Foto – Stock.xchng

Biologs izpētījis – vijoles kļūst arvien “stradivāriskākas” 0

Biologs Dens Čitvuds pēta lapu formas evolūciju un tās ģenētiskos, taču, tā kā viņam patīk vijoļmūzika, viņš pievērsies arī šī instrumenta formas izmaiņām gadsimtu gaitā, secinot, ka tās arvien biežāk izskatās kā Antonio Stradivāri darinātās, raksta portāls artsjournal.com.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Čitvuds salīdzina vijoles ar dzīviem organismiem, kam piemīt spēja mainīties un attīstīties, un, lai izpētītu, kādā virzienā šīs izmaiņas ved, viņš izpētījis pēdējos 400 gados slavenu meistaru darbnīcās tapušus 9000 instrumentus – violas, čellus, kontrabasus, un, protams, pašas vijoles.

Pirmais jautājums, ko sev uzdeva Čitvuds, – vai iespējams atšķirt dažādus instrumentus, balstoties tikai to formā un neņemot vērā izmēru. Viņš atklājis, ka atšķirt violas no vijolēm ir vissarežģītāk, kamēr čelli un kontrabasi ir izteikti atšķirīgi. Toties vijoles, kā noskaidroja biologs, pēc formas arvien izteiktāk tiecas iedalīties četrās grupās, kurām pamatu likuši ļoti slaveni vijoļmeistari – Madžīni, Amati, Štainers un Stradivari, ar izteiktu skaitlisku pārsvaru Stradivari izvēlētās formas virzienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tam ir labs izskaidrojums, norāda biologs: Stradivari vijoles bija pircēju pieprasītas, tādēl, protams, arī citi meistari tiecās kopēt to formu. Eksperimentā, kas sarīkots šajā vasarā, gan noskaidrojās, ka mūziķi, izmēģinot instrumentus aizsietām acīm, nespēj atšķirt izslavēto senmeistaru darinājumus no mūsdienu vijolēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.