Latvijā
Kriminālziņas

Delna lūdz KNAB izvērtēt pārkāpumus Elīnas Pupiņas slepkavības izmeklēšanā 0

Foto: LETA

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), norādot uz virkni pārkāpumu, kas pieļauti Elīnas Pupiņas slepkavības izmeklēšanā, kā arī lietas skatīšanā tiesā, kas rada aizdomas par korupciju, informē biedrībā.

23 gadus jaunā studente Elīna Pupiņa noslepkavota pirms nepilniem diviem gadiem, un vainu par šo noziegumu daļēji atzinis viņas draugs Jānis Gaigals, kurš arī ir vienīgais aizdomās turamais. Gaigals savu noziegumu trīs dienas slēpis, bet pēc tam pats devies uz policiju un izstāstīja par notikušo. Noziegums izdarīts alkohola reibumā, kas ir vainu pastiprinošs apstāklis,” atzīmē Delna.

Masu medijos iepazīstoties ar informāciju par jaunietes slepkavību, biedrībai radušās bažas, ka lietas izmeklēšana un izskatīšana notikusi pavirši. Delnas ieskatā, tiesībsargājošās iestādes nav izmeklējušas visus lietas apstākļus, pastāv arī aizdomas, ka ir slēptas nozieguma pēdas. To apliecina fakts, ka izmeklēšanas laikā pazudis apsūdzētā mobilais tālrunis. Tāpat ir aizdomas, ka nopratināšanas protokolos izdarīti labojumi.

Delnā skaidro, ka paviršu izmeklēšanu apliecina arī tas, ka vienā no tiesas sēdēm policists, kurš veica līķa apskati, apgalvojis, ka uz jaunietes kakla redzējis žņaugšanas pēdas, bet lietas materiālos no notikuma vietas nav nevienas fotogrāfijas, kurā redzams kakls.

“Tāpat arī aizdomas par korupciju un paviršu lietas izmeklēšanu rada tiesas laikā uzklausītās liecinieku – policijas inspektora Andra Fridrihsona un izmeklētājas Leldes Vaices atbildes uz jautājumiem par izmeklēšanas gaitu un izdarītajiem slēdzieniem, kas bija „Nevaru pateikt, neatceros” vai „To es nemāku pateikt”,” paziņojumā norāda Delna.

Vēl tiesas procesa laikā nav atrasts neviens vainu mīkstinošs apstāklis, bet vienīgais aizdomās turamais vēl aizvien nav notiesāts, lai gan pagājuši jau tik pat kā divi gadi, kopš nozieguma izdarīšanas. Tāpat arī ir zināmas bažas, ka tiesas procesu varēja ietekmēt apsūdzētā tēvs, jurists – Alfons Gaigals, kurš Valmierā vada SIA “Likums un uzņēmējdarbība”, atzīmē Delna.

Saistītie raksti

Delna uzskata, ka izmeklēšanas laikā pieļautie pārkāpumi, iespējams, izdarīti apzināti, ārēju faktoru iespaidā. Savukārt tiesas process, iespējams, tiek novilcināts, un nav saprotama tiesas attieksme pret lietas virzības bremzēšanu.

Novērtējot apstākļus, Delna pagājušajā nedēļā lūdza KNAB izskatīt šo gadījumu un izvērtēt gan slepkavības izmeklēšanas, gan tiesas procesu, atbilstoši savai kompetencei izvērtējot izteiktās aizdomas par korupcijas iespējamību šajā lietā.

LA.lv