×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
21. janvāris, 2013
Drukāt

Bitītēm

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Tirdzniecībā parādījies jauns invertsīrups – tas iegūts no graudu cietes un ir nedaudz lētāks. Vai to var izmantot bišu barošanai tāpat kā cukurbiešu invertsīrupu?
 A. Leitiņš Jelgavas novadā

 

Labi zināmo invertsīrupu (piemēram, Ambrosia, Apiinvert) sastāvā ir vienkāršie cukuri fruktoze un glikoze, kā arī nesašķeltā saharoze, ko minētajās molekulās sadala bišu fermenti. Invertsīrups (piemēram, Apikel), ko dēvē par graudu sīrupu, līdz ar fruktozi un glikozi satur citu disaharīdu – maltozi (iesala cukuru), ko bites spēj sašķelt divās glikozes molekulās. Arī šādi sašķeltos cukurus bites spēj izmantot savā uzturā.

Latvijas Biškopības biedrības veterinārārste konsultante Ineta Eglīte atzīst, ka teorētiski šāda ziemas barība var ātrāk sakristalizēties (līdzīgi ir ar medu: ja tajā ir glikozes pārsvars, tas straujāk kristalizējas) nekā invertsīrups, kurā ir tikai glikoze, fruktoze un saharoze. Tādējādi barības patēriņš iznāk lielāks, jo ziemā bitēm nav pieejams ūdens, tās izēd šķidro frakciju, bet kristalizējusies barība sabirst uz grīdiņas.

Latvijas biškopjiem vēl nav pietiekami daudz pieredzes maltozi saturoša invertsīrupa izmantošanā bišu ziemas barībai un pagaidām vēl trūkst novērojumu, kā tas ietekmē bišu ziemošanu mūsu klimata apstākļos, īpaši garās un bargās ziemās. Ir zināms, ka graudu sīrupu veiksmīgi izmanto poļu, lietuviešu, vācu biškopji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+