×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Bostona sēro
; FIB pēta “mammas virtuves bumbas”

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kamēr Bostona sēro par traģiskajiem sprādzieniem, kas laupīja triju cilvēku dzīvību un ievainoja 183 cilvēkus, ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) joprojām bez sekmēm mēģina atrast vaininiekus.

 

 

“Šī ir vissarežģītākā noziegumu vieta, kādā mums nācies strādāt visa departamenta vēsturē,” uzsvēris Bostonas policijas priekšnieks Eds Deiviss. ASV prezidents Baraks Obama uzbrukumu nosaucis par teroraktu un paziņojis, ka šodien apmeklēs Bostonā plānoto starpkonfesiju dievkalpojumu, kurā tiks pieminēti sprādziena upuri.

 

FIB lūdz palīdzību

“Izmeklēšana ir sākuma stadijā. Neviens nav uzņēmies atbildību par uzbrukumiem. Nav noskaidroti ne iespējamie aizdomās turamie, ne motīvi,” raidsabiedrībai BBC vakar atklāja FIB pārstāvis. Zināms vienīgi, ka abos uzbrukumos izmantoti pašdarināti spridzekļi. Traģēdijas vietā atrastas melnas mugursomas, spridzekļu detonatori un sadragāts spiediena katls.

Kāda izmeklēšanai tuvu stāvoša persona ziņu aģentūrai “Associated Press” atklāja, ka vismaz viena pašrocīgi veidotā spridzekļa pamatā bijis sešus litrus ietilpīgs spiediena katls, kas bijis pildīts ar metāla lauskām, naglām un gultņu lodītēm. “Lai asinspirts būtu pēc iespējas lielāka,” skaidrojis “AP” avots.

FIB izmeklētāji nākuši klajā ar aicinājumu ikvienu Bostonas maratona apmeklētāju vērsties tiesībsargājošās iestādēs, ja pasākuma laikā manīts aizdomīgs cilvēks, kuram līdzi bijusi neilona sporta soma. “Kāds noteikti zina, kurš stāv aiz šā uzbrukuma,” sarunā ar ziņu aģentūru “AP” sacījis FIB pārstāvis. “Uzbrukuma pēdas liecina par “Al Qaeda” vai Tuvajos Austrumos esošajām teroristu grupām. Tiesa, arī vietējie ekstrēmisti izmantojuši līdzīgus spridzekļus, piemēram, Ēriks Rudolfs, kurš sarīkoja sprādzienus Atlantas olimpiādē,” raidsabiedrībai “CNN” stāstījis bijušais FIB direktora palīgs Toms Fuentess.

 

Māca izgatavot spridzekli

No spiediena katliem veidotie spridzekļi īpaši iecienīti ir Afganistānas, Indijas un Pakistānas islāmistu nemiernieku vidū. Pirms nepilniem trim gadiem teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” atzars Jemenā savā interneta izdevumā “Iedvesma” bija ievietojis pamācību šāda spridzekļa pagatavošanai. “Uztaisīt bumbu mammas virtuvē,” tāds nosaukums dots pamācībai, kas brīvi pieejama internetā un kurā “vientuļie džihādisti” mudināti pašu spēkiem rīkot uzbrukumus.

“Spiediena katla izmantošana ir visefektīvākā metode vienkārša spridzekļa izgatavošanā,” skaidrots jemeniešu teroristu interneta rokasgrāmatā. Tajā sīki, izmantojot arī fotoattēlus, aprakstīts, kā izgatavojams spridzeklis no nelielas caurules un spiediena katla, kas jāpiepilda ar šaujampulveri un nelieliem metāla priekšmetiem, piemēram, naglām.

Savukārt detonators šādam spridzeklim tiek izgatavots no elektriskās spuldzītes kvēldiega un neliela taimera. Jemenas teroristi apgalvo, ka šā interneta izdevuma mērķis ir dot padomus vientuļajiem ekstrēmistiem uzbrukumu veikšanā “džihāda ienaidniekiem – ASV un to sabiedrotajiem”.

Ziņu aģentūra “AP” atzīme, ka pirms gada jemeniešu islāmisti publiskoja arī 2010. gadā sīriešu džihādista Abu Musaba al Suri sarakstītu pamācību, kurā viņš skaidro, ka uzbrukumus ļoti sekmīgi var īstenot “pārpildītās sporta arēnās” un “gadskārtējos sabiedriskos pasākumos”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+