim puišim. Sprydzāni ir par latvīšu valsti Latveju.

    • Man radies iespaids , ka Sprudzāni ir tas pats , kas Spridzāni , jo agrāk personu dokumentus rakstījuši dažāda izglītības līmeņa ierēdņi , baznīckungi , gan pagastveči un rakstveži , kā prata, tā rakstīja vai arī kā viniem izklausijās .Vismaz man neliela pieredze ar citu dzimtu , kur visai ģimenei it kā viens uzvārds , bet atšķiras tikai viens burts uzvārda sākuma daļā . Mūsu, Spridzānu atzars, ir jūlijā ticis uzrunāts , tā kā 2018 .gadā mēs -pārstāvji būsim noteikti . Viena pārstāve bija tagad aizbraukusi uz Rāznu un ģeanoloģijas kokā bija atradusi mūsu vecāku un vevecāku vārdus , tik turpinājuma nebijis… , bet mūsu ir ļoti daudz . Spridzāni rullē ! Pēcnācēju entās paaudzes …un visiem noteikti viens DNS gēns .

     • Gan jau tas “y” ir vārdā “Sprydzāns” dažādi izlasīts.
      Proslāviskie to lasa kā “u”.

     • Sprudzāns ir pavisam cits uzvārds un tas nāk no Balvu rajona Sprogām, ja kādu interesē Sprudzāni, tad var meklēt mani ciltskoks.lv

     • man kā čiulim liekas ka tad būtu jābūt ar garo “u” – Sprūdzāns !

Ainārs Dimants: Latvieši – kā apiņi ap citu būvētiem balstiem (18)Ko Maskavas propagandas apkarošanā sola Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvas grozījumi
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nē “divu pārtiku” Eiropai!

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers pagājšnedēļ savā ikgadējā uzrunā Eiropas Parlamentam teica, ka viena zīmola produktiem jābūt vienādai kvalitātei visās Eiropas Savienības valstīs.

Centrālās un Austrumeiropas valstīs pārdotajiem produktiem dažkārt ir zemākas kvalitātes sastāvdaļas nekā šiem pašiem produktiem Rietum­eiropas valstīs. “Savienībā, kurā valda vienlīdzība, nevar būt otrās kategorijas patērētāji. Es nepieļaušu, ka dažviet Eiropā patērētājiem tiek pārdota zemākas kvalitātes pārtika nekā citās valstīs. Slovāki savos zivju pirkstiņos nav pelnījuši saņemt mazāk zivju. Ungāri savās maltītēs – mazāk gaļas. Čehi – mazāk kakao šokolādē,” teica Junkers.

vai tev lielās lietavas sagādājušas kādas neērtības?
Agris Liepiņš: Nepilsoņu lamatas (34)Pilsonības jautājumi ir līdzvērtīgi valsts teritoriālās neaizskaramības jautājumiem!
Draugiem Facebook Twitter Google+