×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Bostonas slaktiņš uz lielā ekrāna filmā “Patriotu diena”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jau trešo reizi apvienojot spēkus filmas radīšanai, režisors Pīters Bergs un aktieris Marks Vālbergs rekonstruējuši bēdīgi slaveno Bostonas maratona teroristu nodomus un to realizāciju, kas nebūtībā aiznesa vairākas dzīvības un kārtējo reizi sakustināja iluzorās drošības pamatus.

Patriotu diena jau vairāk nekā divus gadsimtus ir viena no ASV Austrumu krasta oficiālajām brīvdienām, un kopš 1969. gada Masačūsetsas štatā to atzīmē aprīļa trešajā pirmdienā. Tās nozīmīgākais notikums ir Bostonas maratons, kam ir vairāk nekā 100 gadus vecas saknes, un 2013. gadā tas pārvērtās par slaktiņu, ko pirms finiša līnijas noorganizēja divi Kirgizstānā dzimuši brāļi.

Divus gadus pēc Bostonas maratona traģēdijas rakstnieks Keisijs Šērmens un Bostonas žurnālistikas veterāns Deivs Vedžs izdeva grāmatu, kas atklāja 2013. gada aprīļa notikumus. Tā kļuvusi par pamatu scenārijam, kas pārvērsts iespaidīgā lielā ekrāna darbā ar Marku Vālbergu, Džonu Gudmenu, Kevinu Bēkonu, Dž. K. Simonsu un Mišelu Monegani galvenajās lomās, un ir pirmā no trijām filmām, kuras centrā izvēlēta Bostonas traģēdija, – Daniels Espinoza uzņems filmu ar Keisiju Afleku galvenajā lomā, un Džeiks Džilenhāls atveidos vīrieti, kurš šajā teroraktā zaudēja kājas.

Pīters Bergs un Marks Vālbergs jau iepriekš sastrādājušies pēc patiesiem notikumiem veidotās drāmās “Izdzīvojušais” (2013) un “Deepwater Horizon: Liesmas okeānā” (2016), un trešās filmas pirmizrādi Amerikas Filmu institūta organizētajā festivālā pavadīja stāvošas ovācijas, kā arī ļoti pozitīvs kinokritiķu spriedums. Ir arī tādi, kuri nosoda attēloto notikumu glorifikāciju un Marka Vālberga atveidoto fiktīvo varoni. Vairākums no viņiem par savām mājām sauc Bostonu un bijuši tieši vai pastarpināti iesaistīti musulmaņu Carnajevu izraisītajā traģēdijā, kuri savai “lielajai dienai” izvēlējās maratonu, un divas pie finiša līnijas sprāgušās bumbas nogalināja četrus, bet ievainoja vēl 264 cilvēkus. “Patriotu dienas” autori stāstu sāk, atklājot sākotnēji nepazīstamu un nesaistītu varoņu likteņus, un tie visi sastopas Boilstonas ielā, ko pārpildījuši cilvēku pūļi. Tālāk sekojošā izmeklēšana, ko vada FIB un kurā aktīvi iesaistās Bostonas policijas spēki, reālistiskā manierē un detalizēti dzenas pakaļ noziedzniekiem, kuru plānos ir vēl lielāka traģēdija Ņujorkā.

Paralizējošās bailes, kurām izdzīvojušais no brāļiem Carnajeviem pakļāva Bostonu, savā varā tur arī skatītāju, un realitātes robeža starp patieso traģēdiju un tās atspoguļojumu uz ekrāna kļūst tik trausla, ka filmas pašās beigās safilmētais materiāls ar notikumiem pēc šā maratona un intervijām ar iesaistītajiem cilvēkiem savelk kopā dzīvi un fikciju. Un “Patriotu dienas” autori nav vairījušies ne no sentimenta, ne arī pašu bailēm, kas arvien vairāk pārņem Rietumu pasauli.

 

“Patriotu diena”/”Patriots Day”

ASV, 2016.

Režisors: Pīters Bergs

Lomās: Marks Vālbergs, Džons Gudmens, Kevins Bēkons, Mišela Monegana, Dž. K. Simonss, Alekss Volfs, Temo Melikadze, Melisa Benuā

No 6. janvāra “Kino Citadele”, “Multikino”


Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+