Sports
Basketbols

Biju patriots arī tad, kad par to bija bīstami runāt – Valtera uzruna tiekot uzņemtam FIBA Slavas zālē 16

No kreisās: Edgars Šneps, Valdis Valters un Valdis Voins. foto: Facebook

“Paldies maniem faniem un brīnišķīgajai dzimtenei Latvijai. Biju patriots arī tad, kad par to bija bīstami runāt,” Latvijas basketbola leģenda Valdis Valters, tiekot uzņemts Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Slavas zālē, teica cēlu runu.

“Pirms 36 gadiem kā debitants sensacionāli kļuvu par Eiropas čempionāta vērtīgāko spēlētāju. Kopš tās reizes mana dzīve mainījās. Tajā laikā bija divas izcilas basketbola skolas – Padomju Savienības un Dienvidslāvijas. Pateicoties tām cīņām es tagad atrodos ar jums. Manas karjeras augstākais punkts varēja būt 1984. gada olimpiskās spēles Losandželosā, taču Padomju Savienības boikota dēļ nevarēju tajās spēlēt. Taču biju lepns būt komandā ar izciliem spēlētājiem. Vēlos pateikties savai vecaimātei, kura mani izaudzināja un izmācīja, ģimenei, treneriem. Paldies faniem un brīnišķīgajai dzimtenei Latvijai. Biju patriots arī tad, kad par to bija bīstami runāt,” uzņemšanas ceremonijā Ženēvā teica Valdis Valters.

Tāpat Slavas zālē uzņemtas vēl daudzas basketbola slavenības – Mikijs Berkovičs (Izraēla), Pero Kamerons (Jaunzēlande), Tonijs Kukočs (Horvātija), Ražica Mujanovičs (Bosnija un Hercegovina) un Šakils O’Nīls (ASV). Savukārt kategorijā “Treneri” atzinību izpelnījies Dušans Ivkovičs (Serbija). Piedevām uzņemta arī ASV “Dream team”, kas 1992.gadā uzvarēja Barselonas olimpisko spēļu turnīrā.

Valters basketbolu apguva VEF sporta skolā, kur starp viņa treneriem bija arī Latvijas basketbola leģenda Maigonis Valdmanis un Jānis Zeltiņš. No 1976. līdz 1990.gadam spēlējis Rīgas VEF meistarkomandā, karjeras pēdējos gados pārstāvējis “Brocēni”, SWH/”Dumle”, “Rīgas Laiks” un ASK/”Brocēni-LMT” komandas.

Saistītie raksti

No 1978. līdz 1990.gadam Valters spēlēja Latvijas izlasē, tai skaitā bija komandas līderis PSRS tautu spartakiādes turnīrā 1983.gadā, kad Latvijas komanda izcīnīja trešo vietu. 1992.gadā viņš aizvadīja deviņas spēles atjaunotās Latvijas valstsvienības sastāvā, piedaloties olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Tāpat Valters no 1979. līdz 1988.gadam spēlējis PSRS izlasē, 1982.gadā kļūstot par pasaules čempionu, bet četrus gadus vēlāk iegūstot arī sudraba medaļu. Savukārt Eiropas čempionātā viņš 1981. un 1985.gadā izcīnīja zelta medaļas, 1987.gadā tika pie sudraba, bet 1983.gadā ieguva bronzu. Viņš bez 1981.gada Eiropas čempionāta vērtīgākā spēlētāja balvas, 1985.gadā tika iekļauts arī Vecā kontinenta meistarsacīkšu simboliskajā zvaigžņu pieciniekā.

LA.lv