×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2013
Drukāt

Eksperts: LNMM rekonstrukcijas darbu sadārdzinājums ir pamatots

muzejs14

Izvērtējot lētāko pretendenta piedāvājumu konkursā par Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja (LNMM) ēkas Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a, rekonstrukciju, restaurāciju un jaunbūves būvniecību, Latvijas Būvinženieru savienības eksperts Rodrigo Pelsis secinājis, ka sadārdzinājums ir pamatots, un viņš ir pārliecināts, ka lētāku piedāvājumu atkārtotā iepirkuma konkursā, visticamāk, nebūs.

Kā ziņots, iepirkuma konkursā par muzeja rekonstrukciju saņemti trīs piedāvājumi, taču tie visi pārsniedz kontrolskaitli vidēji vismaz par diviem miljoniem latu jeb aptuveni 10%.

Lētākā piedāvājuma autors ir SIA “Re&Re”, kas piedāvā veikt LNMM rekonstrukciju par 19,8 miljoniem latu, kas ir par gandrīz 1,9 miljoniem latu jeb 10,3% dārgāk, nekā kontroltāmē prognozētās izmaksas – nepilni 18 miljoni latu, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Rīgas domes Īpašuma departaments kā būvdarbu pasūtītājs lūdzis Latvijas Būvinženieru savienības ekspertus iesaistīties piedāvājumu izvērtēšanā, un 4. janvārī saņemts eksperta Pelša atzinums.

Salīdzinājumā ar Rīgas domes Īpašuma departamenta kontroltāmi, “Re&Re” piedāvājumā sadārdzinājums saistīts ar būvlaukuma sagatavošanu un koku aizsardzību, kur pretendenta piedāvājums ir dārgāks par 178 550 latiem, vispārīgajiem būvdarbiem, kuru izmaksas ir lielākas par 1 854 800 latiem, iekšējo tīklu izbūvi – par 357 720 latiem, bet par liftu un tehnoloģiskā aprīkojuma izmaksas būvnieku skatījumā ir par 261 510 latiem dārgākas, nekā kontroltāmē.

Vienlaikus restaurācijas darbi “Re&Re” piedāvājumā ir par 987 780 latiem lētāki, nekā prognozēts kontroltāmē.

Pelsis 4.janvārī sagatavotajā atzinumā norāda, ka SIA “Re&Re” piedāvājuma izmaksas tomēr nepārsniedz ekspertu prognozētās izmaksas 2012. gada maijā.

SIA “Re&Re” piedāvātais darbu izpildes termiņš ir 2,5 gadi, un eksperts uzsver, ka iepirkuma procedūras dokumentos nav paredzēti kompensējamie mehānismi saistībā ar būvniecības cenu indeksa izmaiņām, kas, visticamāk, turpinās pieaugt, un arī pieauguma temps 2014. gadā noteikti paātrināsies. Tāpat iepirkuma procedūras dokumenti arī neparedz piedāvājumā ieslēgt pasūtītāja rezervi, kas nozīmē, ka visi trīs pretendenti savos piedāvājumos ir ieslēguši izmaksas, kas pie nemainīgas līgumcenas kompensētu gaidāmo būvniecības cenu indeksa pieaugumu 2013., 2014. un 2015. gadā.

Ņemot vērā, ka kontroltāme sagatavota 2012. gada cenās, neparedzot tajā nekādu pasūtītāja rezervi saistībā ar būvdarbu izpildi 2013. līdz 2015.gadam, kuros ir pamats prognozēt būvdarbu izmaksu sadārdzinājumus, eksperta Pelša vērtējumā SIA “Re&Re” piedāvājums ir kopumā korekts.

Vienlaikus daļēja kontroltāmes analīze pierādījusi, ka tajā atsevišķi darbu veidi – būvlaukuma sagatavošana un uzturēšana, koku aizsardzība, virsgaismas konstrukcijas, kā arī lifti un tehnoloģiskais aprīkojums – izcenoti nepamatoti zemu.

Eksperts ir pārliecināts, ka būtiski lētāku piedāvājumu atkārtota konkursa gadījumā nebūs iespējams saņemt, izņemot gadījumu, ja kāds piedāvās nepamatoti zemu cenu, tāpēc Pelsis iesaka atzīt SIA “Re&Re” piedāvājumu par ekonomiski pamatotu un slēgt līgumu, ja pretendenta pārējie piedāvājuma parametri un dokumenti atbilst konkursa nolikuma prasībām.

Rīgas dome plāno veikt grozījumus pērn 20. novembrī pieņemtajā lēmumā par LNMM restaurācijas un infrastruktūras uzlabošanas projekta īstenošanu, kas paredz, ka pašvaldība uzņemsies par 2,2 miljoniem latu lielākas saistības, nekā sākotnēji plānots.

Novembrī pieņemtajā lēmumā noteikts, ka pašvaldība uzņemas visas juridiskās un finanšu saistības, kas saistītas ar projekta īstenošanu 19,7 miljonu latu apjomā, bet tās plānots palielināt līdz 21 952 644 latiem, no kuriem kopējās attiecināmās izmaksas ir 9,4 miljoni latu, bet kopējās neattiecināmās izmaksas no 10,3 miljoniem latu palielinātas līdz 12,5 miljoniem latu.

Vienlaikus pašvaldība plāno noteikt, ka Rīgas domes Īpašuma departamentam projekta īstenošanai ir tiesības uzņemties līgumsaistības, nepārsniedzot šo summu.

Jautājums par grozījumiem domes lēmumā rīt, 9.janvārī, tiks skatīts Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā, bet gala lēmums tiks pieņemts Rīgas domes sēdē.

Jau ziņots, ka LNMM precizētās kontroltāmes vērtība varētu pārsniegt 22 miljonus latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā Rīgas domes sākotnēji prognozētie 12 miljoni latu. Savukārt būvnieki šos darbus piedāvā veikt par vēl augstāku cenu.

Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs pastāstīja, ka par iepirkumu konkursu interesējušies vairāki potenciālie pretendenti, tostarp arī ārvalstu uzņēmēji, tomēr pieteikumus iesnieguši tikai vietējie būvnieki.

Īpašuma departamenta būvinženieri un tāmētāji sāks pieteikumu izvērtēšanu, un viņiem uzdots izvērtēt arī piedāvāto sadārdzinājumu – kurās pozīcijās tas veidojies un cik pamatots tas varētu būt. Nepieciešamības gadījumā lēmuma pieņemšanas procesā tiks iesaistīti arī citi eksperti, un tikai pēc tam varētu lemt, ko darīt tālāk un kur meklēt risinājumu. Burovs atturējās komentēt, vai projektu dārdzības dēļ būs jāatliek vai pašvaldībai būs jāmeklē papildu miljoni.

Kā ziņots, Rīgas domes Īpašuma departaments kā atbildīgā institūcija par LNMM ēkas restaurācijas un infrastruktūras uzlabošanas projektu 7. decembrī pašvaldības vārdā iesniegusi Kultūras ministrijai pieteikumu par līdzfinansējuma piesaistīšanu projektam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda maksimālajā apmērā – astoņi miljoni latu.

LNMM galvenā ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 10a celta laikā no 1903. gada līdz 1905. gadam Rīgas pilsētas mākslas muzeja un Rīgas Mākslas veicināšanas biedrības vajadzībām. Tās projekta autors un pirmais muzeja direktors bija vācbaltiešu arhitekts un mākslas vēsturnieks Vilhelms Neimanis (1849-1919).

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – LNMM galvenā ēka – bez kapitālā remonta bija kalpojis jau 105 gadus, tāpēc 2010. gadā Rīgas dome pieņēma lēmumu par ēkas rekonstrukciju un paplašināšanu, lai radītu mūsdienīgu muzeja infrastruktūru mākslas darbu eksponēšanai, saglabāšanai, kā arī izveidotu optimālu vidi sabiedrības izglītošanai un saturīgai brīvā laika pavadīšanai muzeja telpās.

2010. gada 25. maijā Rīgas domes Īpašuma departaments izsludināja starptautisko metu konkursu par LNMM galvenās ēkas rekonstrukcijas un piebūves projekta izstrādi. Žūrijas komisija 2010. gada 30. septembrī par labāko vienbalsīgi atzina Lietuvas arhitektu biroja “Processoffice” radīto metu ar devīzi “VV 903”. Pagājušā gada 24. janvārī tika parakstīts līgums par LNMM rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves būvprojekta izstrādi. Projektam ne vien jāmodernizē tuvu avārijas stāvoklim esošā ēka, bet arī jāatrisina telpu trūkuma jautājums.

Ņemot vērā termiņu, kādā jāapgūst struktūrfondu līdzekļi, būvniecības darbi būs jāpabeidz 2,5 gadu laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+