×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. augusts, 2017
Drukāt

Par mums pašiem šeit un tagad (1)

1. Izrāde, kurā iesaistīties

1no4
Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Dirty Deal Teatro” pirms desmit gadiem nodibināts bez liela pompa un paziņojumiem par to, ka darbu sākusi jauna un ambicioza nevalstiskā teātra apvienība. Sākumā bija Kristapa Puķīša Andrejsalā dibinātā “Dirty Deal Cafe” – vēl pirmskrīzes laikā, kad Andrejsala solījās tapt par vērienīgu laikmetīgās kultūras centru – un teātra apvienība “Umka.lv” ar pašreizējo Leļļu teātra māksliniecisko vadītāju Ģirtu Šoli. Diezgan ātri neparastā savienība pārcēlās uz Spīķeru kvartālu. Kafejnīca mirusi dabiskā nāvē, Kristaps Puķītis jau vairākus gadus pievērsies audioierakstu producēšanai, savukārt “Dirty Deal Teatro” šonedēļ ar vērienu svinēs pastāvēšanas desmit gadus.

“Dirty Deal Teatro” vēstījumā pašiem par sevi teikts: “”Dirty Deal Teatro” ir nevalstisks profesionāls teātris, kurā satiekas gan pieredzējušie, gan arī jaunie režisori, dramaturgi, aktieri, horeo­grāfi un citi skatuves mākslinieki, lai skatītājiem piedāvātu jaunu, laikmetīgu teātra pieredzi.”

Laikmetīgā teātra pieredze ir savā ziņā sarežģīti definējama parādība, jo, plaši skatoties, “laikmetīgs” ir pilnīgi viss, kas notiek kādā jomā šajā brīdī, jo tas notiek tieši šeit un tagad. Tomēr “Dirty Deal Teatro” piedāvājums bieži ir ļoti tieši un nepārprotami saistīts ar “šeit un tagad” – tā, piemēram, 2011. gadā “DDT”, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālo teātri, dramaturgs Jānis Balodis kopā ar režisoru Valteru Sīli radīja izrādi “Visi mani prezidenti” – tā saņēma “Spēlmaņu nakts balvu” kā labākais oriģināldramaturģijas darbs. Savukārt 2013. gadā dramaturgs un arī izrādes izpildītājs Jānis Balodis saņēma “Spēlmaņu nakts” žūrijas specbalvu par pilsonisko atbildību un spēju pārvērst valdības dokumentu atraktīvā izrādē “Nacionālais attīstības plāns”.

“Dirty Deal Teatro” vadītāja Anna Sīle teātra izrādes iedala trīs plašos virzienos: “Mūsu mērķis no paša sākuma bija rakstīt jaunus stāstus par mums, un stāsti ir ļoti dažādi. Daļa ir sociāli un politiski aktīvi, tādi, kas liek domāt par sociāliem procesiem Latvijā un pasaulē. Otra daļa ir brīnišķīgi stāsti par atsevišķiem cilvēkiem – šeit var minēt izrādes “Benzīnvīrs”, kas ir vairāku gadu garumā veikts novērojums par cilvēku, kurš osta benzīnu, vai arī Ingas Gailes lugu “Trauki” par to, ko mūsdienās nozīmē būt sievietei. Trešā daļa ir stāsti par vēsturiskām personībām: Valters Sīlis iestudēja izrādi “Andrievs Niedra”, nākamajā sezonā Daiga Kažociņa iestudēs izrādi par Konstantīnu Raudivi, un mēs to darām, lai paskatītos uz vēsturiskiem procesiem mūsdienu cilvēka acīm.”

Jāpiebilst: ir arī ceturtā repertuāra daļa, un to “DDT” īsteno pirms trim gadiem radītajā izrāžu ciklā bērniem un jauniešiem “Šmulītis”. Anna Sīle stāsta, ka sākotnēji “Šmulītis” iecerēts “ar egoistisku vēlmi aizvest savus bērnus uz teātri, kurš iedotu klātesamības sajūtu”. Teātra vadītāja, nenoliedzot klasiskā teātra vērtību, uzsver – “Šmulītis” bērniem ļauj ieraudzīt teātri tuvplānā, ne tikai skatīties, bet arī, ja rodas tāda vēlēšanās, aptaustīt izrādes rekvizītus, izrādes vidū uzdot aktierim jautājumu. Citiem vārdiem sakot – iesaistīties izrādē. “Lai aktieris godīgi sarunājas un neizliekas, ka bērni un vecāki neatrodas tajā zālē. Lai ir iespēja iesaistīties. Tā, ka tu nevis no malas ieraugi teātra burvību, bet esi tajā iekšā,” skaidro Anna Sīle. Šajā sezonā top arī divas izrādes skolu jauniešiem projektā “Latvijas skolas soma”. Anna Sīle teic – tās būs izbraukuma izrādes, ko teātris rādīs skolās, un vēl nav izlemts, vai tās tiks piedāvātas arī kā repertuāra izrādes teātrī.

“Dirty Deal Teatro” nodarbojas ar laikmetīgā teātra veicināšanu arī citos veidos. Šeit regulāri notiek jauno dramaturgu lasījumi “10 minūtes slavas”, kopš 2009. gada tiek īstenots starptautisks mākslas festivāls “Dirty Drama”, notiek meistardarbnīcas jaunajiem teātra profesionāļiem, bet, reaģējot uz Ukrainas notikumiem, īstenots projekts “Kara piezīmes” – nevis dokumentāli stāsti par notikumiem Ukrainā, kur paši neesam bijuši, precizē Anna Sīle, bet gan dramaturgu acīm skatīta notikumu hronika, kā to atspoguļojuši mediji.

  1. Izrāde, kurā iesaistīties
  2. Nepārtrauktā attīstībā
  3. Pozitīvā nedrošība?
  4. Skaitļi un fakti

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+