×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Bīstamās suņu slimības pētnieki: mūs ietekmē, meklēsim alternatīvu finansējumu (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Zemkopības ministrijas (ZM) un zinātniskā institūta (ZI) BIOR piedāvāto pētniecības līguma nosacījumu dēļ, kā arī saistībā ar ieinteresēto pušu attieksmi – pētnieku grupa neredz iespēju veikt megasophagus uzliesmojuma izpēti ar valsts un AS “Tukuma Straume” iesaisti.

Par to “LA” informē paši pētnieki. “Tikai tagad saprotu: mūsu sākotnējais optimisms, ka pētījumu izdosies turpināt, izrādījies priekšlaicīgs. Diemžēl turpmākās sarunas par pētījumu ar ZI BIOR un AS “Tukuma Straume” šobrīd esam spiesti pārtraukt,” secina profesore Ilze Matīsa Van-Houtana. ZM un ZI BIOR piedāvātie līgumi padarītu pētniekus par ķīlniekiem, teikts pētnieku paziņojumā. Piemēram, viens no punktiem paredz, ka tiklīdz pētījuma veicēji gribētu runāt par pētījumu ne tikai savā starpā, bet konsultēties arī ar ekspertiem , tam būtu nepieciešams rakstveida saskaņojums ar ZI BIOR vadību. Šis un citi nepamatoti pētniekus ierobežojoši līguma punkti, nozīmē, ka produktīva darba vietā pētnieki lielu daļu laika cīnītos tikai par iespēju veikt pētījumu. Piedāvātajā pētījuma ietvarā nebija pietiekama caurspīdīguma, kas ir ļoti svarīgs sabiedrībai, zinot, ka finansējumu veic “Dogo” barības ražotājs.

Tikpat būtiski un nepieņemami ir līgumā piedāvātie noteikumi attiecībā uz paveikto darbu – pastāv risks, ka pēc pētījuma pabeigšanas un rezultātu apkopošanas atbilstoši labākajai zinātniskā darba praksei, kāda puse tomēr ir tiesīga apšaubīt darba kvalitāti un zinātnieku slēdzienus, informē pētnieki. Līdztekus tam pētnieki saskaras ar neuzticību, aizdomām par pētnieku personīgo ieinteresētību, apvainojumiem nekompetencē. Jau vairākkārt pētnieki izjutuši ražotāja AS “Tukuma Straume” padziļinātu interesi mainīt pētījumā līdz šim iegūtos datus, kas atklāja, ka prospektīvā pētījumā 94% no saslimušajiem ir lietojuši viena zīmola barību.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) priekšsēdētājs un ZM Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvā padomes loceklis Edgars Treibergs intervijās medijiem un sociālajos tīklos vairākkārt izteicies, ka pētnieki izvērsuši Latvijas ražotāja nomelnošanas kampaņu, kā arī runājis par pētnieku pērkamību un šarlatānismu. “Šāda ietekmēšana ir nepieļaujama. Un lai arī mēs kā pētnieki esam ļoti ieinteresēti atrast slimības cēloni, taču pašlaik pēc savstarpējām diskusijām un juridiskajām konsultācijām pieņēmām lēmumu, ka varam pabeigt tikai daļu no pētījuma, t.i., analizēt kontrolgrupas suņus. Tie būs pēc nejaušības principa izvēlēti suņi, kuriem nav megaesophagus. Mērķis ir salīdzināt faktoru līmeni un izplatību suņu populācijā ar jau līdz šim iegūtajiem pētījuma datiem,” skaidro I. Matīsa Van-Houtana. Kamēr vismaz divus mēnešus komplektēsies kontrolgrupa, pētnieku tālākais nodoms ir meklēt alternatīvus finanšu risinājumus slimības cēloņu noskaidrošanai. Iepriekš atbalstu izteica Latvijas kinoloģiskā federācija, interesi par slimības uzliesmojumu izrādījusi arī Pasaules mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācija, citas organizācijas un privātpersonas. LVB vēlas uzsvērt, ka iegūta megaesophagus uzliesmojums pašlaik ir tikai Latvijā; līdz 2016.gada 22.martam ZM nav informējusi LVB, ka šīs slimības uzliesmojums būtu reģistrēts vēl kādā citā valstī.

Pašlaik Latvijā tiek reģistrēti arvien jauni megaesophagus saslimšanas un miršanas gadījumi. Kopš 2016.gada 1.janvāra LVB reģistrējusi 48 rentegnologiski pierādītus ar megaesophagus slimus suņus un 4 suņu līķus. Apmēram tik pat daudz ir dzīvnieku, kuru īpašniekiem nav bijis iespēju veikt rentgenuzņēmumus. Neizmeklēti stāv arī 3 sasaldēti līķi. Dati ir nodoti Pārtikas un veterinārā dienesta rīcībā, jo veterinārmedicīnas vēsturē polineiropātijas saslimšanas – pie tām pieskaitāms arī megaesophagus simptoms –  ir bijušas saistītas arī ar barību.

LVB ir lūgusi Ministru prezidentu Māri Kučinski uzdot ZM iespējami īsākā laikā apliecināt Latvijas sabiedrībai, ka barība “Dogo” ir suņu veselībai un dzīvībai droša.

Līdz šim ir sniegtas vien atbildes, ka dažu uzraudzības un kontroles nolūkā ņemto barības paraugu izmeklējumi ar mērķi pārbaudīt  AS “Tukuma Straume” ražotās barības atbilstību ES noteiktiem nekaitīguma kritērijiem, nav uzrādījušas neatbilstošus rezultātus, informē LVB priekšsēdētāja M.Viduža.

LA jau ziņots, ka ZM 2015.gada nogalē apturēja pētījumu par megaesophagus izpēti un nolēma nepiešķirt nepieciešamo finansējumu no ministrijas budžeta, kā arī nolēma neatļaut izmantot ZI BIOR citus līdzekļus pētījuma pabeigšanai. 2016.gada 10.februārī sanāksmē ražotājs AS “Tukuma Straume” izteica atbalstu, lai pētījums tiktu pabeigts un pauda gatavību to finansēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. nupat ar šo drausmīgo slimību nomocīta,,,,,nbeidzās sunīte RIKA saimniece,,,veca kundze īsti nesaprata kas notiek …it kā sunītis ēd cerība ka būs labi izplēnēja vienā šausmīgā dienā kad sunīte bada nomocīta nobeidzās un izgāza…izvēma visu nolādēto sauso barību ,kura bij krājusies barības vadā un protams ka barota bij ar DOGO

  2. atveriet ziedojumu kontu! cilvēki noteikti “sametīsies”..

  3. ražotājam pašam būtu jāpierāda ar starptautisku sertifikātu savas produkcijas nekaitīgums. realitāte- nepērkiet šo suņu barību, ja jums nav vienaldzīgs savs draugs! vai kādam sunim, kurš nav saņēmis šo barību, ir konstatēta minētā saslimšana, vai kāds to zin?

  4. …secinājums viens,ja nebūs korektu institūciju,kas strādās pēc sirdsapziņas dzīvnieku labā,tad suņi mirs

Draugiem Facebook Twitter Google+