Kultūra
Teātris un kino

Brīvdabas uzvedums ar dziesmām un dejām “Žūpu Bērtulis” 1

Tukumā Durbes estrādē 7. jūlijā pirmizrāde joku lugai ar dziesmām “Žūpu Bērtulis”, par to, kā viens dzērājs par kārtīgu vīru tapa. Brīvdabas iestudējumā piedalās labākie joku meistari no Latvijas Nacionālā teātra, dziedošie un dejojošie aktieri Ivars Kļavinskis, Mārtiņš Brūveris, Inga Misāne-Grasberga, kā arī Ginta Krievkalna, Imants Strads, Marģers Eglinskis, Kristians Kareļins un citi.

Latviešu teātrim tuvojas apaļa gadskārta – 150 gadu! Teātrim gada skaitļus rēķina pēc pirmās latviski uzvestās izrādes, un tā ir luga “Žūpu Bērtulis”, kas ir latviskots dāņu autora Ludviga Holberga darbs, to savulaik darījis Aleksandrs Johans Stenders, tagad Elizabete Trumpe, kura ir arī izrādes asprātīgo un dziļdomīgo dziesmu tekstu autore.

Izrāde veidota kā krāšņs un viegli uztverams brīvdabas uzvedums ar dziesmām un dejām. “Tā ir kā animācijas filma pieaugušajiem, bet saturiski ar vairākiem līmeņiem, lai ir ne tikai ko smiet, bet arī pārdomāt un asaru nobirdināt,” atklāj režisors Ivars Lūsis.

Īpaša vieta izrādē ir dziesmām. “Dziesmas rakstītas īpaši šai izrādei, tās ir visdažādākajā muzikālajā spektrā – no latīņamerikāņu ritmiem, melodiska šlāgera līdz pat mocartiskām klasikas melodijām – un visas saistītas ar izrādes notikumiem un tēlu raksturiem,” teic izrādes producente un mūzikas autore Laila Ilze Purmaliete. Izrādei ir īpaši darināti mākslinieces Danutas Ābeles tērpi. Visas aktieru izdarības ar dejām krāšņo Kārļa Boža vadītā deju grupa.

Kad vaicāju Lailai par aktieru izvēli, viņa neslēpj, ka tam tika pievērsta īpaša uzmanība. “Aktieru ansamblis ir pārdomāti izvēlēts, jo izrādē piedalās izcili komiskie aktieri un ļoti labi dziedātāji – Mārtiņš Brūveris, kurš izrādē ārkārtīgi spilgti atveido kungu un jau mēģinājumos ir izsmīdinājis visu kolektīvu. Kalpu lomās iejūtas Marģers Eglinskis un Kristians Kareļins, kuri paši sevi nodēvējuši par metru un centimetru, jo viņiem ir liela augumu starpība, tad vēl, protams, impozantais Valmieras teātra populārākais aktieris Imants Strads un Jānis Kirmuška – omulības iemiesojums. Bērtuļa sieviņu atveido Nacionālā teātra vadošā aktrise Inga Misāne-Grasberga vai Ginta Krievkalna, kurai ir dabas dots aktrises talants un kura ir arī ļoti laba dziedātāja,” stāsta Laila, bet par galvenās lomas atveidotāju Ivaru Kļavinski viņai ir īpašs stāsts: “Ivars sen jau lūdza man iestudēt “Žūpu Bērtuli”, jo viņš ļoti vēlējās to atveidot. Nevienam nav noslēpums, ka Ivaram padodas dzērāju lomas, kas, viņa izpildījumā, ir kritikas un skatītāju augstu novērtētas. Piemēram, “Satisfakcija”, “Lilioms”.”

Jaunās lugas iestudējumā saglabāts senais izrādes blēņu un joku gars. Izrāde “Žūpu Bērtulis” ir stāsts par kādu jaunu zemnieku, kurš no dzērāja par kārtīgu vīru tapa. Jaunajā iestudējumā būs daudz joku, dziesmu, deju un kaislību… Savā laikā par lugas iestudējumu “Mājas Viesī” tika rakstīts: “Kas vien šo kumēdiņu stāstu lasījis un pazīst, tas nekavēsies uz skatīšanos nākt.” Tieši tāpat cer arī izrādes veidotāji, ka nevienu teātra mīli jaunais “Žūpu Bērtuļa” iestudējums neatstās vienaldzīgu.

7. VII 19.00 Durbes estrādē Tukumā

8. VII 18.00 Saulkrastu brīvdabas estrādē

13. VII 19.00 Pasta salā Jelgavā

14. VII 19.00 Pilssalas estrādē Alūksnē

10. VIII 19.00 Krustpils brīvdabas Strazdē Jēkabpilī

11. VIII 19.00 koncertzālē “Pūt, vējiņi!” Liepājā

12. VIII 18.00 Sauleskalna estrādē Talsos

13. VIII 17.00 Pils parka estrādē Cēsīs

20. VIII 19.00 Madonas estrādē

25. VIII 19.00 Kuldīgas pilsētas estrādē

Biļetes “Biļešu paradīzē”, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 7 līdz 15

LA.lv