×
Mobilā versija
+1.4°C
Māra, Mārīte, Marita
Svētdiena, 25. marts, 2018
9. novembris, 2015
Drukāt

Kādas problēmas veselības aprūpes sistēmā akcentē pacientu organizācijas?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

Sola lielo lēcienu veselībā

* 10. pacientu organizāciju konferencē pagājušajā ceturtdienā Veselības ministrijas pārstāvji paziņoja, ka sagaida "lielu lēcienu" iedzīvotāju veselības stāvoklī, turpmāko septiņu gadu laikā ieguldot profilaksē un veselības veicināšanā 55 miljonus eiro Eiropas Savienības finansējuma.

* Programmai būs četri virzieni: veselīgs uzturs; tautas sports; atkarību apkarošana; slimību profilakse.

* No pieejamajiem 55 miljoniem 70% tiks atvēlēti pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām, bet 30% tērēs kompleksiem pasākumiem, kas notiks visā Latvijā. Nākamgad gada pirmajā pusē varētu notikt projektu atlase.

Avots: BNS

Svetlana Sproģe, Latvijas Neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētāja: “Sarežģītākā problēma ir zāles, kuras ir dārgas un bieži netiek kompensētas. Nākamais – kamēr nokļūsti līdz komisijām, jāveic daudzi izmeklējumi, kas cilvēkiem, kuri daudz nekustas vai dzīvo dziļos laukos, ir sarežģīti. Tāpat grūti atrast īstos ārstus, pie kuriem jādodas. Īpaši tad, ja redzes prognozes ir negatīvas – vai nu nav acs, vai slimība ir attīstības stadijā. Situācija, kad jāiet katru reizi pierādīt, ka tev nav acs un tu patiešām neredzi, ir pazemojoša. Bieži tie cilvēki, kuriem ir smagi redzes traucējumi, ir bezdarbnieki vai pensionāri, kuru finansiālais stāvoklis ir diezgan slikts. Izglītības iespējas, nodarbinātības iespējas, vides pieejamība ir sāpīgi jautājumi. Vajadzīga sabiedrības izpratne un politiski lēmumi, kas uzliktu par pienākumu iestādēm nodrošināt vides pieejamību.”

Marika Karlsone, Latvijas Kaulu, locītavu un saistautu slimnieku biedrības valdes priekšsēdētāja vietniece: “Lielākā problēma ir reimatologa nepieejamība. Vai tās ir kvotu lietas vai speciālistu mazais skaits, bet trīs četru mēnešu gaidīšana nav nopietna. Citi pie ārsta nevar tikt pat gadiem. Stradiņa slimnīcā, piemēram, ir noteiktas dienas, kad ir jāzvana, lai pieteiktos, bet ne visiem sanāk sazvanīt. Pat arī tad, ja cilvēks izvēlas maksāt pats, pie ārsta nevar tikt pilnīgi bez rindas. Pēdējos gados šī rindu problēma ir visu laiku. Veselības ministrs Guntis Belēvičs grib visu atrisināt ar vingrošanu. Vienmēr atrunājas ar naudas trūkumu, bet visam citam, izņemot veselību, naudas pietiek.”

Indra Štelmane, Latvijas Diabēta federācijas prezidente: “Gadiem ceram un gaidām, ka uzlabosies diabēta pacientu aprūpe – samazināsies rindas, tiks veicināta ārstu pieejamība, palielinās kvotu apjomu vai vispār no tā atteiksies. Sāpīgs jautājums ir arī tas, ka kopš krīzes likvidēja gan diabēta pacientu valsts apmaksāto apmācību, gan apmaksātās diabēta aprūpes māsas. Līdz ar to daudziem ārstiem nākas pildīt māsas darbu. Pat bērniem vairs nenodrošina apmācību. Vairākkārt esam vērsušies Veselības ministrijā ar lūgumu risināt apmācību problēmu. Vairāk par tukšiem solījumiem neesam saņēmuši. Daļa ārstu, kuri var strādāt ar diabēta pacientiem, brauc uz ārzemēm, jo Latvijā kvotu dēļ viņiem nav nodrošināts darbs, nerunāsim nemaz par atalgojumu. Gribētos arī labākus nosacījumus kompensējamām zālēm, kuru līdzmaksājums ir ļoti augsts. Ar esošo ministru Belēviču ir pagrūti. Ar Ingrīdu Circeni bija abpusēji izprotošas sarunas.”

Sandra Gerenovska, Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidente: “Galvenais, lai nedzirdīgie pie visiem ārstiem varētu tikt ar tulkiem. Dažbrīd ārsti tulkus no kabineta dzen ārā, sakot, ka tiks galā rakstot, taču bieži nedzirdīgajiem ar to ir problēmas, tāpēc nepieciešams tulks. It kā likumā rakstīts, ka ārsts nedrīkst kabinetā ielaist trešo personu, tāpēc būtu jāmaina likumdošana. Valsts mums apmaksā planšetdatorus, ar kuriem varēsim tiešsaistē sazināties ar tulkiem, taču ārsti nemaz nevēlas tā strādāt. Būtu labi, ja vairāk būtu pieejama arī vizuālā informācija, piemēram, liftos. Tāpat gribētos, lai svarīga informācija būtu pieejama arī zīmju valodā, piemēram, Veselības ministrijas mājaslapā. Nejūtam ievērojamu situācijas uzlabošanos veselības aprūpē gadu laikā. Sociālās rehabilitācijas un tehnisko palīglīdzekļu jomā atbalsts ir, bet veselības aprūpes ziņā izmaiņu nav.”

Pievienot komentāru

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Ne uz mūžīgiem laikiem…

Krievijas prezidenta vēlēšanās par uzvarētāju pasludināts līdzšinējais Kremļa saimnieks Vladimirs Putins, kurš ievēlēts jau uz ceturto termiņu. Putins gan solījis, ka negrasās palikt amatā uz mūžīgiem laikiem.

Vai Latvijas prezidentam jāapsveic Putins ar ievēlēšanu amatā?
Draugiem Facebook Twitter Google+