×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. marts, 2014
Drukāt

Einārs Cilinskis: Drosme būt latvietim (32)

Cilinskis_TS_3

Zinot, ka šobrīd mediju telpā ir daudz diskusiju par nesvarīgo un maz – par svarīgo, sākšu ar nesvarīgo – ar skaidru atbildi uz jautājumu, vai es piedalīšos 16. marta atceres pasākumos un, galvenais, kāpēc es to darīšu.*

Jau daudzus gadus esmu piedalījies 16. marta pasākumos, jo uzskatu, ka tautai, kas neciena savus varoņus, nav nākotnes! Kā Latvijas patriots es nevaru rīkoties citādi, jo arī manai dzīvei nav lielas jēgas bez Latvijas ar nākotni. Es godinu latviešu leģiona karavīru piemiņu gan Lestenes Brāļu kapos, gan gājienā pie Brīvības pieminekļa.

Lestenē es godinu tos Latvijas karavīrus, kas ar savu dzīvību un asinīm cīnījās pret noziedzīgo boļševisma režīmu. Lai gan latviešu leģionāri cīnījās zem tikpat Latvijai naidīga fašistiskās Vācijas noziedzīgā režīma karoga, viņu cīņa nebija bezjēdzīga. Pateicoties desmitiem tūkstošu leģionāru dzīvību, izdevās aizkavēt milzīgo boļševiku karaspēku, tādējādi izglābjot tūkstošiem iznīcībai lemtu Latvijas pilsoņu, kam radās iespēja izglābties trimdā Rietumos. Daudzi leģionāri kureliešu rindās vēlāk krita cīņā pret vācu fašistiem, simtiem sagūstītu leģionāru tika nosūtīti uz koncentrācijas nometnēm. Pēc Otrā pasaules kara beigām daudzi leģionāri turpināja cīņu pret boļševikiem kā nacionālie partizāni, un viņu cīņa palīdzēja mums saglabāt Latvijas neatkarības ideju dzīvu līdz pat atmodas laikam.

Pie Brīvības pieminekļa es godinu Latvijas val­stiskuma ideju, kā vārdā cīnījās latviešu leģionāri. Tēvzemei un brīvībai – šie vārdi nebija tukša skaņa lielam vairumam leģionāru, kas cerēja uz 1919. gadā piedzīvotā brīnuma atkārtošanos – Rietumu sabiedroto karaspēka vēršanos pret boļševiku Krieviju un Latvijas atbrīvošanu.

16. marta gājiena jēga ir ne tikai paust skaidru nosodījumu diviem totalitāriem pagātnes režīmiem, kas ir nodarījuši milzum daudz posta Latvijai un pasaulei, bet arī vērsties pret fašisma atdzimšanu šodien.

Un 17. martā es atkal došos pie Brīvības pieminekļa, lai godinātu tos 189 varoņus, kas parak­stīja Latvijas Centrālās padomes memorandu, ar to aicinot nekavējoties atjaunot okupētās Latvijas suverenitāti. Mūsdienās ir grūti iedomāties, ka viens paraksts var laupīt cilvēkam dzīvību, brīvību vai dzimteni – taču tieši tas notika ar vairākumu memoranda parakstītāju, pret kuriem vērsās gan nacistu, gan komunistu okupanti. Ja mūsdienu Latvijas politikā būtu kaut vai puse to godavīru un sievu, kas parakstīja šo memorandu, mūsu valstiskums būtu daudz mazāk apdraudēts. 17. martā es pieminēšu arī latviešu un lietuviešu nacionālos partizānus, kas 1949. gada 17. martā Īles mežos krita cīņā ar čekistiem par savu valstu brīvību. Un es aicinu gan latviešus, gan lietuviešus, gan ukraiņus, gan krievus, gan visus cittautiešus, kas grib dzīvot brīvā un plaukstošā Latvijā un nevis Putina fašistiskajā impērijā, doties šajā dienā plkst. 18 pie Brīvības pieminekļa un kopā noliekt galvu un pateikt – Varoņiem slava!

Visbeidzot, ja daži “ietekmīgi” politiķi Latvijā domā, ka ministra amatu nedrīkst ieņemt Latvijas Republikas pilsonis, kas savas tautas nākotnes vārdā godina varonīgus Latvijas karavīrus un sabiedriskus darbiniekus, kā arī godina Latvijas valstiskuma ideju, – tad lai Latvijas pilsoņi šoruden lemj, kādi valstsvīri tai ir vajadzīgi…

Par galveno – 
kas apdraud Latvijas 
valstiskumu šobrīd?


Ir naivi iedomāties, ka Krievijas politiku pret Latviju patiesībā ietekmē tāds lokāla mēroga pasākums kā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa 16. martā.

Jāsaprot, ka mūsdienu Krievija, it īpaši pēc pēdējiem notikumiem Ukrainā, jau šobrīd ir kļuvusi par totalitāras diktatūras valsti.

Totalitāram režīmam meli, provokācijas un visur esoša klaji iracionāla propaganda ir ietekmes noturēšanas un paplašināšanas instrumenti un šo realitāti nevar izmainīt pat pielabināšanās un neslēpta gatavība kļūt par jauno kungu kalpu.

Totalitāra režīma propagandas funkcija nav atspoguļot objektīvo realitāti, bet gan veidot režīmam vēlamu nākotnes notikumu attīstības scenāriju, sagatavot režīma atbalstītājus gaidāmajiem notikumu pagriezieniem.

Tāpēc baidīties, ka Krievija pārmetīs Latvijai 16. marta gājienu, ir bezjēdzīgi. Notikumi Krimā liecina, ka Krievijai mūsdienās nav vajadzīgas pat kaut cik jēdzīgi izstrādātas provokācijas, lai veiktu agresiju pret miermīlīgu kaimiņvalsti. Līdz ar to nozombētais Kremļa TV skatītājs par “fašisma atdzimšanu” Latvijā varēs uzzināt gan 16. martā, gan jebkurā citā datumā – kad vien šo propagandas kanālu saimniekiem tas būs izdevīgi…

Pēdējo nedēļu notikumi Ukrainā un arī šeit, Latvijā, ir daudziem atvēruši acis. Šobrīd nevienam domājošam cilvēkam nav noslēpums, ka totalitārā Kremļa režīma propagandas virsmērķis Latvijā ir viens – ar Krievijas un dažu vietējo mediju palīdzību iznīdēt latviešu nācijas valstsgribu – ja latvieši kļūs vienaldzīgi pret savu valsti, tad nekādi tanki nebūs vajadzīgi…

Tātad vienaldzīgi, iztapīgi un iebaidīti latvieši (it sevišķi politiķi) ir galvenais drauds Latvijas val­stiskumam gan šobrīd, gan pēc simts gadiem.

Maidana mācības 


Ukrainā šobrīd ir noticis pretējais – nācija ir saliedētāka kā nekad, un tas ir radījis Kremlim nopietnas problēmas – daudzu krievvalodīgo ukraiņu lojalitāte Ukrainas valstij ir liels pārsteigums Kremlim, bet tā arī ir viena mācība, kur mums ir ko mācīties no ukraiņiem. Latviešiem ir jāpasniedz roka Latvijas valstij lojāliem cittautiešiem, jāspēj paust sava atzinība un lepnums ikkatram cittautietim, kas saziņā cenšas lietot latviešu valodu.

Otrā Maidana mācība ir – nekad nenodot savas īstenās vērtības. Tāpēc 16. martā, kad Kremlis īstenos Krimā tādu pašu farsu kā Baltijas valstīs 1940. gadā un, pieminot ne tikai tos, kas cīnījās un krita par Latvijas brīvību, bet arī kritušos par brīvu un demokrātisku Ukrainu, es pie Brīvības pieminekļa nolikšu ziedus Ukrainas karoga krāsā.

Un visbeidzot – Ukraina šobrīd ir parādījusi tautas tiešās demokrātijas spēku, no kā var pamācīties pat valstis ar senām demokrātijas tradīcijām. Kad Ukrainas politiķi, Eiropas Savienības valstu ārlietu ministru mudināti, panāca pragmatisku vienošanos ar savu diktatoru, tieši tauta Maidanā pateica: “Nē!”, panākot korumpantu režīma tūlītēju krišanu.

Tauta Maidanā apzinās, ka droša un plaukstoša Ukraina nav iespējama, ja netiek īstenota bezkompromisu cīņa ar korupciju un padomisko blatu sistēmu. Šī patiesība ir attiecināma arī uz Latviju. Šo cīņu nevar īstenot viens vai daži desmiti cilvēku, ir nepieciešams aktīvs tautas atbalsts. Pilsoniskai sabiedrībai ir aktīvi jāpieskata un vajadzības gadījumā arī jāpatriec negodprātīgi, savtīgi politiķi un ierēdņi, kas personiskā labuma dēļ ir gatavi pat savu dzimteni pārdot, kā tas ir gadījumā ar uzturēšanās atļaujām.

Šobrīd ir īstais laiks visiem Latvijas patriotiem saliedēties, lai ar kopīgu darbu radītu daudz drošāku un plaukstošāku Latviju. Šo mērķi var sasniegt, ja mēs – Latvijas brīvības cīnītāju pēcteči – pieturēsimies pie savām galvenajām vērtībām: rīcības un pārliecības brīvības, drosmes un godīguma!

* Redakcijas piebilde. 
Šo paziņojumu Einārs Cilin­skis izplatīja piektdien, 14. martā, pēc preses konferences, kurā izklāstīja savu viedokli par neadekvāto ažiotāžu ap 16. marta leģionāru atceres pasākumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Pirmkārt, būtu drosme būt cilvēkam. Lietas , kas cilvēkam nedara godu, jo mazāk latvietim piestāv. Ja būtu vairāk cilvēcības, netrūktu arī latvietības. Nu, nevajag sludināt, ka latvietis ir kaut kāds īpašs homonkuls

 2. Tā vien škiet, ka marta manisfestācijas izvēršas par atsevišķu politiķu popularitātes celšanas akciju. Mums, kara un partizānu bunkuru večiem reizēm kļust jocīgi, cik daudz mūsu sūrā mūža līdzjutēju sarodas uz t.s. modes demonstrēšanas dēļa!

 3. patizls tantuks pastalaas Atbildēt

  Gods un cienja Jums, Cilinska kungs!

 4. Žēl, ka mūs vienmēr vada cilvēki, kuri saņem pavēles no citurienes.ceru, ka CITĀDI DOMĀJOŠAIS iesniegs tiesā prasību atjaunot darbā, jo kā var 15.03. atbrīvot tikai par to, ka cilvēks zin ka bez pagātnes nebūs nākotne.

 5. Liekas, ka Straujumai nav neko stingrāks mugurkauls par Dombrovski. Jāsaka, ka kādi 80% no visiem latviešiem vecākiem par 40 gadiem ir mankurtizēti padlatvieši. Visas cerības jāliek uz jauno paaudzi.

 6. Zemnieks (patiesi zemnieks) Atbildēt

  Cilvēks ar tādu ķīseli galvā nevar būt ministrs. Daudzmaz izglītotam cilvēkam ir perfekti jāparzina vēstures fakti, lai pieņemtu atbildīgus lēmumus. Emocionāli mums visiem ir pretīgs viss kremliskais, jo daudzu desmitu gadu garumā no turienes esam saņēmuši pazemojumus un ļaunumu. Tomēr, pieņemot valstiska mēroga lēmumus ir jābalstās un oficiāliem juridiskiem faktiem, nevis emocijām. Emocijas jāatstāj patizliem tantukiem un privātpersonām.

 7. Būt par pastalnieku nevajag drosmes, bet jākaunās.

 8. Visu cieņu Eināram Cilinskim! Nekāda politika nevar būt svarīgāka par to, kas esi!
  Latviets esmu, latviets būšu, latviets mūžam palikšu!

 9. Pateiciiba un cienja Jums, Einaar Cilinska kungs!

 10. … Gods un pateiciba Einaram Cilinskim …

  … Sen saucu visiem sajegt situacijas bistamibu, kas nak sakara ar neadekvatu VALSTS ATBILDIGO darbibu pasargat MUSU AUTOHTONAS UN PAMATTAUTAS TIESIBAS UZ SAVU NACIONALO VALSTI, KA ARI UZ VESTURES PATIESIBU UN APDRAUDETAS TAUTAS TAISNIBAS PASTAVESANU INGTERNACIONALA FORUMA !!!

  … PAT USIKOVS – SAVAI ZEMAPZINAI IEVAIDOTIES – APZINAS UN ATZIST SITUACIJAS NEATBILSTIBU UN PILNIBU …. LAI KRIMA NEATKARTOTOS ARI BEZABRENE … !!!

 11. Saņem drosmi aizej pie zobārsta arī…

 12. Buutu labaak sevi pieraadiijis darbaa kaa ministrs.Liidz shim no NA nekaadi dizhi ministry nav iznaakushi.Ljoti ceram uz kultuuras ministry.Tuuliit arii Baibinja cer laisties prom uz Briseli,jo esot lielas paraadsaistiibas un paglupaa tauta paliidzees iedot celja maizi…

 13. Padomju laikos bija tādas “telefontiesības”, kad pretlikumīgas darbības varēja izraisīt augstas amatpersonas telefona zvans. Šobrīd valdība ir gājusi tālāk pretlikumīgi un atklāti atbrīvojot ministru tikai par nodomu piedalīties likumīgi atļautā publiskā pasākumā. Varbūt turpmāk ministri nedrīkstēs iet pa noteiktām ielām vai arī satiekot ministru prezident trīsreiz vajadzēs pateikt “kū” (katrs var piefantazēt vēl kaut ko tikpat muļķīgu)? Ārkārtīgi bīstama tendence, ja atceramies, ka tikai trīs amatpersonu (prezidenta, ministru prezidenta un ārlietu ministra) rīcība tiek uzskatīta par valsts oficiālo nostāju. Vēlētos, lai E.Cilinskis šīs atbrīvošanas kontekstā vērstos tiesā. Valdības izrādītā necieņa leģionāriem arī ir nožēlojama.

 14. Tukša muca tālu skan.Negāja tev ar to darbu ministrijā,varēji godīgi aiziet bet tu izspēlēji teātri.Kauns par tevi jo tev bija darbs darāms Latvijas tautas labā.Vajadzēja savest kārtībā to ko nevarēja iepriekšējie darboņi.Bet tu izmantoji ļeģionāru piemiņas dienu savā labā.Būtu nokaunējies!

 15. Nekads goda virs Atbildēt

  Tikai saurpratigs sturgalvis kurs netaisas saprast, ka ir starpiba starp ministru un privatpersonu. Ja nepatik ko tev liek darit tad pats brivpratigi atkapies!Pie viena, lai atbild, kurs dibinaja Legionu un kas tie bija kuri uzdeva paveles Legionam sekot? Vai tie bija brivi Latviesi vai Latvijas okupanti, tadi pasi kriminali ka 40. gada okupanti. Latvijas brivibas zagli? Legions bija ierocis okupantu ne latviesu rokas un legionariem uzdots sekot okupantu pavelem. Daziem tas saucas patriotisms. Visiem gan ne. Pats esi kungs, pats.

 16. E. Cilinska atbrīvošana no amata ir gauži nožēlojama rīcība, tik raksturīga Latvijā šobrīd valdošai

 17. sodien latvija valda gleviun bailigi politiki bet latviesu legiona 18 un 19 gadigiem jaunekliem nebija bail no navescinoties par latvijas brivibuvolhova kurzeme un citur tikai ar tadiem drosmigiem viriem kacilinskis musu valstij ir nakotne paldies tev einar

 18. Malacis Cilinski .

 19. no aboltinjsandra d. iemācījies pareizos gājienus – maza tikkkai tada kakkka, ka pasham aste sev jācelj

 20. Ir mums vēl Goda vīri! Atbildēt

  Paldies Einār! Paldies jums visiem!

 21. Nevienam vadītājam nav tiesību diktēt darbinieka politiskos uzskatus. Varam ilgi diskutēt par leģionāriem, Cilinski utt, bet tas lai paliek piektdienas alus kausam, šobrīd – Straujumas rīkojums neatbilst demokrātijas garam. Viņas motivācija (konformisms vai bērnībā ieaudzinātas bailes no Kremļa zvaigznēm) atkal jau lai paliek krogus sarunām, bet šībrīža lēmums prasās pēc iesūdzēšanas tiesā.

 22. Drosme būt latvietim no vienām vēlēšanām līdz nākošām, tā arī neko prātīgu neizdarot, ne lai apstādinātu tautas aizplūšanu, ne lai apstādinātu savas zemes izpārdošanu, ne lai sāktu atgriezt tautiešus atpakaļ savā zemītē. Vieni lozungi un pozas izrādīšana. Nevēlēšanās sakārtot vēstures mācību skolās , lai tas skolnieks , kas mācās Latvijā saņemtu visu pilnīgāko informāciju no skolas sola par Latviju , tās tautu, tās vēsturi. Kur ir Jūsu plānveidīgais darbs šajā virzienā ? Kur ?

 23. Cilinskis savā pilsoniskajā stājā un uzskatos ir galvas tiesu pārāks par esošajiem valsts vadītājiem. Šādi cilvēki ir pelnījuši būt augstos valsts amatos, tad arī ikdienišķo problēmu valstī mums būtu daudz mazāk.

 24. Labi, ka pie VRAM tagad stūres ir saprātīgā nacionāliste Broka; viņa izdarīs to, kam cilinskim nebija dukas

 25. Atjaunot Cilinski amatā Atbildēt

  Būtu korekti sabiedrībai pieprasīt Eināru Cilinski atjaunot ministra amatā.

  • Arī Es esmu no sabiedrības , un Es nevēlos, lai Cilinskis būtu ministrs. Ko labu ir izdarījis???

   • Arī es esmu no sabiedrības, bet, Cilinskis vienkārši nepaspēja izdarīt, jo viņam traucēja darīt – tā ir liela atšķirība.

 26. Visu cieņu .

Draugiem Facebook Twitter Google+