×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. decembris, 2012
Drukāt

Ēģiptē sācies referendums par jauno konstitūciju

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ēģiptē sestdien, 15.decembrī, sākusies balsošana referendumā par jauno konstitūciju, kuru atbalsta pie varas esošie islāmisti, bet kategoriski noraida sekulāri noskaņotā opozīcija, no vēlēšanu iecirkņiem ziņo aģentūras AFP korespondenti.

Balsošana sākās plkst.8.00, un paredzēts, ka vēlēšanu iecirkņi tiks slēgti plkst.19.00. Taču vēlēšanu iecirkņu darbalaiks var tikt pagarināts, ja vēlētāju aktivitāte būs liela.

Sestdien balsošana notiks Kairā, Aleksandrijā un vēl astoņās provincēs, bet pārējā valsts teritorijā – nākamsestdien, 22.decembrī.

Referendums sadalīts divās kārtās, jo daudzi tiesneši atteikušies piedalīties balsošanas uzraudzīšanā.

Kopumā balsstiesības ir 51 miljonam ēģiptiešu, un šodien dota iespēja nobalsot 26 miljoniem pilsoņu.

Vēlēšanu iecirkņus apsargā gan policija, gan armija, jo valsti atkal pārņēmuši asiņaini nemieri, kas sākās pēc tam, kad prezidents Muhameds Mursi izsludināja dekrētu par ārkārtas pilnvaru uzņemšanos.

Neilgi pēc tam Pārstāvju sapulce, kurai bija uzticēta jaunā valsts pamatlikuma sagatavošana, sasteigtā kārtā apstiprināja jaunās konstitūcijas projektu un Mursi nekavējoties izsludināja referendumu.

Pārstāvju sapulci pilnībā kontrolē islāmisti, jo sekulāri un liberāli noskaņotās opozīcijas pārstāvji to jau iepriekš bija pametuši

Lai gan Mursi, piekāpjoties protestētājiem, dekrētu par savu pilnvaru paplašināšanu atsauca, viņš atteicās atcelt izsludināto referendumu par jauno konstitūciju.

Tiek ziņots, ka pie dažiem vēlēšanu iecirkņiem Kairā, kā arī citviet jau pirms to atvēršanas izveidojās rindas, kurās stāvēja vairāki desmiti cilvēku.

“Šeihs mums teica balsot par, un es esmu izlasījis konstitūciju, un man tā patīk,” aģentūrai “Reuters” sacīja kāds 53 gadus vecs vīrietis, kas stāvēja rindā pie vēlēšanu iecirkņa vienā no Kairas priekšpilsētām. “Prezidenta pilnvaras ir mazākas nekā iepriekš. Viņš nevar būt diktators.”

Tikmēr opozīcija, kas apvieno kreisās partijas, sociālistus, kristiešus, kuri sastāda desmit procentus no 83 miljonus lielā ēģiptiešu kopskaita, kā arī liberālāk noskaņotos musulmaņus, apsūdz Mursi centienos panākt tādas konstitūcijas apstiprināšanu, kas neatspoguļo visu sabiedrības slāņu vēlmes.

Tomēr opozīcija tā arī nenāca klajā ar aicinājumu referendumu boikotēt.

“Es balsoju pret konstitūciju patriotiskā pienākuma dēļ. Konstitūcija nepārstāv visus ēģiptiešus,” aģentūrai “Reuters” Aleksandrijā sacīja kāds 45 gadus vecs kristiešu skolas skolotājs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+