×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Maina karavīru sociālās garantijas

karavir_leta

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Militārā dienesta likuma grozījumus, kas saistīti ar karavīru apmācībām, labākām sociālajām garantijām un dienesta ilgumu. Tāpat izmaiņas būtiski skar jaunsargu apmācības, informē Saeimas Preses dienestā.

Regulējumā papildināti atvaļināto karavīru sociālo garantiju nosacījumi, tostarp paredzot, ka ikviens karavīrs, kurš Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) nodienējis vismaz 22 gadus un atvaļināts līdz ar viņa līguma beigšanos, arī var pretendēt uz apmaksātu veselības aprūpi.

Tāpat paaugstināts maksimālais vecums militārajā dienestā leitnantiem – turpmāk tie būs 45 gadi līdzšinējo 35 gadu vietā. Savukārt aizsardzības ministrs atsevišķos gadījumos instruktoru sastāva karavīriem atkārtoti varēs pagarināt profesionālo dienestu. Līdz šim tas bija atļauts tikai virsniekiem, kuriem dienesta pakāpe nav augstāka par pulkvežleitnantu.

Vēl nolemts, ka turpmāk karavīrs dienestam nepieciešamo izglītību varēs iegūt ne tikai izglītības iestādēs, bet arī NBS vienībās. Parlaments jau iepriekš pieņēmis grozījumus Izglītības likumā, kas NBS vienībām ļauj īstenot pieaugušo izglītības programmas.

Papildināta kārtība attiecībā uz jaunatnes izglītošanu valsts aizsardzības jomā.

Turpmāk Rekrutēšanas un jaunsardzes centram mācību gada sākumā par dalību Jaunsardzē būs jāslēdz līgums ar bērna likumisko pārstāvi vai ar pašu jaunieti, ja viņš ir sasniedzis 18 gadu vecumu. Centrs jaunsargam varēs izsniegt inventāru un formas tērpu. Tāpat jaunsargi turpmāk varēs saņemt apmaksātu veselības aprūpi.

Noteikts arī, ka valstij jāuzņemas rūpes par jaunsargu veselību, jo praktiskās nodarbības notiek galvenokārt ārpus telpām dažādos laika apstākļos, turklāt aktīvākais periods ir tieši pavasaris un vasara, kas ir ērču aktivitātes laiks, skaidro likuma grozījumu iesniedzēji.

Jaunsarga inventāru, formas tērpu, kā arī apmaksāto veselības aprūpes saņemšanas kārtību noteiks valdība.

Patlaban brīvprātīgajā kustībā “Jaunsardze” iesaistījušies vairāk nekā 6000 bērnu un jauniešu vecumā no 10 līdz 21 gadam, norāda likumprojekta autori Aizsardzības ministrijā.

Vienlaikus Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Nacionālo bruņoto spēku likumā, nosakot pienākumu bruņotajiem spēkiem sniegt atbalstu Rekrutēšanas un jaunsardzes centram jaunsargu interešu izglītības programmas īstenošanā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+