×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

EK Āfrikas cūku mēra profilaksei Latvijā atvēl 829 000 eiro

LETALETA

Eiropas Komisija (EK) ir piekritusi līdzfinansēt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) izstrādātos Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumus, kuriem šajā gadā būs pieejami 829 000 eiro (582 000 latu), portālu “LA.lv” informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

 

EK piekritusi pilnā apjomā jeb 100% apmērā finansēt dezinfekcijas pasākumu turpināšanu robežkontroles punktos, tam šogad piešķirot 735 000 eiro. Šie līdzekļi paredzēti dezinfekcijas līdzekļu, speciālā apģērba un aprīkojuma iegādei, lai nodrošinātu dezinfekcijas pasākumus robežkontroles punktos. Tāpat finansējums paredzēts dezinfekcijas angāru projektēšanas darbu uzsākšanai. Šādi angāri nepieciešami, lai gadījumos, kad uz robežas profilakses nolūkos nepieciešams veikt autotransporta dezinfekciju, to varētu darīt visu gadu, jebkuros laika apstākļos.

Vēl EK piekritusi 50% apjomā finansēt laboratoriskos izmeklējumus mājas un meža cūkām. Šim mērķim šogad atvēlēti 80 000 eiro. Savukārt 14 000 eiro jeb 50% no nepieciešamā finansējuma piešķirti dažādu informatīvo norāžu izgatavošanai robežkontroles punktiem un informatīvo materiālu ceļotājiem un mājas cūku turētājiem sagatavošanai.

PVD pārstāve atzīmē, ka pagaidām EK ir lēmusi par finansējuma piešķiršanu 2013. gadā īstenojamiem pasākumiem. Par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu līdzfinansēšanu 2014. gadā EK varētu lemt šī gada beigās.

Dienests arī atgādina, ka kopumā profilakses pasākumiem 2013. – 2014. gadā nepieciešami seši miljoni eiro. Tie tiks izmantoti dezinfekcijas pasākumiem uz Eiropas Savienības ārējās robežas, mājas un meža cūku laboratorisko izmeklējumu turpināšanai, kā arī ieceļotāju cūku turētāju informēšanai par Āfrikas cūku mēri un ar šo slimību saistītajiem profilakses pasākumiem.

Kā jau ziņots, Krievijā un Baltkrievijā konstatēta mājas un meža cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri. Lai nepieļautu slimības ievazāšanu Eiropas Savienības teritorijā, radot būtiskus zaudējumus mājas cūku turētājiem un pārtikas ražošanas nozarei kopumā, PVD sadarbībā ar muitu un robežsardzi ir pastiprinājis robežkontroli.

Pastiprināti tiek pārbaudīta privātpersonu bagāža, konfiscēti un iznīcināti neatļautie pārtikas produkti – gaļa un gaļas izstrādājumi, piens un piena izstrādājumi, dezinficēta no Baltkrievijas un Krievijas Latvijā iebraucošā autotransporta ritošā sastāva daļas, kā arī privātpersonu apavi.

Tāpat PVD kontrolē situāciju pierobežas meža cūku populācijā un arī saimniecībās, kurās tiek turētas mājas cūkas. Tur regulāri tiek veikti laboratoriskie izmeklējumi un pārbaudīts katrs aizdomīgais mājas cūku saslimšanas vai nobeigšanās gadījums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+