×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2016
Drukāt

Spridzāni – dzimta, kas lepojas ar 1055 zariem. “LA” godina Latvijas kuplākās dzimtas (11)

1. Jauno rubriku "Dzimtu salidojums" ievada Spridzānu klans

1no5
Foto no Spridzānu dzimtas arhīvaFoto no Spridzānu dzimtas arhīva

“LA” šonedēļ rubrikā “Dzimtu salidojums” sākusi publicēt savu lasītāju stāstus par dzimtu apzināšanu un saietiem. 30. un 31. jūlijā pie Rāznas ezera notiks salidojums, uz kuru pošas vairāki simti cilvēku. Nē, šoreiz runa nav par kādas skolas absolventu, bet gan dzimtas salidojumu. Spridzānu dzimtas koka zari jau pirms diviem gadiem notikušajā salidojumā pletās 11 metru garumā un metra platumā uz milzīga papīra ruļļa, taču nu tas kļuvis vēl par trešdaļu lielāks. Ar dzimtas pētniecību jeb ģenealoģiju Latvijā aizraujas arvien vairāk interesentu, gan darot to paši, gan algojot profesionāļus. Izdrukāt Spridzānu dzimtas koku iespējams vien ar īpašu tehniku. Tajā ietvertās 1055 personas 8 paaudzēs izvietotas uz 1,6 m plata un 5,5 m gara papīra palaga. Papildus vēl izdrukāti atsevišķi zari, kuru sasaiste ar lielo koku vēl ir meklēšanas procesā. Par aktuālā dzimtas koka izdruku pirms sestdien gaidāmā salidojuma rūpējās viens no dzimtas pārstāvjiem IT speciālists Valentīns Voronkins.

“Esam aizrakušies līdz 18. gs. beigām, un dzimta apvieno 100 dažādus uzvārdus,” stāsta Biruta Eglīte, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības vadītāja, viena no Spridzānu dzimtas izpētes aizsācējām. “Viss sākās aptuveni pirms 15 gadiem, kad ar vīru darba darīšanās atradāmies Liepājā un tur nācās pārnakšņot. Broņislavs atvēra telefonu grāmatu, lai apskatītos, vai šajā pusē nav kāds Spridzāns. Un bija! Ilgi nedomādams, zvanīja. Izrādījās, ka tie ir mūsu radi. Tāpat eksperimenta pēc rīkojāmies, arī viesojoties Alūksnes pusē. Un jau atkal uzgājām savus radus,” atminas Biruta. Tā pamazām kļuva par lielu aizraušanos, līdz vienā brīdī pāris nolēmis, ka visus radurakstus jāsāk piefiksēt uz papīra. Vēlāk atklājās, ka arī citi dzimtas pārstāvji sākuši vākt ziņas par radiem un dzimtas koka zari turpināja plesties.

 1. Jauno rubriku "Dzimtu salidojums" ievada Spridzānu klans
 2. Agrāk vai vēlāk – radi
 3. Ziņkārība un pašsaglabāšanās instinkts
 4. Izvilkt radus no nezināšanas dzīlēm
 5. Cilvēcīga vēsture

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. gaidi, ka pie godīga darba, pjankas , jā

 2. Priecājos un lepojos, ka man rados ir tik kupla dzimta.

 3. Vai noskaidroja arī vārda “Spridzāns” izcelsmi ?
  Parasti uzvārdiem maz pievērš uzmanību.

  • Esmu no Spridzānu zara un ģimenē ir nostāsts par 4 vai 5 brāļiem , kas aizmukuši no barga kunga un viņi nākuši no Madonas puses Bērzaunes un tur ir Spridzēni,apdzīvota vieta. Domājams , ka brāļiem cēlies uzvārds no apdzīvotas vietas nosaukuma /vai ciema/ , viņi pārcēlušies pār Lubānam , no sākuma mituši purvainā vietā vai salā , iedzīvojušies un no Varakļānu grāfa sākuši rentēt zemes strēmeles , tāds ir stāsts . Secinājums , ka sākums šai dzimtai bijis Vidzemē , netālu no Gaiziņa , bet laika gaitā kādu apstāķļu dēļ jau apmetušies Lubāna krastos Domājams latgaļu valodas iespaidā ir mainījusies uzvārda galotne ,no Spridzēna uz Spridzāns .

   • ir ari itaids variants Atbildēt

    A maņ otkon stuostēja, ka vacais Sprydzāns asūt bejs zvīdru karaveirs, kurs pēc zvīdru kara palics iz dzeivi Vydzemē. Varātu byut, ka itī 4 voi 5 bruoļi beja juo dāli voi mozdāli nu Spridzēnu solys. Kaidam teirasineiguokajam juosataisa genetiskū analīze – juopazaver asom zvīdri, balti voi sūmugri.

  • vai Spridzāni arī ir PAR Latgales APSR ?
   Vai tikai slāviskotais(slāviskais) saturs ?

   • Čūļu pipšu valodā ir daudz ģermānismu, starp citu Atbildēt

    Nu Sprydzānu dzymtys daudzi beja gon legionā, gon vāluok nacionalajūs partizānus. Labi šuova krīvu okupantus. Bet beja zaudieju ari storp myusejim puišim. Sprydzāni ir par latvīšu valsti Latveju.

    • Man radies iespaids , ka Sprudzāni ir tas pats , kas Spridzāni , jo agrāk personu dokumentus rakstījuši dažāda izglītības līmeņa ierēdņi , baznīckungi , gan pagastveči un rakstveži , kā prata, tā rakstīja vai arī kā viniem izklausijās .Vismaz man neliela pieredze ar citu dzimtu , kur visai ģimenei it kā viens uzvārds , bet atšķiras tikai viens burts uzvārda sākuma daļā . Mūsu, Spridzānu atzars, ir jūlijā ticis uzrunāts , tā kā 2018 .gadā mēs -pārstāvji būsim noteikti . Viena pārstāve bija tagad aizbraukusi uz Rāznu un ģeanoloģijas kokā bija atradusi mūsu vecāku un vevecāku vārdus , tik turpinājuma nebijis… , bet mūsu ir ļoti daudz . Spridzāni rullē ! Pēcnācēju entās paaudzes …un visiem noteikti viens DNS gēns .

     • Gan jau tas “y” ir vārdā “Sprydzāns” dažādi izlasīts.
      Proslāviskie to lasa kā “u”.

     • Sprudzāns ir pavisam cits uzvārds un tas nāk no Balvu rajona Sprogām, ja kādu interesē Sprudzāni, tad var meklēt mani ciltskoks.lv

     • man kā čiulim liekas ka tad būtu jābūt ar garo “u” – Sprūdzāns !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+