×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. marts, 2016
Drukāt

Bez suņa čipēšanas neiztikt. Atbilde “LA” lasītājai (14)

Foto - Andrejs LucānsFoto - Andrejs Lucāns

Līdz vasarai suņiem vajadzēs būt čipētiem. Par viena suņa čipēšanu samaksa esot pat līdz 40 eiro atkarībā no tā, pie kura veterinārārsta to dara. Tas ir dārgi! Domāju, ka tas daudzus provocēs suņus izmest uz ielas – patversmes, meži un upes būs pilnas ar tiem. Lauku ļaudis ir izmisumā, jo bez suņa lauku sētā iztikt nevar, bet naudas tā čipēšanai nav. Un ko tad, ja ir divi vai pat pieci suņi, kā tas ir man… Dzidra Kalniņa Gulbenē

 

Jā, atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību suņa īpašniekam jānodrošina, lai sunim līdz sešu mēnešu sasniegšanai tiktu implantēta mikroshēma, tam būtu pase un tas būtu reģistrēts datubāzē. No šā gada 1. jūlija suņu reģistrēšana centrālajā datu bāzē ir obligāta.

Reģistrācija ir maksas pakalpojums, un datu centram par suņa reģistrēšanu jāpārskaita 7, 11 eiro. Tā ir vienreizēja maksa – ja reģistrētajam sunim mainās īpašnieks, jaunajam saimniekam nodeva nav jāmaksā. Aptaujājot veterinārārstus, uzzināju, ka samaksa par vienu un to pašu pakalpojumu atšķiras. Vidzemē strādājoša veterinārārste Andra, kura aprūpē galvenokārt lielos lauksaimniecības dzīvniekus, teic, ka viņas praksē par šo pakalpojumu – suni vakcinēt, čipēt un reģistrēt – jāmaksā 23 eiro. Taču piebilst, ka pati to dara samērā reti, bet kolēģi veterinārārsti, kuri specializējas suņu, kaķu un citu mazo dzīvnieku aprūpē un kuriem jāuztur savas klīnikas un jāalgo vēl kāds darbinieks, protams, nosaka citādas cenas. Priekuļos praktizējoša veterinārārste Baiba Priedniece stāsta, ka dzīvnieka īpašniekam par suņa vakcināciju pret trakumsērgu jāmaksā seši eiro, par vakcinācijas apliecību – trīs eiro, par čipa ielikšanu – desmit eiro. Un par suņa pasi un reģistrēšanu datu centrā – 11 eiro. Taču vakcinētu un čipētu suni reģistrēt datu centrā saimnieks var arī bez veterinārār­sta starpniecības, tā izmaksas nedaudz samazinot. Visu par šo reģistrācijas kārtību var izlasīt Lauksaimniecības datu centra vietnē www.ldc.gov.lv/lv/majas_dzivnieku_registresanas_kartiba/informacija_par_registresanu/

Kas pēc 1. jūlija kontrolēs, ir suns čipēts vai nav? Lauksaimniecības datu centra nodaļas vadītāja Mairita Elbrete atbild – kontrole ir pašvaldības funkcija. Vai jau no 1. jūlija administratīvi sodīs vai sākumā tikai brīdinās, tas jau pašvaldību darbinieku ziņā. Dzīvnieka īpašniekam jāno­drošina, lai pašvaldības policists čipu var nolasīt.

Arī kaķu un mājas sesku īpašnieki var savus mīluļus čipēt, bet pēc saviem ieskatiem, nevis obligāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Labākais lēmums , kāds Latvijā pieņemts tās pastāvēšanas vēsturē. Apsveicu. Par to kāda kārtība ir valstī liecina tas kā tiek risināti suņu juatājumi. Izcils lēmums. Tikai interesanti zināt , kas kontrolēs to vai tie suņu ir čipoti un kā uz ielas esošam sunim varēs noteikt vai tas ir čipots vai nav.

 2. pensionare no laukiem Atbildēt

  manam sunim ir 8 gadi,kaukazietis ,dzivojam norobezota lauku seta,ara no setas lidz sim vins vel nav izgajis.ka zinams sie suni nedzivo ilgak par 10 gadiem un sada vecuma es neredzu jegu vinu cipot ,lai soda tos saimniekus ,kuriem suni klaino!

 3. Jūtos kā klaušu laikos!Par visu,kas man pieder-jāmaksā no valsts nozagtās(negatīvā indeksācija) pensijas!Es taču to krīzi netaisīju valstij!Pie ārstiem jāmaksā,par mūža darbu nesanāk naudas!Par kultūru jau aizmirsts,jo tas arī maksā!Zemes pleķītim,kuru izmantoju prieka pēc,-arī nodoklis!Par dzīvokli nodoklis!Par zemi zem dzīvokļiem nodoklis!Tagad vēl par savu draudziņu,sunīti papildus nodoklis!TIE NODOKĻI VECU CILVĒKU DZEN KAPĀ!Vai tāds ir mērķis?

 4. Tas ir tikai sākums,kad pēc suņu čipēšanas tiks vēlāk pieņemts lēmums par cilvēku čipēšanu,lai vieglāk noteiktu personības datus un lai būtu vienota cilvēku datu bāze.Tad varēs noteikt cik tu esi valstīj parādā un kādus nedarbus sastrādājis.Vieglāk būs noteikt vai tu esi maksāt spējīgs un vai vērts tevi ārstēt ,bet varbūt pamest likteņa varā.

 5. Tas ir tikai sākums,kad pēc suņu čipēšanas tiks vēlāk pieņemts lēmums par cilvēku čipēšanu,lai vieglāk noteiktu personības datus un lai būtu vienota cilvēku datu bāze.

 6. soreiz atkal naudu vajag vet arstiem,un kas mums to naudu no debesim nometis,vai ta valdiba vispar logiski domat mak?Tikkai sumejas par tadam lietam,kas pilnigi nav vajadzigas!!!

 7. Eiropā gandriz visās valstīs tas ir obligāti, bet ne jau par tādām cenām!!!! Regulāri tiek piedāvātas arī akcijas: pasvaldība to visu izdara par velti-lai samazinātu klainojosu un pamestu sunu skatu!

 8. ja valsts sadas prasibas prasa obligati tad lai valsts visiem ari atmaksas cipesanu lidz junijam

 9. Latvija ka parasti izceljaas.Ari Irija no 1.aprilja iestajas likums par obligatu sunju chipesanu.Tikai daudzas veterinaras klinikas bija iespeja “nochipot” sunjus par briivu,ka ari maksas mikrochipus piedavajs par 20 eiro. No kurienes tadas cenas Latvija?

 10. Drīz ari kārta pienāks cilvēkiem.
  Ja nečiposiet suni ,tad uzliks sodu.Ja sodu nemaksāsiet ,tad piedzīs ar parādu piedzinēju palīdzību.Par parādu nemaksāšanu var apķīlāt jūsu īpašumu.
  Vēliet par partiju Vienotību ,ZZS, NA,Saskaņu un Sudrabas kompašku.Laba kliķe.

  • pec kada laika bus ari cilvekiem jacipejas ka to dara vairakas valstis ar kuru palidzibu amerikanji kontrole visas cilveka finases un citas darbibas kuras ir blakam cilvekam eletro ierices kas saistitas ar internetu un finasem ka ari ar cipa palidzibu var atnjemt cilveka dzivibu
   dodod signala komandu cipam kas dod organisma elektro impulsus kuri cilveku iznicina no ieksas

 11. Kad vēl bites sāks čipot,tad varēs € maisiem raust..

 12. Pašvaldības policisti berzē rokas- naudas āderei gals vaļā! Varēs uz nebēdu sodīt lauku pensionārus bez izņēmuma! Bet pamēģini likvidēt suni- sēta jau nākošajā naktī tiks izzagta tukša, bet tad pašvaldības policisti plātīs rokas: ķeriet zagļus paši! Izskatās, ka valdībā tiek rīkots konkurss- kurš varēs veiksmīgāk un stiprāk izcūkot tautu!

 13. Kādam labs bizness. Reģistrācijas lapas uzprogrammēšana, uzturēšana, čipu lasītāju iegādes(Līdzīgi fotoradari atcerieties). Prieks vetārstiem un pašvaldībām, var berzēt sokas par soda naudām, bet kad baidzot +-visi suņi tiks reģistrēti varēs celt maksu suņu īpašniekiem(gan jau izdomās par ko). Tāpat kā NĪN un zemes nodokli ieviesa uz neilgu laikuk rīzes laikā, bet kad krīze beigusies nevis atceļ šos nodokļu, bet palielina. Un tad suņu īpašnieki varēs ilgi tiesāties kurā brīdī suns nomiris, bet % augs.
  Nekad mūžā neviens lops man nav pazudis, bet tie kuri pārkāpj likumus, moca, nepieskata dzīvniekus, tie tāpat turpinās to darīt. Ja vēl maksas par šiem pakalpojumiem būtu pielīdzinātas minimālajai algai. Bet lai vai nu kā dzīvnieku patversmēm būs suņu pieplūdums + daudzi suņi tiks traumēti, kad “saimnieki ” pašrocīgi mēģinās tos čipus izgriezt laukā. Nākamais solis mājas seski, kaķi, kanārijputniņi, šinšilas, kāmji, žurkuļi?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+