×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

Dīķa malā paliek tikai asakas. Kas apēd līņus? (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Man ir diezgan jauns dīķis, pērnvasar tajā ielaidām līņus. Tur vajadzētu būt daudz zivju, tomēr tās nemana. Vasarā pat ar tīklu nekas prātīgs neķērās. Dīķa malā šad un tad redz zivju asakas. Pieļauju, ka zivis izķer ūdensžurkas vai ūdrs. Ko iesākt? 
KĀRLIS OZOLS  RĒZEKNES NOVADĀ

Ūdensžurkas te noteikti nav pie vainas, jo šie grauzēji pārtiek no augu valsts izcelsmes barības. LVMI “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš domā, ka dīķī ar zivīm mielojas ūdrs, Amerikas ūdele vai abi dzīvnieki kopā. Ļoti iespējams, ka dīķa tuvumā atrodas upīte vai dīķis izveidots, uzceļot aizsprostu uz kāda grāvja, kas savienots ar upju tīklu. Plēsējus varbūt pievilina zivju smarža, ko tie sajūt no dīķa izplūstošajā ūdens straumītē. Pa ūdens ceļiem savvaļas plēsēji pārvietojas vairāku kilometru attālumā.

Neredzot dzīvnieku, grūti noteikt, kas ir īstais zivju bende, tomēr katram no tiem ir savi paradumi. Ūdele noķerto medījumu parasti ēd dīķa krastā un aiz sevis atstāj daudz atlieku, jo prāvāku zivi vienā maltītē nespēj pievārēt. Ūdrs var reizē notiesāt pat līdz kilogramam smagu zivi, bet sīkās zivis noloka turpat dīķī, neizkāpdams no ūdens. Precīzi noteikt dzīvnieku sugu varētu vienīgi speciālists, kurš plēsējus atšķirtu pēc to atstātajām zīmēm (pēdu nospiedumiem, ekskrementiem u.c.).

Aizsargāt nelielu dīķi no ūdriem un Amerikas ūdelēm būtībā nav iespējams. Var mēģināt izmantot elektrisko žogu, taču vispirms jāparēķina, vai iekārtas ierīkošanas un uzturēšanas pūles atmaksāsies. Arī plēsēju izķeršanai nav jēgas, jo abu minēto sugu populācijas Latvijā ir ļoti dzīvīgas, tāpēc noķertos zvēriņus drīz vien nomainīs citi. Turklāt apzināti ķert vai nogalināt ūdrus ir aizliegts ar likumu.

Lai neciestu zaudējumus, vienīgais ieteikums ir atteikties no vērtīgu zivju audzēšanas nelielās mākslīgi ierīkotās ūdenskrātuvēs. Lielākās dīķsaimniecībās plēsēji nespēj nodarīt būtiskus postījumus (salīdzinājumā ar kopējo zivju produkciju), arī mazos dabiski veidojušos ezeriņos zivis nekad nesavairojas tādā koncentrācijā, lai izķertu tās visas. Taču jaunā vietā izveidotu mazu dīķi spēj iztukšot pat viens izveicīgs zivju ēdājs. Tas noteikti izmantos izdevību atbrīvot dīķi no zivīm, pirms saimnieks to būs pamanījis…

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Žogs varbūt var līdzēt? Cik augsts? Cik biezs? Ko? Man ar viss izēsts. Sniegā tik pēdas atstājis.

  2. Lai neciestu zaudējumus atteikties no ….. Unikāls ieteikums. Man ir vairāku gadu garumā izveidoti 8 dīķi ar kopējo platību 1,3 ha platībā un tur audzēju daudz ko: amūrus, platpīrus, līņus, karūsas, foreles, KOI, vēdzeles un vēžu. Atgūstot īpašumu, tā sakārtošanā ir ieguldīti palieli naudas līdzekļi, pāri par 30000 eiro. Nu un ierodas, ne lūgts, ne aicināts kaut kas. Vai nu ūdrs, vai ūdele. Sist nost netaisos, bet labprāt pārvitotu (sariebtu) uz kaimiņupi. Esmu iegādājies ūdru ķeramo slazdu, bet neķeras. Varbūt ūdele. Gribētu informāciju.

  3. Apzināti ķert ūdrus aizliedz likums. Kāds likums kaut ko var aizliegt man aizsargāties pret kaitnieku manā īpašumā. Ja ir likums, tad jābūt kompensācijai par nodarīto kaitējumu, gan fiziskai, gan morālai. Ne jau tapēc ieguldīju tūkstošus, lai šis mēsls iznīcinātu mana darba augļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+