×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. oktobris, 2016
Drukāt

Divatā ar ērģelēm

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 15. līdz 21. oktobrim Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”, notiks jau otrais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”. Tā mākslinieciskā vadītāja, starptautiski pazīstamā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna festivāla centrā izcēlusi ērģeles kā koncertinstrumentu. Otrā festivāla koncertu vadmotīvs ir “divi” jeb būšana divatā. Festivāla programmā šogad piedzīvojami pieci notikumi – divi koncerti, jaunuzvedums zinātnisks šovs bēriem un sarunu vakars Ivetu Apkalnu.

Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā pēc Vācijā dzīvojošās latviešu ērģelnieces, “Echo Klassik” balvas ieguvējas Ivetas Apkalnas iniciatīvas. Spēlējoties ar vārdiem “organ” (grieķu – ērģeles) un organismi – par tādu uzskatāmas arī sarežģītās ērģeles –, festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna iecerējusi turpināt atklāt vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas dzimtajā pilsētā – Rēzeknē.

“Pēc tam, kad pirmajā festivālā izspēlējām, ēnās izdejojām un Raiņa dzejā izdziedājām pasaules radīšanu, otrajā festivālā muzicēsim par tēmu “Divatā” jeb “Duo”, atklāj I. Apkalna. “Divi mūziķi izspēlēs programmu diviem taustiņinstrumentiem un piecām klaviatūrām, ērģelnieku duets spēlēs koncertu četrām klaviatūrām četrrocīgi un četrkājīgi, bet muzikālajā sapņojumā bērniem 22 rokas un 22 kājas darbosies, fantazēs un muzicēs par tēmu “Ja es būtu”.”

Otrā ērģeļmūzikas festivāla atklāšanas koncertā duetā skanēs divu instrumentu – ērģeļu un klavieru – neparasta kombinācija. Ērģelniece Iveta Apkalna saspēlēsies ar pazīstamo pianistu Juri Žvikovu, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas klavieru katedras docentu. Abu mūziķu saspēlē izskanēs Jūliusa Roibkes, Sezāra Franka, Žana Langlē un Nadži Hakima skaņdarbi. Pateicoties neparastajam un reti sastopamajam instrumentu sastāvam, vairāki koncertā atskaņotie darbi būs pirmatskaņojumi Latvijā.

Festivāla otrajā koncertā gaidāma divu viesu – Libānā dzimušā, šobrīd Francijā dzīvojošā ērģelnieka, komponista un ērģeļspēles skolotāja Nadži Hakima un franču ērģelnieces Marijas Bernadetes-Djuforses pāra – saspēle. N. Hakims ir pieprasīts atskaņotājmākslinieks, improvizētājs un skolotājs, kas sniedz koncertus un meistarklases visā pasaulē. Viņš ir arī Boloņas Bijankūras konservatorijas un Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas profesors, kā arī Kaslikas Svētā Gara Universitātes goda profesors. Bet franču – spāņu izcelsmes māksliniece M. B. Djuforsē ir doktore Sorbonnā, Parīzē, profesore Monteņas universitātē Bordo, kur pasniedz mūzikas vēsturi un mūzikas analīzi. Abu ērģelnieku izpildījumā izskanēs cikls “Apustuļi”, kuru diviem ērģelniekiem radījis pats N. Hakims. Viņš smēlies iedvesmu no Lukas Kranaha (vecākā) kokgriezumu sērijas, kurā attēlots Kristus un Viņa mācekļi. N. Hakims veidojis katram Bībeles tēlam atbilstošu miniatūru meditāciju, tās pamatā liekot kādu gregorisko dziedājumu vai mums pazīstamu korāli.

21. oktobrī koncertuzvedumā “Ja es būtu” Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas (JIRMV) audzēkņi un ērģelniece Iveta Apkalna turpinās atklāt “divu” stāstu caur diviem “es”, jautājot, kas es esmu šodien un kas es varētu būt. JIRMV un I. Apkalnas radošā sadarbība sākusies tieši pirmajā ērģeļmūzikas festivālā “ORGANismi”, kad tapa muzikālais stāsts “Saule. Bērni. Rainis”. Arī šā gada festivāla koncertuzveduma radošā grupa ir režisore Māra Zaļaiskalns, telpas un tērpu radītāja Ināra Apele, kā arī gaismu režisors Ervīns Šaicāns.

“Divatā” tēmu festivāla ietvaros maz skatītāju auditorijai interaktīvā šovā atklās arī zinātniskā teātra “Laboratorium.lv” eksperimentu meistari. Festivāla “ORGANismi” centrā ir digitālas, tātad ar elektrību darbināmas ērģeles, tāpēc mazie “Gors” apmeklētāji varēs uzzināt gan to, kas ir elektrība, kā rodas īssavienojums, vai to var sajust un saredzēt, gan arī to, kāpēc ir vajadzīgi divi, lai rastos elektriskā dzirksts.

Pirmo reizi ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” aicinās arī uz sarunu vakaru ar festivāla māksliniecisko vadītāju Ivetu Apkalnu, kurā Iveta stāstīs par ērģelnieka būšana un iedvesmas avotiem.

“Latgales vēstniecības “Gors” lielās zāles skatuve joprojām ir vienīgā koncertskatuve ar ērģelēm Latvijā. Mēs ar to lepojamies, un tas mūs iedvesmo aizraujošiem, vēl nebijušiem muzikāliem projektiem un mūziķu sastāviem,” priecājas Iveta Apkalna, kas 2017. gada sākumā ne vien kopā ar filharmonijas orķestri atklās Vācijas jauno, grandiozo Elbas filharmoniju Hamburgā, bet turpmāk lems arī par filharmonijas ērģeļmūzikas māksliniecisko programmu.

 

Varbūt noder!!

Festivāla programma

15. X 18.00 Lielajā zālē I. Apkalna un J. Žvikovs (EUR 3 – 10)

16. X 17.00 Mazajā zālē N. Hakims un M. B. Djuforse (EUR 5 – 10)

17.X 18.00 Mēģinājumu zālē zinātniskais šovs bērniem “Īssavienojums” (EUR 5)

18. X 18.00 Mēģinājumu zālē sarunu vakars “Divatā ar Ivetu Apkalnu” (EUR 5)

21. X 18.00 Mazajā zālē koncertuzvedums “Ja es būtu” (EUR 5 – 7)

Biļetes: Latgales vēstniecībā “Gors”, “Biļešu Paradīzes” kasēs. www.bilesuparadize.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+