×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
24. augusts, 2017
Drukāt

“Dogo” sāga: Vai un kā atgriezt nopirkto barību? (4)

Foto PVDFoto PVD

"Dogo" zīmola barības partija, kurā PVD atklāja neatļauto vielu karbamīdu

Situācija šobrīd ir neviennozīmīga. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paziņo, ka uzņēmuma „Tukuma Straume” ražotajā sausajā suņu barībā „DOGO” ir konstatēts neatļautais karbamīds jeb urīnviela. Tai pat laikā ražotājs apgalvo, ka analīzes ir viltotas un kāds atkal apzināti vēlas kaitēt uzņēmumam. „Tukuma Straume” paņem minētās suņu barības partijas kontroles paraugu un nosūta to uz neatkarīgu laboratoriju. Vismaz tā tiek apgalvots publiskajā telpā. Atbilde būs jāgaida vēl vairākas dienas. Ko tikmēr lai dara patērētājs?

Kā un vai var atgriezt barību?

Ar karbamīda piesārņotās barības partijas apjoms ir 31 tonna, no kurām divas trešdaļas jau ir tirdzniecībā. PVD aicina nebarot suņus ar barību, kuras kods ir 2870, bet derīguma termiņš ir līdz 2018.gada 29.jūnijam.

PVD Sabiedriskās daļas attiecību vadītāja Ilze Meistere norādīja, ka no patērētāja tiesību viedokļa – ja cilvēks ir iegādājies nekvalitatīvu preci, tam ir tiesības  par to saņemt atpakaļ iztērēto naudu vai arī apmainīt pret citu preci. Tās ir pircēja tiesības un izvēle, savukārt tirgotāja vai ražotāja pienākums ir šīs patērētāja tiesības nodrošināt. Šajā gadījumā uzņēmumam ir jānāk klajā ar paziņojumu, kā viņš plāno šīs patērētāja tiesības realizēt. Normatīvais regulējums uzliek par pienākumu uzņēmumam izstrādāt procedūru barības atsaukšanai no tirgus. Savukārt, PVD pieprasa, lai uzņēmums ziņo par barības atsaukšanas norisi – ar mērķi novērtēt šīs procedūras efektivitāti.

Tikmēr “PVD ir paņēmis paraugus vēl četrām “Dogo” barības partijām un atsevišķām barības izejvielām, kā arī kaķu barībai. Rezultāti vēl nav zināmi. Tikmēr PVD ir apturējis visu 13 suņu barības veidu (noliktavā atrodas 48 tonnas) izplatīšanu.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja vietniece Agrita Tjarve norādīja, ka suņu barība, tāpat kā cilvēku pārtika nav šīs iestādes, bet gan PVD kompetencē arī jautājumos, kas saistīti ar nekvalitatīvas vai nedrošas produkcijas atgriešanu. Taču, ja velk paralēles, tad šādās situācijās notiek produkta atsaukšana. PTAC pieprasa ražotājam ar bildi, ar identifikāciju un ar citiem paņēmieniem norādīt konkrēto preci un apdraudējumu, ko tā var radīt. Pašam komersantam ir jānorāda, kur un kā atgriezt preci. Kādā izskatā prece tiek pieņemta no pircēja, kā tā tiek savākta no veikaliem, nosaka ražotājs un tirgotājs savā starpā. Teorētiski, situācijā ar suņu barību, kas definēta kā bīstamā, bet kuras partijas numurs un derīguma termiņš ir zināms, barības maisus varētu pieņemt arī bez čeka un atvērtā veidā. PVD informēja masu medijus, ka visa ar karbamīdu piesārņotā „Tukuma Straumes” ražotā suņu barības „DOGO” partija, kopumā 31 tonna ir jāiznīcina.

„Tukuma Straumes” vadība pieļauj, ka PVD veikto analīžu rezultāti ir viltoti vai kļūdaini. Līdz ar to, kā sacīja PTAC pārstāve, tagad ir strīdus situācija, kas varētu liegt patērētājam atbrīvoties no konkrētās partijas suņu barības, jo, lai pierādītu vienas puses taisnību, ir nepieciešams trešās, neatkarīgās instances viedoklis. Šeit runa būtu par laboratoriju, kurai ražotājs jau ir nosūtījis paraugu. Savukārt, PVD būtu jāpierāda, ka veiktās analīzes ir korektas, ka procedūra netika pārkāpta. Savstarpējās sarunas ir tikai viena no iespējām, kā risināt strīdu. Ja pārrunas nelīdz, to var skatīt tiesā. Tādēļ, kā sacīja A.Tjarve, šobrīd ir pāragri musināt tautu.


Situācija veikalos

Viens no lielākajiem zooveikalu tīkliem Latvijā, „Dinozoo” jau vairākus mēnešus vairs netirgo „DOGO” barību.

SIA „Kila” veikalos „Zoocentrs” minētā barība arī nav pieejama.

SIA „Zoozone” veikalos „Komeks” „DOGO” barība vispār nekad nav tirgota.

„Pet centra” veikalos „DOGO” nav nopērkams jau gadu. Taču uzņēmuma pārstāvis telefonsarunā apstiprināja, ka mazajās Latvijas pilsētās un lauku teritorijas, piemēram, Madonas, Krāslavas, Baldones novados joprojām ir klienti, kuri pasūta barību un veikals to piegādā.

Veikalu „Depo” zoopreču nodaļās Liepājā, Rēzeknē , Daugavpilī, Valmierā, Jēkabpilī un Rīgā „DOGO” nav nopērkams.

Kam „Tukuma Straume” piegādā barību?

„Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks norādīja, lielākie veikali, kam ražotne piegādā savu produkciju ir SIA “ELVI Latvija” partneri, SIA “IG” partneri, proti „TOP” tīkla veikali, zoopreču veikali un citi.

Uz jautājumu par barības atsaukšanu A.Podnieks atbildēja, ka “Tukuma Straume” ievēro un pilda PVD rīkojumus un rīkosies atbildīgi šajā situācijā, bez ierunām atsaucot konkrēto barības partiju. Tā jau ir izņemta no tirdzniecības. Šobrīd notiek atsauktās barības partijas aizvietošana ar identisku un līdzvērtīgu barību.

Ar urīnvielu piesārņotās partijas maisus no iedzīvotājiem pieņems gan aizvērtā, gan atvērtā veidā. Čeks būs nepieciešams. Pretī pircēji varēs saņemt identisku daudzumu tādas pašas barības no citas partijas.

Jau ziņots, ka ar karbamīdu piesārņoto „DOGO” barības partiju paredzēts iznīcināt. „Tukuma Straumes” valdes priekšsēdētājs skaidro, ka šobrīd uzņēmuma pārstāvji ievāc informāciju  tirdzniecības vietās, noskaidro konkrētās barības atlikumus. Partijas Nr.2870 izplatīšana veikalos ir apturēta. Līdz analīžu rezultātu saņemšanai un turpmākajiem rīkojumiem šo barību tirgot nedrīkst.

Ja pusēm nebūs pretenziju, ar pieņemšanas-nodošanas akta palīdzību šī partija tiks samainīta pret citu barības partiju. Barība iznīcināta tiks tikai tādā gadījumā, ja pēc uzņēmuma pieprasīto neatkarīgo analīžu rezultātu saņemšanas apstiprināsies, ka barībā tiešām ir karbamīds. Tā norādīts uzņēmuma „Tukuma straume” vēstulē.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. to suņu barību apnicīgi cepsies tik ilgi,kamēr atradīs to nepazīstamo mikroorganismu.Tagad jau ir pierasts,ka gan vec ajām gan jaunām slimībām,kā izraisītājus atrod jaunas baktērijas,vīrusus,prionus,nanobaktērijas.Nekādas ķīmiskas vielas nevar izveidot kabatu blakus barības vadam,tikai sīkbūtnes.

  • Piedodiet, bet barības vada dilatācijas gadījumā neveidojas kabata. Muskuļi atslābst, barības vads izstaipās un vairs negrūž barību lejā. Tā vienkārši uzkrājas. Palasiet par problēmu.

 2. liekat mieru Podniekam un Dogo,varbuut
  ir kas nopietnaaks….. Latgales pluudi ir aktuaalaak,cietiis daudzi zemnieki un to gimenes…
  Kur tie 100 deputaati kurus barojam,izklaideejam,iemaaciijaam nezinaat cik kas maksaa un taa taaalaak..
  Kakiisi lai eed peliites,dzer siltu pieninu un dziivo Laimiigi,suniisi maiziiti ar pieninu .Mees cilveecini iemaaciijaamies eest stabilizatorus t.i E un ne vainas? Eedam neviens tak neblauj,ka jaasleedz visas razotnes,jo muus indee,a te karbaniids_..suniisie,kakiisiem,
  straumee razo eedienu gliemeziem,kaapeec to neanalizee

 3. Izbaudi pielijušās vasaras atlikušās dienas! Un, kas zina, izmaini savu un savu tuvinieku dzīvi, izejot beidzot saulītē! bit.ly/2en6QyG

Draugiem Facebook Twitter Google+