×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. novembris, 2013
Drukāt

Atzīmēs 50 gadus kopš Latvijas karoga pacelšanas Rīgas radiotornī

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas karogs.

Piektdien, 6.decembrī, plkst.15 ar sarīkojumu “Diena zem sava karoga” Kara muzejā tiks atzīmēta 50.gadadiena varoņsāgai, kad Rīgas Civilās aviācijas inženieru institūta students Bruno Javoišs Rīgas radiotornī uzvilka Latvijas brīvvalsts karogu, informē pasākuma rīkotāju pārstāve Ieva Dāboliņa.

1963.gada PSRS Konstitūcijas diena Rīgā pagāja zem sarkanbaltsarkanā karoga, atgādinot par Latvijas formālajām tiesībām “brīvprātīgi izstāties no vienotās un nedalāmās PSRS”. Kaut arī okupācijas laikā bija neskaitāmi karoga pacelšanas gadījumi, šis ir īpašs ar to, ka 3×5 metrus lielais karogs tika uzvilkts pašā Rīgas centrā un to redzēja ļoti daudzi. Joprojām tiek meklēti notikuma aculiecinieki, lai noskaidrotu, cik ilgi karogs palika tornī un kā tas tika noņemts.

Nocelt karogu lejā bija gandrīz neiespējami, jo naktī uz 1963.gada 5.decembri lija lietus, kas stiprā salā piesala pie radiotorņa metāla konstrukcijām. Tautā runāja, ka beigās karogu noņēmis kāds kriminālnoziedznieks, kam par to atcelts nāves sods.

Par “pretpadomju aģitāciju” tiesātais Javoišs kopā ar Gunāru Astru, Agri Šēferi, dzejniekiem Voldemāru Zariņu, Knutu Skujenieku, Gunāru Freimani un daudziem citiem latviešu patriotiem Mordovijas lēģeros pavadīja septiņus gadus un joprojām dzīvo Igaunijā, jo pēc ieslodzījumā pavadītajiem gadiem Latvijā dzīvot drīz vien kļuva neiespējami. Tagad pēc profesijas mākslas vēsturnieks, vēstures skolotājs un tulks Javoišs dalīsies atmiņās.

Notikuma retrospekcijas video sniegs vēsturnieks, filmas “Padomju stāsts” autors Edvīns Šnore.

Par brīvvalsts karoga pacelšanas gadījumu nozīmi latviešu tautas brīvības alku uzturēšanā PSRS okupācijas laikā stāstīs brīvības cīnītājs Jānis Rožkalns. Domubiedrus ar savu klātbūtni pagodinās dzejnieks Skujenieks un citi Astras līdzgaitnieki un notikuma aculiecinieki.

“Latvijas Avīzes” izdevniecībā sagatavošanā ir grāmata “Karoga stāsti”, kurā tiks apkopoti Javoiša, Konstantīna Pupura, Rožkalna un citu brīvības cīnītāju stāsti par Latvijas karoga pacelšanu PSRS okupācijas laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+