Ekonomika
Īpašums

Baltā glābējkastīte – dūmu detektors. Uzstādīšanas ABC0


Vīrietis uzstāda dūmu detektoru.
Vīrietis uzstāda dūmu detektoru.
Foto: Fotolia

Uzstādīt savā mājoklī dūmu detektoru nozīmē pasargāt ģimeni no ugunsnelaimes, jo īpaši nakts laikā, kad visi guļ saldā miegā. Šīs ierīces un to cenas atšķiras, tāpēc svarīgi izvēlēties vietai un mērķim atbilstīgāko.

Ugunsdzēsēji, pētot dzīvojamās ēkās izcēlušos ugunsgrēku cēloņus un notikuma apstākļus, bieži secina, ka lielākā daļa bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar vielām, kas rodas, sadegot sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Tātad, ja laikus būtu saņemts brīdinājums par briesmām, pastāv liela iespēja, ka no nelaimes varētu izvairīties. Cilvēkam guļot saldā miegā, pēdējais pamostas deguns. Dzirde teju visu laiku ir mazliet nomodā un viegli reaģē, bet ar ožu tā nenotiek. Tāpēc miegā dūmus nesaož, bet no spalgas skaņas pamostas momentā.

Dažādas ierīces

Dūmu detektori ir dažādi, tāpēc atkarībā no uzstādīšanas vietas, kā arī apkures sistēmas svarīgi izvēlēties atbilstīgu ierīci. Brīdinošās ierīces var iedalīt četrās grupās – siltuma, dūmu, gāzes un tvana gāzes detektori.

Siltuma detektori reaģē uz paaugstinātu temperatūru. Tie ir divu veidu: fiksētie signalizē, ja temperatūra telpā ir augstāka, piemēram, par ražotāja iestatītajiem +60 °C, bet temperatūras paaugstināšanās detektori brīdina, ja šis process norit strauji.

Dūmu detektori arī ir divējādi: vieni reaģē uz baltajiem, otri – uz melnajiem dūmiem. Veikalos var iegādāties lielākoties balto dūmu detektorus (fotooptiskos vai optiskos detektorus), kas reaģē brīdī, kad telpā nofotografē baltos dūmus. Dārgāki ir kombinētie detektori, kas spēj signalizēt gan par strauju temperatūras paaugstināšanos, gan dūmiem.

Tvana gāzes detektori ieteicami mājoklī, kur ierīkota jebkura apkures sistēma, ne tikai malkas krāsns vai plīts (izņēmums – dzīvokļi ar centralizēto apkuri). Ja kurtuves telpā pietrūkst skābekļa, malka vai jebkurš cits kurināmais sadeg nepilnīgi un no tā var rasties tvana gāze, ko nav iespējams ne ieraudzīt, ne sajust. Dienas laikā par saindēšanos ar šo gāzi liecinās galvassāpes, reibonis, slikta dūša un vemšana, turpretī naktī tā lielākoties beidzas letāli (tvana gāze asinīs veido savienojumus, kas traucē skābekļa piegādi). Tāpēc ieteicams gaitenī pirms guļamistabām ierīkot kaut vai vienu tvana gāzes detektoru.

Gāzes detektors paredzēts galvenokārt virtuvēm un kurtuvēm, kas izmanto gāzi. Tas spēj telpā konstatēt visu veidu deggāzes, sašķidrināto naftas gāzi (butānu, propānu) un sašķidrināto dabasgāzi (metānu).

Ideāli, ja detektorus kombinē, piemēram, virtuvē uzstāda gāzes noplūdes brīdinājuma sensoru, gaitenī – tvana gāzes detektoru, guļamistabās – dūmu detektorus.

Lētāki ir ar baterijām darbināmi autonomie detektori, kas, reaģējot uz dūmiem vai temperatūras svārstībām, raida spalgu 85 decibelu signālu, tie arī brīdina, ka drīz jāuzlādē ievietotā baterija. Dārgāki ir savstarpēji savienojamie detektori, kas reaģē ar spalgu skaņu, ja kaut vai viens būs piefiksējis nobīdi no normas. Tie piemēroti mājokļiem ar lielu platību. Ekskluzīvi, ja dūmu detektorus var savienot ar ēkas apsardzes kompānijas kopējo sistēmu, kas briesmu gadījumā saņem signālu un attiecīgi rīkojas.

Izvēloties vajag noskaidrot, cik lielai platībai dūmu detektors paredzēts, un parasti uz iepakojuma ir norādīts uztveršanas diapazons.

Ierīces lielākoties darbojas ar 9 V bateriju, kas kalpo vidēji vienu gadu (ieteicams mājās turēt rezerves bateriju). Kad baterijas jauda gandrīz iztērēta, detektors par to brīdina ar pīkstošu signālu ik pēc 30 sekundēm.


Uzstādīšanas ABC

Attiecībā uz ugunsgrēka autonomo detektoru izvietošanu dzīvojamās telpās minimālā prasība ir viens detektors mājoklī. Vispiemērotākā vieta – guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm, jo karsta gāze un dūmi parasti sakrājas telpas augstākajā vietā. Turklāt ugunsnelaimes gadījumā signāls tad visdrīzāk pamodinās guļošos. Savukārt citās telpās izvietotie detektori lieliski noderēs, lai brīdinātu mājiniekus par aizdegšanos konkrētā telpā.

Ieteicams uzstādīt vismaz vienu dūmu detektoru katrā guļamistabā un dzīvojamajā telpā, kā arī katra stāva gaitenī.

Detektoram vajadzētu atrasties ne tuvāk par metru no ventilācijas lūkām vai kondicionieriem.

Ideāli, ja signālierīce atrodas tuvu griestu centram. Ja tas nav iespējams, jāizvieto ne tuvāk kā 10 cm no sienas stūra un ne tuvāk kā 30 cm no gaismas ķermeņiem. Uz skapja vai kādā plauktā nolikts detektors savas funkcijas nespēj veikt pilnvērtīgi.

Ja mājoklī ir vairāki stāvi, vienu detektoru ieteicams piestiprināt kāpņu augšpusē pie griestiem.

Detektoru neiesaka likt vannas istabā un telpā ar paaugstinātu mitruma līmeni, virtuvē pie plīts, putekļainās un netīrās telpās, kā arī vietās, kur ir daudz insektu, jo netīrumi, kukaiņi un mitrums var iekļūt ierīcē un izraisīt viltus trauksmi vai sabojāt to.

Detektorus nevajadzētu izvietot istabas stūros un pie sienas, jo dūmiem piemīt niķis koncentrēties telpas vidū, bet kaktos ir brīvā zona, kur dūmi nepiekļūst. Ugunsmēles izplatās ātri, un, kad tās nonāks līdz plauktam, var jau būt par vēlu.

! Ja detektors reaģē uz trauksmes signālu vai piedegušu ēdienu, nav ieteicams tā signālu apturēt, izņemot bateriju. Mājoklis jāizvēdina, un detektors pats izslēgsies, kad gaiss būs atkal tīrs no dūmiem.

Kur iespējams nopirkt

Autonomos dūmu detektorus var iegādāties elektropreču, būvniecības un specializētajos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos. Neraugoties uz to, ka visas signālierīces brīdina par izcēlušos ugunsnelaimi, tiem tomēr ir dažādas iebūvētās papildfunkcijas un arī cenas. Raksta autore pārliecinājās, ka būvniecības un elektropreču veikalu pārdevēji neprot izskaidrot ierīču darbības principus un apgalvo, ka visas strādā vienādi, bet atšķiras tikai ražotājs, dizains un cena. Tāpēc, ja nepieciešama konsultācija, labāk doties uz specializētajiem veikaliem, kur pārdevēji sniedz izsmeļošāku informāciju.

 

SVARĪGI

Drīz būs obligāti visiem

Latvijas būvnormatīvā LBN 201-15 “Būvju ugunsdrošība” norādīts, ka jaunuzbūvētās, rekonstruētās un renovētās dzīvojamās ēkās dzīvokļi obligāti jāaprīko ar autonomiem ugunsgrēka detektoriem. VUGD izstrādātie jaunie Ugunsdrošības noteikumi, kas iesniegti izskatīšanai Ministru kabinetā, paredz, ka, sākot ar 2020. gadu, visos mājokļos būs jāuzstāda dūmu detektori. Ārvalstu pieredze liecina, ka šāda obligātā prasība ievērojami samazina bojāgājušo skaitu.

Ugunsdzēsēji uzsver, ka dūmu detektors ugunsgrēka gadījumā bieži vien ar spalgo signālu izglābj cilvēkus. Piemēram, pagājušā gada 15. decembra naktī Zemītes ielā Kandavā bija izcēlies ugunsgrēks, kurā gāja bojā trīs cilvēki. Ja dzīvoklī būtu uzstādīts dūmu detektors, visticamāk, nelaimi pamanītu ātrāk un tajā nebūtu bojāgājušo.

UZZIŅA

Lai pārbaudītu, vai detektors ir darba kārtībā, jānospiež un jātur pārbaudes poga, līdz atskan trauksmes signāls. Nav nepieciešams turēt virs detektora aizdegtu sveci vai šķiltavas, kā nereti cilvēki dara, jo visbiežāk lietotie balto dūmu detektori uz siltumu nereaģē.

Konsultējusi VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Inta Šaboha

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Pie sešiem “Rimi” veikaliem uzstādīti specializētie konteineri apģērbiem un apaviem 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Digital Freedom Festival” notiks Investoru diena
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Printful” piekto ražotni atver Spānijā
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Kijevas centrā nograndis spārdziens; ir bojāgājušie
2 stundas