Foto – LETA

Eksperte: politiskā bartera iespējas ir samazinātas 0

Politiskā bartera iespējas, kas raksturīgas Latvijas politikai, līdz ar amatpersonu atklātu ievēlēšanu nav izskaustas, bet ir samazinātas, uzskata sabiedriskās politikas centra “Providus” politisko procesu pētniece Iveta Kažoka.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā grozīja Saeimas Kārtības rulli, nosakot, ka turpmāk atklātā balsojumā vēlēs vairākas amatpersonas – Saeimas prezidija locekļus, tiesībsargu, valsts kontrolieri, tiesnešus, Satversmes aizsardzības biroja vadītāju, ģenerālprokuroru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāju un vēl citas amatpersonas, ko līdz šim vēlēja slēgtā balsojumā.

“Šis Saeimas lēmums ienesīs citus standartus Latvijas politikā, jo vairs nebūs iespējams aiz aizklātības plīvura taisīt politiskus barterus. Ja nāks klajā informācija, ka par kādu lēmumu ir notikusi neleģitīma vienošanās, tad būs konkrētu deputātu vārdi, no kuriem varēs prasīt atbildību,” sacīja Kažoka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētniece norādīja, ka politiķiem būs jākļūst atklātākiem attiecībā uz pretenzijām pret konkrētiem kandidātiem, ja viņiem būs atšķirīgs viedoklis no partijas vairākuma. “Praktiski tas nozīmē, ka samazināsies loma partiju darījumu izkārtotājiem – ka var sarunāt, ka aizklātības fonā mēs nobalsosim apmaiņā pret kādu citu balsojumu, par ko vēlētājs neuzzinās,” paskaidroja “Providus” pārstāve.

Kažoka uzskata, ka Latvijā nav iemesla amatpersonas vēlēt aizklātā balsojumā, arī Valsts prezidentu un Satversmes tiesas tiesnešus. Jau ziņots, ka šo amatpersonu ievēlēšanu aizklāti nosaka Satversme, kas vēl nav grozīta, taču šāds priekšlikums tiks vērtēts.