Foto: SHUTTERSTOCK

Vīrs pārdzīvo, ka esmu augstākā amatā. Kā izglābt attiecības? 1

“Ar vīru esam kopā jau kopš vidusskolas laikiem. Vienlaikus sākām studijas Rīgā un centāmies katrs virzīties augšup pa karjeras kāpnēm. Tagad, pēc gadiem padsmit, tā nu ir sanācis, ka esmu visnotaļ augstā un prestižā amatā, taču vīrs karjeras ziņā palicis tādā pašā līmenī kā pirms gadiem desmit.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Arī alga man ir uz pusi lielāka. Viņš uzskata, ka man vienkārši ir paveicies, lai gan redzu, ka vīrs neiegulda pietiekami daudz pūļu, lai virzītos dzīvē uz priekšu. Attiecības kļūst arvien saspīlētākas, jūtu, ka viņu šī situācija neapmierina. Nereti uz mani tiek izgāztas nepamatotas dusmas. Kā man rīkoties?” jautā lasītāja.

Atbild psiholoģe ILZE ČODARE

“Mēs ikviens gadu gaitā maināmies kā personības, tāpēc tas ir liels izaicinājums – saglabāt un noturēt cieņas un mīlestības pilnas attiecības ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no būtiskākajiem veselīgu attiecību kritērijiem ir spēja kopīgiem spēkiem mierīgas sarunas veidā saprast, no kādām ģimenēm mēs katrs nākam, kāda ir mūsu izpratne par lietām, tradīcijām un rīcību un kādi uzvedības modeļi ir mūsu galvās, tātad – ko neapzināti signalizējam savam partnerim.

Tas attiecas arī uz izpratni par vīra un sievas lomu ģimenē. Katrs attiecībās tomēr ienes savu bagāžu. Un tas ir pilnīgi normāli, jautājums tikai – kā situācija tiek risināta tālāk?

Pārim jāvienojas par savu ideālo ģimenes modeli, kas abiem ir pieņemams, kā ietvaros viņi viens otru ceļ, nevis gremdē. Turklāt šim modelim nav jābūt tādam, kāds ir citiem, kāds ir bijis vecākiem, draugiem, ieraudzīts filmās vai popularizēts medijos.

Katrai ģimenei, īpaši mūsdienās, jāmēģina atrast savu modeli, kas der tikai viņiem un nevienam citam.

Lielākie sarežģījumi parasti rodas no salīdzināšanas, jo tā mēs noveļam atbildību uz citiem un meklējam atbildes ārpusē, nevis sevī. Svarīga ir atklātība – vienam pret otru un pašiem pret sevi. Tas ir smags darbs, un nereti nepieciešama palīdzība no ārpuses, piemēram, pāru terapija.

Man reiz uz konsultāciju bija pieteikusies sieviete, kurai ģimenē bija līdzīga situācija kā jums. Viņa bija vadītāja lielā, starptautiskā uzņēmumā, bet vīrs strādāja par celtnieku nelielā uzņēmumā. Vizīšu laikā sapratām, ka galvenais iemesls viņu nesaskaņām un vīra neapmierinātībai ir nevis tas, ka sieva ģimenē ir lielākā pelnītāja, bet tas, ka viņa arī mājās atnāk kā priekšniece.

Vīrs gribēja vakarā satikt savu mīļoto, sievu un bērnu mammu, bet mājās ieradās vadītāja, kura turpināja strādāt – dalot komandas un rīkojumus. Kad sieviete atskārta, ka viņai jāiemācās nodalīt savas dažādās lomas, lai mainītu saspīlēto situāciju ģimenē, viņa nolēma atklāti runāt par to ar savu vīru.

Foto: pexels.com

Vīrs bija saprotošs un teica, ka palīdzēs sievai šajā pārmaiņu procesā. Pēc gadiem, sastopot šo pašu ģimeni, uzzināju, ka šobrīd viņiem ir kopējs bizness un finanses. Katrs uzņēmumā dara to, kas viņam padodas vislabāk. Viņi ir lielisks tandēms gan ģimenē, gan biznesā.

Tāpēc ir ļoti svarīgi celt un iedrošināt vienam otru. Vīrietim ir nepieciešams zināt, ka viņu ciena, ka viņam tic, ka sieva ir gatava viņu iedrošināt cīnīties par savu ģimeni. Savukārt sievietei ir svarīgi just, ka vīrietis viņu mīl un ir gatavs viņas un ģimenes labā darīt visu iespējamo.

Ja šis līdzsvars ir izjaukts, tad katram sev ir jāpajautā – vai es gadījumā neesmu noniecinājis otru?

Vai neesmu bijis nevērīgs? Vai tiešām visiem spēkiem esmu atbalstījis un palīdzējis otram piepildīt viņa sapņus? Ticējis un iedrošinājis? Vai varbūt esmu ar neticības vārdiem nogalinājis otra idejas un centienus?

Reklāma
Reklāma

Pirmie soļi, kā radušos situāciju risināt:

• Saprast, ka finansiālais aizspriedums šajā gadījumā ir tikai aisberga redzamā daļa. Apakšā var būt paslēpti kompleksi un bailes.

• Nevajadzētu apspiest sarūgtinājumu. Pastāstiet savam partnerim, kas jums nepatīk, bet piedāvājiet arī izejas iespējas. Mācieties savu nepatiku paust cieņpilni, neaizvainojot otru. Tas jāņem vērā arī vīram.

• Kritiski jānovērtē situācija un savs ieguldījums tajā. Mēs nevaram mainīt citu cilvēku. Vismaz prasīt un gaidīt to ir nepamatoti. Bet mēs varam mainīt to, ko dodam. Dažreiz tas ir pietiekami, lai izmainītu to, ko saņemam.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.