Kultūra
Mūzika

“Ave Maria” Sergeja Jēgera dziedājumā 16


Sergejs Jēgers
Sergejs Jēgers
Publicitātes foto

25. decembrī festivāla “Eiropas Ziemassvētki” ietvaros Rīgas Doma velves pieskandinās “Ave Maria” dažādu laikmetu un tautību komponistu skatījumā kontrtenora Sergeja Jēgera izpildījumā. Izskanēs arī baroka ārijas un instrumentāli opusi, Ziemassvētku korāļi un tradicionālas melodijas. Pie ērģelēm Diāna Jaunzeme-Portnaja, vijoles skanējums Agneses Kanniņas-Liepiņas pārziņā, savukārt kontrabasu spēlēs Jānis Stafeckis.

“Domāju, ka jebkuram dziedātajam, kurš izpilda garīgo mūziku, baznīcas mūziku, ir vislielākā vēlme izpildīt kaut ko mūsu Rīgas sirdī – Doma baznīcā,” neslēpj S. Jēgers. “Kā ikkatru gadu aicinu Ziemassvētkos uz koncertu “Ave Maria” Rīgas Domā. Kopā ar mani muzicēs burvīgi mākslinieki – ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja, vijolniece Agnese Kanniņa-Liepiņa un kontrabasists Jānis Stafeckis. Koncertā dzirdēsit slavenākās “Ave Maria”, ko sarakstījuši populāri pasaules komponisti, kā arī mūsu interpretācijā jaunus un sen nedzirdētus skaņdarbus.”

Klausītājiem būs iespēja dzirdēt Kamila Sen-Sansa, Franča Šūberta, Vladimira Vavilova skaņdarbus “Ave Maria”, skanēs Georga Frīdriha Hendeļa ārija “Verdi prati” no operas “Alčīna”, kā arī viens no slavenākajiem Sezāra Franka darbiem “Panis angelicus” – fragments no viņa 1860. gadā komponētās Mesas. Klausītājus priecēs arī Ziemassvētku dziesmas – “Ak, tu priecīgā”, “Es skaistu rozīt’ zinu”, “Mazais bundzinieks” un Franča fon Bībera “Pasludināšana”, kas ir pirmā no tām sešpadsmit Bībera kompozīcijām, kuru kopums mūzikas vēsturē atpazīstams kā “Rožukroņa sonātes” un citi skaņdarbi. Koncerta noslēgumā skanēs viena no populārākajām un iemīļotākajām Ziemassvētku dziesmām – “Klusa nakts, svēta nakts”. Dziesmas izcelsme saistāma ar Austriju – vācu valodā rakstītā teksta autors ir Zalcburgā dzimušais Jozefs Mors, katoļu priesteris un rakstnieks, un pēc viņa lūguma 1818. gadā, neilgi pirms Ziemassvētku vakara, šīs vārsmas mūzikā ietērpis austriešu pedagogs un ērģelnieks Francis Grūbers.

“Katra lūgšana ir saruna ar Dievu, un mana saruna ar Dievu notiek mūzikā,” tā S. Jēgers saka par savu mūziku. “Mana mūzika lai kalpo kā iedvesmojošs līdzeklis. Lai cilvēks spētu atgūt varbūt to, ko zaudējis, jo ikdienas steigā diemžēl mēs pazaudējam ārkārtīgi daudz. Šis ir mans paldies, ka mani mīl. Tā ir ārkārtīgi liela bauda, ja kādu mākslinieku mīl mājās, kur viņš dzīvo. Lai ikvienam mūzika rada brīnumus!”

 

25. XII 19.00 Rīgas Doms

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 15

LA.lv