Latvijā
Sabiedrība

Donori asinis pērn Latvijā ziedoja vairāk nekā 49 000 reižu2


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Pērn Valsts asinsdonoru centrs (VADC) donoriem izmaksājis 195 663 eiro, tā aģentūru LETA informēja centra pārstāvis Jānis Vecvagars.

VADC asins donoriem izmaksājis 138 079 eiro jeb 4,27 eiro katram donoram, trombocītu donoriem – 36 913 eiro jeb 28,46 eiro par ziedošanas reizi un plazmas donoriem – 20 672 eiro jeb 17,07 eiro par ziedošanas reizi. Šajos datos nav iekļauta informācija par Asins sagatavošanas nodaļās izmaksāto kompensāciju apmēru.

Pērn asinis visā Latvijā tika ziedotas 49 725 reizes.

Vienlaikus šogad VADC godināja trīs asins un divus komponentu donorus, kuri ziedojuši lielu skaitu reižu, tostarp divi asins donori ziedojuši vairāk nekā 100 reizes, bet kāds komponentu donors ziedojis vairāk par 200 reizēm. “Jāpiebilst, ka intervāls starp plazmas ziedošanas reizēm ir vismaz viena nedēļa, gada laikā plazmu var ziedot 33 reizes. Intervāls starp trombocītu ziedošanas reizēm ir divas nedēļas. Sievietes gada laikā asinis drīkst ziedot četras, bet vīrieši – sešas reizes,” skaidroja Vecvagars.

Kā ziņots, turpmāk donoriem būs iespēja atteikties no atlīdzības jeb kompensācijas par asins nodošanu, paredz otrdien valdības pieņemtie grozījumi noteikumos par cilvēka asiņu un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas kvalitātes un drošības standartiem.

Saistītie raksti

Līdz šim noteikumi neparedzēja iespēju atteikties no atlīdzības, jo tajos tika noteikts izmaksāt donoriem kompensāciju par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai.

Pēc Veselības ministrijas paustā, ja donors pēc brīvprātības un labas gribas principa ir atteicies no kompensācijas par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai, donoram kompensāciju neizmaksā, un tā paliek VADC rīcībā donoru kustības veicināšanai, piemēram, reklāmai medijos, informatīvajiem bukletiem un citiem izdevumiem.

LA.lv