×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Brazīlijas latviešu tautisko deju kopa “Staburags” – Staburagā (1)

Foto - Edvīns BoķisFoto - Edvīns Boķis

Brazīliešu uzstāšanās Sēlijas novada svētkos Jaunjelgavā daudziem bija pārsteigums, un viesu dejotās, pārsvarā temperamentīgās latgaļu tautas dejas, guva lielu skatītāju atsaucību.

Svētdien atpakaļceļā uz Brazīliju dosies latviešu tautisko deju kopa “Staburags”, kas Latvijā ieradās pirms Līgo svētkiem no Ižui pilsētas. Šodien dejotājus pieņems kultūras ministre Dace Melbārde.

Ižui ir neliela pilsēta Brazīlijas dienviddaļā ar 79 tūkstošiem iedzīvotāju, kur 19. gadsimta beigās apmetās pirmās latviešu ģimenes. Patlaban tur mitinās daudzu Eiropas tautu pēcteči, kuriem pilsētā ir savi tautas nami, tostarp arī latviešu tautas nams, kurā katru svētdienu sanāk kopā “Staburaga” dejotāji ar latviskām saknēm ceturtajā paaudzē – studenti, advokāti, farmaceiti, dizaineri… Piemēram, studentes Marijas Augustas Sakis vecaistēvs, visticamāk, bijis uzvārdā Zaķis, kas portugāliskojies par Saki. Kaut gan šie divdesmit un trīsdesmit gadus vecie jaunieši runā tikai portugāļu valodā, tomēr viņu senči ir radījuši pietiekami lielu interesi par Latviju un tās kultūru, lai nepārtrūktu saikne ar dzimtas saknēm.

Septiņpadsmit no divdesmit jauniešiem pirmo reizi bija Eiropā un tūlīt no Rīgas lidostas devās uz Sēlijas novada Staburaga pagastu, lai ar kuģīti dotos ceļojumā pa Daugavu un ieraudzītu to vietu, kur upes dzīlēs dus Staburaga klints.

Brazīliešu uzstāšanās Sēlijas novada svētkos Jaunjelgavā daudziem bija pārsteigums. Deju kopas vadītājs Sandro Roberto Medeiross ir sporta skolotājs, kura dzīslās rit ne tikai latviešu, bet arī portugāļu un vācu asinis un kurš atzina, ka “īstenībā latviešu kultūra ir maģiska, un tas, kurš to iepazīst, tajā iemīlas”. “Kad pirmo reizi ieraudzīju latviešu tautas dejas, tās likās sarežģītas, bet, kad pats sāku dejot, vairs nešķita grūti. Mans lielākais sapnis bija apmeklēt Latvijas Dziesmu un deju svētkus, ko arī 2013. gadā piepildīju. Ļoti ceru, ka nākamajos svētkos uz skatuves kāps arī manis vadītā deju kopa,” sacīja Sandro, kurš Latvijā bija ieradies kopā ar savu dzīvesbiedri un sešus mēnešu veco meitiņu Klāru.

Brazīlijas dejotāji ir pārliecinoši sevi parādījuši neskaitāmos Dienvidamerikas festivālos, viesmīlīgi uzņēmuši arī deju kopas no Latvijas. Taču Eiropa “Staburagam” vēl ir jauns izaicinājums Latvijas un Brazīlijas sadarbības formu paplašināšanai. Saulgriežu svētkos brazīlieši apmeklēja Turaidu un apņēmušies atkal atbraukt uz Latviju 2018. gadā, lai piedalītos Dziesmu un deju svētkos valsts simtgadē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Patiesi jauka un iepriecinoša ziņa! Lai viņiem un mums veicas un dejas solis mūžam raits!

Draugiem Facebook Twitter Google+