×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Darba zirga ekipējums (1)

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Man ir kumeliņš, tāpēc vajadzīgas lietas, kas nepieciešamas zirga apkalšanai un nagu kopšanai – pakavi, naglas, nazis, ar ko izgriež nagus, un citi instrumenti. Vēlos iegādāties arī sedlus, ratus, ragavas – visu, kas darba zirgam vajadzīgs “no galvas līdz papēžiem”. Kur to visu dabūt?
 Baiba Kalniņa Balvu novadā

 

• Zirglietas (piemēram, iemauktus, naktsapaušus, sakas, dažādas siksnas, grožus u.c.) var nopirkt Balvos, Brīvības ielā 62a, SIA “Rilo” veikalā “Krokuss”. Ja konkrētā prece nav veikalā, pasūta ražotājiem, un pircējs to var saņemt pēc kāda laika.

• Visu, kas nepieciešams zirga aizjūgam, piedāvā z/s “Apkalnmājas” Rēzeknes novada Vērēmu pagasta Adamovā. Kopš 1998. gada šajā dzimtas īpašumā ir atvērta amatnieku darb­nīca, kur top zirglietas: groži ar sprādzēm, groži ar karabīnēm, sakas, sedulkas (izbraucamā, līkā), iemaukti (darba, izbraucamie), apauši (1 riņķa, 3 riņķu, 5 riņķu), vēderjostas, paceļamās siksnas, pavadas, sviedrenes, sedulkas siksnas un citas vajadzīgas lietas. Minēto aprīkojumu ja tas atbilst zirga parametriem, var iegādāties uzreiz vai pasūtīt individuāli.

– Ja nav izdevies noteikt precīzu izmēru, zirglietas apmainām pret tādām, kas dzīvniekam patiesi der. Bet iegādātā prece nedrīkst būt lietota, – brīdina “Apkalnmāju” saimniece Irēna Baufale. Pirms braukšanas vēlams preces vispirms izpētīt saimniecības mājaslapā www.apkalnmajas.lv, kā arī savu vizīti pieteikt pa tālruni.

• Vajadzīgo staļļa iekārtošanai, zirgu kopšanai un iejūgšanai var atrast arī veikalā “Zirgu stallis”, Rīgā, Nometņu ielā 10. Zirgu kopšanai tur piedāvā dažādas birstes (ar dabīgiem un sintētiskiem sariem), dzirkles, ķemmes (metāla un plastmasas), skrāpjus (metāla, gumijas un plastmasas), zirgu apkalšanai – pakavus, naglas un āmurus, bet nagu kopšanai – otas, āķus, nažus, radžu tīrāmos, knaibles un vīles. Savukārt staļļa iekārtošanai pieejami pakaramie sedliem un citām zirglietām, siena tīkli, plastmasas siles, dzirdnes un sālstrauki. Var pasūtīt arī aploka inventāru – stabiņus, lentes, sazemētājus elektriskajiem ganiem u.c. Minētās preces piegādā arī pa pastu.

• Ratus un ragavas gan būs grūtāk atrast, atzīst zirgkopības nozares pārstāvji. Latvijas Zirgaudzētāju biedrības Vidzemes reģiona speciāliste Vija Mačule ieteic vai nu ielikt sludinājumu vietējā avīzē, vai apskatīties šo lietu piedāvājumu interneta vietnē www.ss.lv – tie, kuri vairs netur zirgus, piedāvā ratus, sedlus, sakas un citas zirglietas.

• Ciblas novada Ciblas pagasta Felicianovā dzīvo un strādā meistars Artūrs Trukšāns, kurš ratus taisa pēc pasūtījuma.

– Salieku kopā vecos dzelžus – to, kas palicis pāri no lietotiem ratiem, – skaidro meistars. – Ja vajag, droškas paplašinu, lai tajās var iesēsties vairāk cilvēku.

• Darba ratus, apaušus, pītas pavadas un hordas (izgatavo pēc pasūtījuma) piedāvā Agrita Prole no Balvu novada Bērzpils pagasta Galvariem, mājas “Volāni”.

• Kumeļam nepieciešamo ekipējumu ir gatavs nokomplektēt Latvijas Zirgaudzētāju biedrības Latgales reģiona speciālists Juris Astičs, kurš pārstāv arī zirgu audzētavu “3 vītolu staļļi” (Riebiņu novada Riebiņu pagastā, Skolas ielā 18).

– Ar mani var runāt par pakaviem un naglām, zirgu pamata aprīkojumu, arī par darba rīkiem zemes apstrādei – arkliem, ecēšām, atsperu ecēšām jeb “federniekiem”, – uzskaita J. Astičs.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man vajaga zirga uzkabi ar siksnam,lai varetu ratos braukt.Un cik tas man izmaksas?Uz leisien nevelos patreiz braukt.

Draugiem Facebook Twitter Google+