Latvijā
Politika

EP vēlēšanās atkal konstatē sistēmas traucējumus: CVK lūdz doties balsot tikai uz savu iecirkni1

Foto: LETA/Ieva Makare

Ziņa papildināta pl.11:25.

Saistībā ar konstatētajiem traucējumiem Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) aicina šodien līdz plkst.12 iedzīvotājus doties balsot tikai uz savu vēlēšanu iecirkni, aģentūru LETA informēja komisijas pārstāve Līva Laizāne.

Viņa norādīja, ka šorīt konstatēto traucējumu dēļ šobrīd nav iespējams vēlēt citā iecirknī.

Laizāne norādīja, ka nobalsot savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams arī rīt no plkst.10 līdz 16 un vēlēšanu dienā, 25.maijā, no plkst.7 līdz 20.

Pēc Laizānes paustā, iespējamais sistēmas traucējumu iemesls tiek apzināts, visdrīzāk tas saistīts ar naktī uzstādītajiem sistēmas atjaunojumiem.

Vienlaikus par iespējas balsot citā iecirknī atjaunošanu CVK informēs atsevišķi, piebilda Laizāne.

CVK sola līdz rītdienai, 24.maijam, atjaunot iespēju balsot jebkurā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirknī, liecina komisijas pārstāves Līvas Laizānes paustais.

Viņa norādīja, ka šodien IT speciālistiem vairs neizdosies atjaunot šo iespēju, tomēr līdz rītdienai plānots to izdarīt.

Laizāne sacīja, ka IT speciālisti aktīvi strādā, lai rīt neatkārtotos šodien pieredzētā situācija.

Iespēja vēlēt citā iecirknī ir tikai iepriekšējās balsošanas dienās. Sestdien varēs balsot tikai iecirknī, kurā vēlētājs ir reģistrēts.

Jau ziņots, ka sistēmas traucējumu dēļ šorīt nav iespējams nobalsot EP vēlēšanās tiem vēlētājiem, kas ieradušies nobalsot iecirkņos, kuros viņi nav reģistrēti, novēroja aģentūra LETA.

Šāda situācija novērota gan iecirknī, kas atrodas Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, gan Rīgas Avotu pamatskolā.

Iecirkņos uz vietas norādīts, ka šādi sistēmas traucējumi ilgst jau vairāk nekā 25 minūtes.

Kā aģentūrai LETA sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa, problēmas saistītas ar sistēmas atjaunināšanu. Viņa norādīja, ka šobrīd norit darbs, lai problēmas atrisinātu.

Bērziņa skaidroja, ka patlaban iecerēts atgriezties pie iepriekšējās versijas, lai meklētu, kur bijušas problēmas sistēmas atjaunināšanā. Apmēram 15 minūšu laikā balsošana varētu tikt atjaunota, iepriekš piebilda komisijas vadītāja.

40.vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Dāvis Dimants aģentūrai LETA apstiprināja, ka šorīt visā Latvijā nav iespējams nobalsot tiem vēlētājiem, kuri nav mainījuši vēlēšanu iecirkni, bet vēlās balsot jebkurā no iecirkņiem. Šāda situācija ir kopš iecirkņa atvēršanas, proti, vairāk nekā pusstundu, skaidroja Dimants.

Viņš piebilda, ka šāda situācija ir visā Latvijā. Dimants norādīja, ka vakar arī bijuši īslaicīgi pārtraukumi, bet tie nav bijuši ilgāki par 10 līdz 15 minūtēm. Vēlēšanu komisijas darbinieki cilvēkiem iesaka vai nu uzgaidīt, vai arī aicina apmeklēt vēlēšanu iecirkni vēlāk.

Arī otrajā EP vēlēšanu iepriekšējās balsošanās dienā vairākos Rīgas vēlēšanu iecirkņos ir liels cilvēku pieplūdums, novēroja aģentūra LETA.

Iedzīvotāju pieplūdums vērojams vēlēšanu iecirkņos, kas atrodas Rīgas Avotu pamatskolā, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, kā arī Teikas vidusskolā.

Savukārt EP vēlēšanu iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā vēlēt devušies vismaz 36 204 jeb 2,56% balsstiesīgo, kas ir vairāk nekā attiecīgajā periodā 2014.gada vēlēšanās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati par 946 no kopumā 955 iecirkņiem.

Kopumā 2019.gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā ir atvērti no plkst.9 līdz 12.

Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien. Savukārt vēlēšanu pamatdiena sestdiena.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks – vidēji 5-20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam.

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Saistītie raksti

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27.maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

LA.lv