×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
13. decembris, 2016
Drukāt

Daudz notriektu cilvēku uz gājēju pārejām (2)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pēdējās nedēļas laikā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ar smagām traumām nogādāti astoņi cilvēki, kas notriekti uz gājēju pārejas. Šādi negadījumi notiek ik pa laikam, taču pēdējo septiņu dienu laikā to skaits ir bijis īpaši liels. Pēdējie divi cietušie slimnīcā ievesti aizvadītajā diennaktī, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Visi pacienti guvuši smagas politraumas. „Notriektajiem gājējiem, kā parasti, bija lauztas apakšējās ekstremitātes, un viņi bija guvuši galvas traumas, jo sadursmes brīdī cilvēks saņem sitienu pa kājām un pēc tam krīt pāri motora pārsegam, ar galvu atsitoties pret automašīnas priekšējo stiklu. Bija arī nopietni plaušu un citu iekšējo orgānu sasitumi,” stāsta Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Andris Vikmanis.

Ārstiem visu cietušo stāvokli izdevies stabilizēt, taču katram pacientam priekšā vēl ir ilgs atveseļošanās periods. Vikmanis stāsta, ka gājējus visbiežāk notriec tieši uz gājēju pārejas.

„Gājēji zina, ka viņiem ir priekšroka, tādēļ bieži ir neuzmanīgi. Daudzi iet pāri neskatoties. Ne jau vienmēr vadītājs var pagūt nobremzēt, īpaši, ja ir slidens. Turklāt šajā tumšajā laikā autovadītāji gājēju nereti pamana tikai brīdī, kad viņš sāk šķērsot pāreju, īpaši, ja pati pāreja ir apgaismota, bet tās apkārtne grimst tumsā,” skaidro Vikmanis.

„Jāņem vērā, ka joprojām ir vadītāji, kas nelabprāt stājas pie gājēju pārejas un dod ceļu gājējiem. Tādu gan kļūst arvien mazāk un braukšanas kultūra kopsummā uzlabojas, ” piebilst Vikmanis. Viņš mudina labāk palaist garām steidzīgos braucējus, kas tuvojas gājēju pārejai ievērojamā ātrumā, nevis, neraugoties ne uz ko, soļot pāri ar domu, ka autovadītājam ir pienākums dot ceļu. „Kad es kā gājējs šķērsoju ceļu, nekad nelieku automašīnām speciāli bremzēt, lai es varētu ar lepni paceltu galvu šķērsot gājēju pāreju, apzinoties savas priekšrocības. Labāk palaižu divas trīs mašīnas un tad mierīgi eju pāri,” saka Vikmanis.

Dakteris uzsver, ka, šķērsojot gājēju pāreju, ir svarīgi būt piesardzīgam, ikreiz pārliecinoties, ka autovadītājs tevi ir pamanījis un tiešām apturēs transportlīdzekli. Tāpat nevajag aizmirst par atstarotāju nēsāšanu.

Īpaši uzmanīgiem jābūt, šķērsojot pārejas, kur ir divas vai vairāk joslas braukšanai vienā virzienā un nav luksofora. Tādās vietās mēdz notikt tā, ka tuvākais autovadītājs apstājas un laiž gājēju pāri, bet blakus joslā braucošais cilvēku nepamana un, mēģinot apsteigt apstājušos transportlīdzekli, gājēju notriec.

Vikmanis stāsta, ka Austrumu slimnīcā strādā 11 gadus, un gadījumi, kad gājējus notriec tieši uz gājēju pārejas, ir bijuši vienmēr. „Pirms pieciem sešiem gadiem Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā pat bija speciāla palāta notriektajiem gājējiem, kura visu laiku bija aizņemta. Tagad situācija ir uzlabojusies un atsevišķu palātu viņiem vairs neturam,” stāsta ķirurgs. Pagājušajā nedēļā pēc ilgiem laikiem atkal bijis ievērojams notriektu gājēju pieplūdums.

Politrauma ir vairāku ķermeņa daļu un iekšējo orgānu vienlaicīgs bojājums, kuras aprūpē tiek iesaistīta vairāku ārstu komanda un ir svarīga ātra palīdzības sniegšana. Visbiežāk šādas traumas gūst ceļu satiksmes negadījumos, kā arī krītot no augstuma.

Rīgas Austrumu slimnīca ir vienīgā iestāde Latvijā, kur pacientiem ar politraumu tiek sniegta pilna spektra neatliekamā medicīniskā palīdzība. 2015. gadā slimnīcā nonāca 1369 pacienti, bet 2016. gada 11 mēnešos – 1424 pacienti ar politraumām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. durakā vaļājem ? Atbildēt

    Vikmani, parādi man vienu NESTEIDZĪGU braucēju !

Draugiem Facebook Twitter Google+