×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Junkera projekts – uz citām ES dalībvalstīm jāpārvieto 160 000 patvēruma meklētāju (14)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Latvijā, tāpat kā visā Eiropā, nu jau vairs neviena diena plašsaziņas līdzekļos nepaiet bez ziņām par bēgļu problēmu. Jauni amatpersonu piedāvājumi krīzes risinājumiem, dažādi sabiedrības viedokļi, šokējoši fakti, fotogrāfijas no bēgļu ikdienas. Kārtējais jaunums – kamēr Eiropadomes prezidents Donalds Tusks vakar nāca klajā ar aicinājumu ES dalībvalstīm solidāri uzņemt vismaz 100 000 bēgļu, tikmēr Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers min jau lielāku skaitli – 160 000 patvēruma meklētāju. Junkers gatavojoties nākamnedēļ nākt klajā ar prasību ievērojami palielināt to patvēruma meklētāju skaitu, kuri sadalāmi pa visām ES dalībvalstīm. Kā raksta avīze “The Financial Times”, atsaucoties uz amatpersonām, kas iepazīstinātas ar Junkera projektu, EK vēlas, lai uz citām dalībvalstīm tiktu pārvietoti 
160 000 patvēruma meklētāju, kas šobrīd ieradušies Itālijā, Grieķijā un Ungārijā. Junkera pakete ietvers jaunu pastāvīgu patvēruma meklētāju pārdales shēmu, paredzot automātisku jaunieceļojušo nelegālo imigrantu sadali pa dalībvalstīm. Paredzēts izveidot arī īpašu fondu, kas domāts situācijas stabilizācijai Ziemeļāfrikas valstīs.

Latvijas amatpersonas skaidrojas, ka Junkera priekšlikums ES dalībvalstu starpā vēl nav apspriests un tāpēc patlaban vēl esot pāragri runāt par Latvijas iespējām uzņemt vairāk nekā 250 bēgļu. Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks, vaicāts, vai Latvijai drīzumā var nākties uzņemt papildu bēgļus, aģentūrai LETA atzinis, ka pašreizējos apstākļos pie tā varētu nonākt, jo “citādi mēs netiksim galā”. Taču pārdale nav situācijas risinājums.

Tikmēr Latvijā vakar notikusi kārtējā bēgļu jautājuma darba grupas sēde. Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane pēc tās žurnālistiem teikusi, ka Latvijas valstij un pašvaldībām nav uzdevums bēgļus nodrošināt ar dzīvesvietu, taču valsts var palīdzēt patvēruma saņēmējiem integrēties sabiedrībā, ziņo LETA. “Ir jāveido sistēma, lai cilvēks maksimāli ātri integrētos valodas vidē. No kultūras organizāciju pārstāvjiem izskanēja viedoklis, ka valoda ir pati pirmā lieta, taču pašreizējā sistēma neparedz, ka cilvēkam, gaidot lēmumu par patvēruma statusa piešķiršanu, tiek mācīta latviešu valoda. Tās ir papildu izmaksas un administratīvais slogs, tomēr valoda ir jāmāca no pirmās dienas, kas palīdzēs darba kontaktos,” uzsvēra Pētersone-Godmane. Viņa minēja, ka, gadījumā ja patvēruma saņēmējs nevēlēsies Latvijā dzīvot, tad viņam ir iespēja doties pie radniecīgām kopienām uz citām Eiropas valstīm. Tajā pašā laikā Latvijas mērķis nav veidot tādu patvēruma sistēmu, lai bēgļi speciāli aizbrauktu. Pirmie bēgļi Latvijā varētu ierasties ziemā.

Darba grupas sēdē vakar piedalījās arī Latvijas tradicionālo konfesiju līderi, kuri esot gatavi aicināt savas draudzes uzņemt bēgļus, lai gan piebilst, ka vieglāk būtu integrēt kristiešus. Latvijas Romas katoļu baznīcas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs arī uzskata, ka saistībā ar bēgļu uzņemšanu sabiedrībā valda daudz fobiju un ir svarīgi tās veiksmīgi pārvarēt. “Te ir kontrasts, proti, 250 000 no Latvijas aizplūduši, un nav it kā problēma, bet, kad iebrauc 250 cilvēki, tad ir milzīga problēma. Labi. Pieņemam spēles noteikumus, tāpēc ir labi jāpastrādā, lai šos 250 cilvēkus spējam integrēt, un es domāju, ka varam to izdarīt. Latvijai ir pieredze, taču tas prasa atvērties un pārvarēt fobijas,” piebilda Stankevičs. Vienlaikus ir arī svarīgi atšķirt bēgļus no ekonomiskajiem migrantiem. “Viena lieta ir, ja cilvēka dzīvība ir briesmās un viņš bēg, lai izglābtu savu dzīvību vai ticību. Cita situācija ir, ja viņš brauc, jo viņam ir vēlēšanās uzlabot savu ekonomisko situāciju.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Kā tad te nebūs fobija? Kur tie patvēruma meklētāji ieradušies vairumā, tur spridzina, brauc ar auto cilvēku pūļos. Drīz jau uz ielas ieraugot muslimu, bikses piečurāsi no bailēm.

 2. Visi te klaigā par bēgļiem, kas nepārtraukti šķērso ES dienvidvalstu robežas. Bet ja ES dzīvo 500 miljoni
  iedzīvotāju, tad iespējamais 1miljons bēgļu sastāda tikai 0,2 % no kopskaita! Skaita dēļ nebūtu ko satraukties, bet lielas aizdomas rada tas, ka šo bēgļu kontingentu sastāda pamatā jauni cilvēki, pārsvarā vīrieši, kuri izvēlas par savu galamērķi bagātākās ES valstis. Kara bēgļi tā nedara, viņi pieņem jebkuru palīdzību un noteikumus citiem neizvirza. Iespējams, ka kādi politiskie vai radikālie spēki izmanto šo kara situāciju Sīrijā un citur pavisam citiem mērķiem. Un odziņas ienāksies pēc kāda laika, kad šie ieceļotāji būs iedzīvojušies jaunajās vietās un izvirzīs vietējai varai jau pavisam citas prasības.
  Liekas, ka naivie eiropieši tik tālu nemaz nav aizdomājušies…

 3. Nekādi bēgļi ES nav jāpārdala. Visi nelegāļi ir jāaizsūta atpakaļ uz vietu, no kurienes viņi nākuši. Pēc tam ES iebraukšanas atļaujas tikai caur filtrācijas nometnēm. Un ieviest moratoriju jaunu vīriešu iebraukšanai no Tuvajiem austrumiem.

 4. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  Kā aršķirt ekonomisko bēgli no kara bēgļa ?
  Te pienāca Kinzulis- parādi lāpstu un ekonomiskie bēgļi paši aizmuks…Kara bēgļi sāks rakt un pelnīt pusdienas…

 5. Absurdie EK projekti Atbildēt

  Tā kā Itālijā,Grieķijā un Ungārijā šie patvēruma meklētāji ierodas katru dienu,tad cik ilgi vēl EK vēlēsies palielināt uz citām valstīm pārvietojamo patvēruma meklētāju skaitu?

 6. Pēc kādām pazīmēm teroristu atšķirsim no ekonomiskā vai kara bēgļa? Anglijai,Francijai,Spānijai un pat ASV tas nav izdevies!

 7. Lai bēgļi no Latvijas neaizbrauktu,tāpat,kā no Latvijas aizbrauc latvieši,mūsu politiķiem ir jāpārvar fobija pret Eiropas progresīvo nodokļu sistēmu.

 8. Godmanei-Pētersonei taisnība Atbildēt

  Gadījumā,ja patvēruma saņēmējs dosies pie radniecīgām kopienām uz citām Eiropas valstīm,viņš tur varēs apgūt jau nākamo valodu! Cerams,k to ņems vērā arī pārējie mūsu politiķi,kas uzņems bēgļus savās audžuģimenēs!

 9. Galīgais nelegālo imigrantu skaits,ja Eiropa turpinās viņus neierobežoti uzņemt (un ļaut IS Lībijā netraucēti komplektēt kārtējās desantnieku komandas,pelnot miljonus uz noslīcināto bēgļu tūkstošu rēķina),būs “tikai”ap pārdesmit miljoniem! Bet tas nekas,Junkers nāks klajā ar kārtējo paziņojumu! Ar Lielbritāniju,kā valsti turpmākai nelegālo bēgļu izvietošanai,visticamāk,varēsim gan vairs nerēķināties! Turpinām!

 10. Pēc Dublinas līguma noteikumiem,kā es saprotu,ka vismaz šos 200 no 250 imigrantiem no Itālijas un Grieķijas,mēs uzņemsim tikai no to imigrantu skaita,kas šajās valstīs jau izgājuši pārbaudi un saņēmuši bēgļa statusu?

 11. pieredze ar padomju migrantiem pierāda, a nespējam integrēt. Nedomāju, ka Zbigņevs ir tāds profāns. Musulmaņi ir vēl stingrāki nekā padomisti.

 12. pieredze ar padomju migrantiem pierāda, a nespējam gan integrēt. Nedomāju, ka Zbigņevs ir tāds profāns.

 13. … Bezabrenei draud migrantu/beglu palielinajums no 250 uz 6000 … ! Tatad vesela pilsetina K un K izpirktaja Latgale … ! Zel, ka nav latviesu izskausta Abrene ko varetu izmantot gadijumam … !

Draugiem Facebook Twitter Google+