×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
22. septembris, 2015
Drukāt

Dzīve mūzikā ir privilēģija. Saruna ar diriģentu, Igaunijas Mūzikas akadēmijas profesoru Tenu Kaljusti

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

“Latvijas koncertu” rīkotajā Rudens kamermūzikas festivālā šosestdien, 26. septembrī, Rīgas Domā gaidāms unikāls notikums – “Arvo Perts. “Grammy” koncerts. Adam’s Lament”. Izcili mākslinieki atskaņos mūziku no Arvo Perta albuma “Adam’s Lament” (“Ādama žēlabas”), kas saņēmis prestižo mūzikas ierakstu balvu – “Grammy”. Koncertā apvienosies visi balvu ieguvušā albuma dalībnieki – “Sinfonietta Rīga”, Latvijas Radio koris, Igaunijas filharmonijas kamerkoris (kopš pagājušā gada rudens tā mākslinieciskais vadītājs ir diriģents Kaspars Putniņš), Igaunijas gregorisko dziedājumu vokālais ansamblis “Vox Clamantis”, Tallinas kamerorķestris. Solisti – igauņu dziedātāja Tui Hirva un basbaritons, Igaunijas filharmonijas kamerkora solists Rainers Vilu. Pie diriģenta pults stāsies daudzu Arvo Perta opusu pirmatskaņotājs, pasaulē pazīstamais un pieprasītais diriģents Tenu Kaljuste (1953).

Viņš ir izveidojis Igaunijas filharmonijas kamerkori (1981) un Tallinas kamerorķestri (1993). Tenu Kaljustes veikums vairākkārt nominēts “Grammy” balvai, un viņš ieguvis tādas balvas kā “Diapason d’Or de l’Annee” (2000), Kannu klasiskās mūzikas balvu, Edisona balvu. Bijis Tallinas konservatorijas docētājs un Igaunijas Nacionālās operas diriģents. 90. gados līdzās darbam Tallinā bija arī Zviedrijas Radio kora galvenais diriģents un Nīderlandes kamerkora galvenais diriģents. Kopš 2001. gada – brīvmākslinieks. Izraudzīts par Zviedrijas Karaliskās mūzikas akadēmijas locekli. Patlaban – Igaunijas Mūzikas akadēmijas kora un orķestra diriģēšanas katedras vadītājs.

Tenu Kaljustes repertuārā ievērojamu daļu aizņem Igaunijas komponistu mūzika. Viņš to daudzkārt iemūžinājis Minhenes skaņu ierakstu namā ECM. Cieši sadarbojies ar tādiem komponistiem kā Gija Kančeli, Ģerģs Kurtāgs, Knūts Nīstets, Kšištofs Pendereckis, Alfrēds Šnitke un citi. Arvo Perta (1935) mūzikas albuma ieraksts Tenu Kaljustes vadībā notika 2011. gada novembrī Tallinas Nigulistes baznīcā skaņu ierakstu namam ECM, kas jau gadiem izdod Perta mūziku. Bet mūzikas ierakstu industrijas augstāko novērtējumu – “Grammy” balvu nominācijā “Labākais kormūzikas atskaņojums” – albums saņēma pērn.

Ar Tenu Kaljusti tiekamies Igaunijas Mūzikas akadēmijā un mirkli pakavējamies diriģenta mājās, kur glabājas slavenā “Grammy” balva (līdziniece kino “Oskaram”).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+