×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. jūnijs, 2013
Drukāt

Brīvdomātājiem “Saskaņas centrā” nav vietas

Foto - LETAFoto - LETA

Vadima Jerošenko izslēgšana no “Saskaņas centra” (“SC”) Rīgas domes frakcijas, visticamāk, saistīta gan ar saskaņiešu vēlmi stingrāk kontrolēt Pilsētas attīstības komitejas darbību un jaunā attīstības plāna tapšanu.


Pagājušajā nedēļā, kad Rīgas domes jaunā sasaukuma deputāti sanāca uz pirmo sēdi, izrādījās, ka “SC” frakcijā tomēr būs par vienu deputātu mazāk. Zem jaunā frakcijas līguma iztrūka bijušā Pilsētas attīstības komitejas vadītāja Vadima Jerošenko paraksta.

Viņš pats pieļauj, ka bijis pārāk neērts domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam un vicemēram Andrim Amerikam. “Pirms vēlēšanām es biju nepieciešams sarakstam kā viena no lokomotīvēm, bet, iegūstot 39 balsis, frakcijas vadība saprata, ka var atļauties atbrīvoties no traucējošiem deputātiem,” uzskata V. Jerošenko. Vēl nedēļu pirms tam “SC”/”GKR” iekšienē esot bijusi vienošanās, ka visi komiteju vadītāji varēs palikt savās vietās. Taču tad neoficiālā sarunā Ušakovs un Ameriks esot piedāvājuši Jerošenko nolikt mandātu, pretī solot iespēju saglabāt amatu Rīgas brīvostas valdē un papildus vēl iegūt valdes locekļa amatu pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”. Jerošenko no šī piedāvājuma atteicies, tādēļ uzreiz zaudējis ne tikai vietu frakcijā, bet arī brīvostas valdes locekļa amatu un Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja krēslu. Viņa vietā brīvostā iecelts Jelgavas domes deputāts un AS “Rīgas Centrāltirgus” mārketinga vadītājs Ivars Jakovels (“SC”), bet par attīstības komitejas vadītāju – Maksims Tolstojs (“SC”). No frakcijas izslēgtais V. Jerošenko pagaidām vēl skaitās partijas “Saskaņa” biedru rindās, bet pašvaldībā plāno strādāt kā neatkarīgais deputāts.

Domes koridoros cirkulē vairākas versijas, kas varētu būt par iemeslu frakcijas vadības vēlmei atbrīvoties no Jerošenko.

Piemēram, ka Ušakovam vajadzējis atbrīvot vietu kādam zem svītras palikušajam kandidātam. Šī versija gan nav pārāk ticama, jo tādā gadījumā varēja atrast kādu daudz klausīgāku mandāta turētāju. Reālāks šķiet pieļāvums, ka “SC”/”GKR” vadībai nepieciešams nostiprināt kontroli Pilsētas attīstības komitejā.

Arī pats Jerošenko uzskata, ka kritis nežēlastībā tādēļ, ka bijis “pārāk neatkarīgs”, vadot Pilsētas attīstības komiteju, un iecerējis tajā reformas. “Gribēju panākt, lai šajā komitejā, kas lemj par visiem svarīgākajiem pašvaldības projektiem, lēmumus pieņemtu ne tikai koalīcija ar balsu pārākumu, bet koleģiāli kopā ar opozīciju. Manuprāt, būtu tikai loģiski, ja viens no komitejas vadītāja vietniekiem būtu opozīcijas pārstāvis, jo tur arī ir sakarīgi cilvēki. Piemēram, Baiba Broka varētu labi pildīt šos pienākumus,” uzskata V. Jerošenko. Tāpat nu jau bijušais attīstības komitejas vadītājs vēlējies stiprināt galvenā arhitekta pilnvaras, dodot viņam veto tiesības pie svarīgiem lēmumiem. “Acīmredzot mana rīcība kādam traucēja, tādēļ tiku nobīdīts malā, bet Pilsētas attīstības komitejā tagad strādās ne tikai abi Ameriki, bet arī Ušakovs, kas agrāk tur nebija,” spriež Jerošenko. Viņaprāt, attīstības komitejas vadības nomaiņa pat nav Ušakova iniciatīva, jo arī Rīgas mēru vadot kādi cilvēki, “kuru ekonomiskās intereses atkarīgas no pilsētas attīstības plāna”. To, kas tie par cilvēkiem, gan deputāts nevēlējās atklāt.

Rīgas domes priekšsēdētājs Ušakovs telefonsarunā noraidīja pieņēmumu, ka aiz Jerošenko nobīdīšanas malā stāvētu kādi uzņēmēji.

“Tie ir meli un tukšas runas. Mums ir augstas prasības pret frakcijas locekļiem, bet Vadimam Jerošenko bija grūti iekļauties kolektīvā. Arī kā komitejas vadītājs viņš nebija tas labākais,” teica galvaspilsētas mērs. Pirms vēlēšanām gan mērs savu komandu, tostarp Jerošenko, slavēja.

Pēc neoficiālas informācijas, V. Jerošenko ar savu nepakļāvīgo raksturu un atšķirīgo skatījumu uz lietām nav bijis īpaši ieredzēts frakcijas kolēģu acīs. Spriedzi attiecībās ar kolēģiem vēl vairāk saasinājis fakts, ka pirms pašvaldību vēlēšanām viņš sev organizējis spēcīgu individuālo kampaņu. Tā gan nav bijusi iedarbīga, jo vēlēšanās viņš sarakstā noslīdējis no 10. vietas uz 26. Ne pārāk spožais rezultāts devis iespēju nelabvēļiem tikt no viņa vaļā.

“SC” iekšējās domstarpības pārsteigušas arī pašvaldības opozīciju. “Vienotības” frakcijas pārstāvis Olafs Pulks spriež, ka Jerošenko nobīdīšana malā drīzāk ir preventīvs pasākums: “Līdz šim nekādus signālus par konfliktu nevarēja manīt. Pilsētas attīstības plāns izsenis bijis saistīts ar dažādām lielām summām un interesēm. Tādēļ Ušakovam komitejas vadībā bija nepieciešams uzticamāks, paklausīgāks cilvēks, un Tolstojs noteikti tāds ir.” Šo versiju apstiprina arī fakts, ka attīstības komitejā samazināts locekļu skaits no 16 uz 14 un nostiprināts valdošās koalīcijas pārsvars. Tieši pirms gada RD pieņēma lēmumu izstrādāt jaunu pilsētas attīstības plānu, jo pašreizējais dokuments esot novecojis, turklāt mainījies Teritorijas plānošanas likums.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+