×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
20. jūnijs, 2012
Drukāt

Eļļojiet locītavu eņģes!

Foto-Flickr/marc falardeauFoto-Flickr/marc falardeau

“Vai locītavu veselību var uzlabot tikai ar zālēm vai iespējams arī ar uzturu? Skrimšļu nodilums, šķiet, rodas kā jebkurš cits – notiekot pārāk intensīvai, ilgstošai berzei? Tad jau arī fiziskās aktivitātes, ko pēdējā laikā iesaka gandrīz visiem un vienmēr, ietekmē locītavu veselību, un ne jau labākajā veidā!” 
Modra S. Kuldīgā

 

Ņemot vērā, kādām slodzēm ikdienā ir pakļautas locītavas, nav brīnums, ka ar gadiem skrimšļi pamazām nolietojas. Problēma ir īpaši aktuāla lielākajai daļai cilvēku pēc 60 gadu vecuma. Nodilumam visvairāk pakļautas pirkstu locītavas, kā arī tās, kam ir lielākā slodze: ceļu, gūžu un muguras. Par šo problēmu liecina sāpes un kustību ierobežojums, kas būtiski pazemina dzīves kvalitāti.

Skrimšļu nodilumu visbiežāk izraisa traumas, iedzimti locītavu attīstības traucējumi un iekaisumi, kas sagrauj locītavu audus. Starp riska faktoriem ir liekais svars, mikroelementu deficīts, pusmūžs, ģenētiska nosliece, smags fizisks darbs.

 

Pētījumi liecina, ka ķermeņa masas samazināšanās pat par vienu kilogramu var pazemināt slodzi uz ceļu locītavām par veseliem četriem! Ir nepieciešama arī regulāra, bet mērena fiziskā slodze, kas vērsta uz muskuļu nostiprināšanu un kustību koordinācijas uzlabošanu.

 

Lai mazinātu ciešanas un apturētu skrimšļaudu turpmāko nodilšanu, ir ļoti svarīgi uzturēt normālu svaru. Pētījumi liecina, ka ķermeņa masas samazināšanās pat par vienu kilogramu var pazemināt slodzi uz ceļu locītavām par veseliem četriem! Ir nepieciešama arī regulāra, bet mērena fiziskā slodze, kas vērsta uz muskuļu nostiprināšanu un kustību koordinācijas uzlabošanu.Svarīgi, lai šī slodze būtu sadalīta vienmērīgi. Īpaši piemērota peldēšana, riteņbraukšana un pastaigas.

Ikdienas uzturam jābūt sabalansētam, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamajām uzturvielām. Ir svarīgi uzņemt Omega-3 taukskābes pietiekamā daudzumā, jo tās palīdz uzturēt skrimšļaudu elastību. Būtiska loma locītavu veselībā ir selēnam, kas aizsargā skrimšļu un kaulu šūnas no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes. Par galvenajiem palīgiem locītavu funkciju uzlabošanā uzskata glikozamīnu un hondroitīnu – aminocukurus, kas veido skrimšļu strukturālo pamatu.

Organisms izstrādā gan glikozamīnu, gan hondroitīnu, taču ar vecumu un dažu slimību dēļ to sintēze samazinās. Uzņemot šīs vielas ar medikamentiem, to koncentrāciju locītavu audos var uzturēt pietiekami augstā līmenī. Līdz ar to daudziem uzlabojas locītavu kustīgums un mazinās sāpes. Glikozamīns sulfāta formā stimulē jauno skrimšļaudu veidošanos un palēnina to dilšanas procesu. Savukārt hondroitīna sulfāts bloķē fermentu, kas izraisa skrimšļa sabrukšanu, turklāt palīdz tajā saglabāt ūdeni, kas uzlabo amortizāciju un absorbē triecienus staigājot.

Atšķirībā no sāpju remdējošiem līdzekļiem, kas iedarbojas ļoti ātri, glikozamīna un hondroitīna sulfātam ir vajadzīgas 8 – 12 nedēļas, lai būtu jūtama pretsāpju iedarbība. Turklāt tas notiek dabīgā ceļā, jo aktīvās vielas pašas piedalās skrimšļa atjaunošanā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+