Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Dzintara dziesmas vēsturē: Noras Bumbieres triumfa gads un “Ķiršu lietus” 1

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Zigmara Liepiņa un Alfrēda Krūkļa dziesma “Ķiršu lietus” , ko izpilda Nora Bumbiere, pie klausītājiem devās tajā dīvainajā laika posmā no 1972. līdz 1975.gadam, kad “Mikrofona” aptauja padomju kultūras darboņu aizlieguma dēļ nenotika. Balsošana par šī posma dziesmām tika sarīkota jau pēc neatkarības atgūšanas 1992.gadā, un tajā dziesma “Ķiršu lietus” tika iebalsota par 1975.gada uzvarētāju.

Maz esam stāstījuši par Noru. Viņa ir jelgavniece. Jelgavas kultūras nama ansamblī viņu 1960.gadu beigās ievēroja Raimonds Pauls un uzaicināja uz REO. Jau drīz izskanēja pirmā populārā dziesma “Papu, saki mammai pats” duetā ar Ojāru Grīnbergu. 1973.gadā Raimonds Pauls izveidoja grupu “Modo”, kurā solisti bija Nora un Viktors Lapčenoks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņas ziedu laiki bija 1970.gados, kad Nora uzvarēja vairākās „Mikrofona” aptaujās. 1971.gadā pirmajā atklātajā koncertā Mazajā Ģildē ar dziesmu “Teic, kur zeme tā”, kur viņa bija viena no četriem solistiem, tad 1976.gadā pirmajā koncertā pēc klusuma perioda Nora triumfēja ar “Tava balss” jeb “Mēmā dziesma”, bet gadu vēlāk plūca laurus ar tā laika hitu “Par pēdējo lapu”. Ceturto un piekto uzvaru Nora ieguva jau pēc neatkarības atgūšanas, kad viņas un V.Lapčenoka “Manai dzimtenei” tika atzīta par labāko 1974.gadā, bet “Ķiršu lietus” uzvarēja 1975.gadā. Faktiski sanāk, ka Nora bija tikusi pie galvenās balvas četrus gadus pēc kārtas. Viņas skanīgā balss tika novērtēta arī krietni vēlāk, kad 2005.gadā notika visu “Mikrofona” aptauju vērtējums. Toreiz par visu laiku populārāko “Mikrofona” aptauju dziesmu tika atzīta “Mēmā dziesma”.

Lielākoties Nora sadarbojās ar Maestro, taču epizodiski viņai bijuši veiksmīgi projekti arī ar citiem komponistiem – gan ar Zigmaru Liepiņu, gan Imantu Kalniņu. Jāpiebilst, ka Zigmaram Liepiņam šī dziesma nav īsti viņa žanrs. Viņš pats brīnās, kā tā vispār radās. Zigmars tolaik bija cieši saistīts ar rokmūziku, bet, kad šī melodija radās, nācās arī domāt par tekstu. Pirmais variants bija Ojārs Vācietis, tomēr pēc pārrunām ar Noru, Zigmars nolēma rosināt šos vārdus rakstīt Alfrēdu Krūkli, kurš tolaik vairāk vai mazāk bija beidzis sadarboties ar Raimondu Paulu. Tā Latvijas Radio 1 studijā 1974.gadā šī dziesma tika ierakstīta, piedaloties Zigmaram Liepiņam ar Noru Bumbieri pie mikrofona.

Aptaujā dziesma piedalījās 1975.gadā, kad startēja arī vesela strīpa Noras un Viktora iedziedāto R.Paula dziesmu, kā “Nakts dziesma”, “Lauku gurķis Rīgas tirgū” un “Nekal mani gredzenā”. Tāds bija šis pirmais četrinieks, un Nora togad aizņēma visu goda pjedestālu.

“Ķiršu lietu” pēc Noras ir iedziedājuši dažādi solisti, bet, šķiet, ka viņa vissmeldzīgāk izdzied dziesmas būtību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.