Birkerts: uz Gaismas pils jumta ir jābūt saules paneļiem 0

Uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas jumta ir jābūt saules paneļiem, un to izmaksas ir pamatotas, uzskata ēkas arhitekts Gunārs Birkerts. Kultūras ministrijas lēmums par saules paneļu uzstādīšanu uz LNB jumta gaidāms trešdien, 16.maijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Pēc Gaismas pils arhitekta teiktā, ir būtiski apzināties, ka uzstādīšanas izmaksas sevi neattaisnos pirmajos būvniecības gados un šīs investīcijas atmaksāsies pēc vairākām paaudzēm, aģentūrai BNS norādīja būvkompānijas “RBSSKALS” komunikācijas konsultants Jānis Andžāns.

“Mūsdienu pasaulei ir nepieciešams, lai jebkura jaunā celtne dotu ieguldījumu tās patērētās enerģijas ražošanā. Tādēļ, lai ēka sevi uzturētu, ir nepieciešams, lai enerģijas ražošanas mehānismi būtu iekļauti ēkā,” uzsvēris Birkerts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Andžāns norādīja, ka LNB gadījumā izstrādātais tehniskais risinājums faktiski paredz nevis vienkāršu saules paneļu uzstādīšanu uz bibliotēkas jumta, bet gan komplicētas sistēmas integrēšanu ēkā.

“Proti, atšķirībā no citiem projektiem šajā gadījumā saules paneļi pildītu arī īpašas arhitektoniskas un jumta funkcijas – pēc būtības ir paredzēts uzstādīt stikla paneļu jumtu ar iebūvētām fotovoltiskām šūnām, kas ražos elektrību,” paskaidroja “RBSSKALS” konsultants.

Viņš neslēpa, ka tikai 30% no saules paneļu risinājuma izmaksām veido elektroenerģijas ražošanas risinājums, bet pārējās izmaksas ir saistītas ar risinājuma vizuālās formas izveidi un jumta risinājuma izstrādi.

Andžāns informēja, ka saules enerģijas nozares eksperts Džons van Larhovens veicis LNB projekta ekspertīzi un uzskata, ka piedāvātais projekts ir “izcila iespēja LNB iegūt iespaidīgu ēkā integrētu fotoelementu sistēmu, kas līdz ar to kļūtu par izglītojošu ēku gan klientiem, gan sabiedrībai kopumā”.

Pēc eksperta teiktā, projektā piedāvātās izmaksas – 1254,74 lati par kvadrātmetru – salīdzinājumā ar projektiem, kas īstenoti citur Eiropā, esot zemas. Atsevišķos gadījumos cena sasniegusi pat 1700 latu par kvadrātmetru.

Jau vēstīts, ka Kultūras ministrija (KM) joprojām nav pieņēmusi lēmumu, vai uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas jumta izvietot saules paneļus un par to turpinās lemt trešdien.

Lai gan Nacionālā būvkompāniju apvienība precizējusi projekta izmaksas, kas ir par 131 tūkstoti latu mazākas un pašlaik veido 1,18 miljonus latu, pēc KM uzskata, šāds izmaksu samazinājums būtiski neuzlabo atdeves rādītājus.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” aprīļa vidū ziņoja, ka Kultūras ministrija (KM) tomēr vēlas atteikties no saules paneļu izvietošanas uz Gaismas pils jumta, par ko tā paziņoja pērn pavasarī. Gada laikā jau sākotnēji paredzēto 980 kvadrātmetru vietā paneļu izvietojuma platība samazināta līdz 733. Taču plānotās izmaksas gandrīz dubultojušās, un ministrija savu nostāju mainījusi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.