×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2013
Drukāt

Cūku mēra apkarošanai novirza Ls 245 774

Foto - LETAFoto - LETA

Zemkopības ministrijai tiks piešķirti 245 774 lati saistībā ar klasiskā cūku mēra profilakses un apkarošanas pasākumiem, paredz valdības pieņemtais Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvais ziņojums “Klasiskā cūku mēra uzraudzības un apkarošanas programma 2013.gadā”.

No piešķirtās summas 140 080 lati paredzēti Pārtikas un veterinārajam dienestam ( PVD), bet 105 694 lati – valsts zinātniskajam institūtam “Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior””.

Kā norādīts ZM skaidrojumā, saistībā ar cūku mēra apkarošanu ir izveidota jauna programma – “Klasiskā cūku mēra uzraudzības un apkarošanas programma”. Programmas finansējums ir 1 792 954 lati. Lielāko programmas finansējuma daļu veido vakcīnas iegādes un izlikšanas izmaksas, kā arī laboratoriskie pakalpojumi mājas cūku un mežacūku seroloģiskai un virusoloģiskai uzraudzībai.

Jaunajai programmai finanšu līdzekļi varētu tikt piešķirti 2013.gada pirmā ceturkšņa beigās, tāpēc uzraudzības un apkarošanas pasākumu turpināšanai nekavējoties nepieciešami finanšu līdzekļi – minētie 245 774 lati.

Kā teikts ZM skaidrojumā, notikumiem attīstoties labvēlīgi – slimības uzliesmojumi vairs netiek novēroti, samazinās laboratorisko izmeklējumu apmērs, netiek turpināti līgumi ar veterinārārstiem un tehnisko personālu -, tiek plānots, ka visi pieprasītie finanšu resursi programmas ietvaros varētu tikt ietaupīti.

Papildu līdzekļi no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” – 165 110 lati – saistībā ar cūku mēri ZM jau tika piešķirti pērn 4.decembrī. Jau toreiz valdības sēdē ZM pārstāvji norādīja, ka 2013.gadā mēra apkarošanai būs nepieciešami papildu līdzekļi.

Kā ziņots, lai ierobežotu klasiskā cūku mēra izplatīšanos mežacūku populācijā, PVD pavasarī plāno veikt mežacūku vakcinēšanu, taču, lai slimību izskaustu, šādas vakcinācijas kampaņas būs jāorganizē vēl vairākus gadus.

Klasiskais cūku mēris pērn 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās – divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena – Svariņu pagastā. Visas 14 inficētās cūkas likvidētas, savukārt saimniecībās veikta dezinfekcija.

Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri mājas cūkām reģistrēta 1996.gadā, savukārt cūku mēris meža cūkām reģistrēts 1992.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+