Viedokļi
Komentāri

Būvnieks: Četri jautājumi Nacionālajai apvienībai par uzturēšanās atļaujām13


SIA “Selva būve” valdes priekšsēdētājs Rolands Orlovskis piedalās ziņu aģentūras LETA biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā par būvniecību.
SIA “Selva būve” valdes priekšsēdētājs Rolands Orlovskis piedalās ziņu aģentūras LETA biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā par būvniecību.
Foto: LETA

Kopš valdības vīri un sievas piekāpušies Nacionālās apvienības “Visu Latvijai-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (NA) prasībām ieviest kvotas termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanā, ir jau apturēta iecere par vairāku nekustamo īpašumu rekonstrukcijas uzsākšanu.

NA principiālo uzstājību var ierindot starp absurdākajiem lēmumiem, kādus pēdējo desmit gadu laikā izvirzījuši Latvijas politiķi. Jau pavisam drīz Latvijas ekonomika uzskatāmi izjutīs tā sekas – būvniecības un nekustamā īpašuma nozares attīstības samazināšanos, kas finalizēsies ar treknu mīnusu daudzu maciņos. Ieskaitot valsts kasi.

NA prasībām nav nekāda ekonomiskā pamatojuma, turklāt nav veikts neviens pētījums, kas apliecinātu šīs politiskās apvienības izteikto bažu pamatotību. Kā rezultātā nozare, kas pamazām atveseļojās pēc krīzes un tikai pērn atkal sāka atgūties, atkārtoti tiek grauta. Jāpiemin, ka šī ir valsts ekonomikai stratēģiski svarīga nozare, kas ik gadu valsti atbalsta miljonos latu nomaksātiem nodokļiem.

Tagad nozare tiks deformēta, un tā gada laikā piedzīvos vismaz 40-50% kritumu. Kritums būs, jo būvnieki šobrīd ir atguvušies, pateicoties termiņuzturēšanās atļaujām un Eiropas struktūrfondu finansējumam, kas faktiski izvilka tūkstošiem nozarē strādājošo no bezcerības. Ir skaidrs, ka struktūrfondu finansējuma atbalsts reāli būs jūtams tikai 2015. gadā, līdz ar to tieši Krievijas pilsoņu finansējuma atbalsts bija lielākā būvnieku cerība, kā arī iespēja pārdzīvot šo un nākamo gadu.

Apliecinājums šim skarbajam secinājumam ilgi nebija jāgaida. Tiklīdz koalīcija vienojās par termiņuzturēšanās atļauju kvotu ieviešanas apjomu un to pakāpenisku samazināšanu nākotnē, jau tajā pašā dienā tika apturēts pirmais rekonstrukcijas projekts.

Līdz ar to pastāv liela varbūtība, ka apstāsies vai jau ir apstādināta vēl virkne citu būvprojektu attīstība, kas nozīmē darba vietu skaita strauju samazinājumu, jaunu slogu un zaudējumus valsts budžetam.

Daži jautājumi NA!

Saistītie raksti

Es saprotu, ka NA ir daudz argumentu, kas spēj attaisnot un pamatot šī principiālā lēmuma valstiskos ieguvumus. Iespējams, es neesmu tos sadzirdējis. Labprāt tos uzklausītu atkārtoti. Taču papildus vēlos saņemt precīzas un argumentētas “Visu Latvijai-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” pārstāvju atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

1. Kāds ir jūsu rīcības plāns Latvijas zemes un mežu izpārdošanas apturēšanā? Konkrēti – ko esat paveikuši, lai ierobežotu zemes izpārdošanu tieši vai pastarpināti mūsu mežu izzāģētājiem no Skandināvijas valstīm?
2. Kā jūs plānojiet atgriezt Latvijas galveno īpašumu – cilvēkus, kuri aizbraukuši no šis valsts, jo nav sajutuši tās atbalstu un ieinteresētību?
3. Kādus konkrētus soļus esat spēruši Latvijas ekonomikas augšupejai? Kādi ir jūsu lēmumi, kas palīdzējuši un veicinājuši biznesa attīstību?
4. Lūdzu precizējiet, kāds ir jūsu plāns valsts budžeta ieņēmumu palielināšanā? Ar vieglu roku un principiālu muļķību esat samazinājuši budžeta ieņēmumus. Kā plānojiet kompensēt zaudējumus?

Būvkompānijas “Selva būve” valdes priekšsēdētājs Rolands Orlovskis

LA.lv